11 Nisan 24, Perşembe

2023, Borusan Cat’in en iyi yılı oldu

 2023 yılını, tarihinin en iyi yılı olarak geride bırakan Borusan Cat, 2023’te 6 ülkede 1.5 milyar doların üstünde ciroya ulaştı. Teknoloji ve dijitalleşme çalışmaları ile Cat tarafından tüm dünyaya örnek gösterilen Borusan Cat, son 5 yılda teknolojiye 70 milyon doların üzerinde yatırım yaptı.

Özgür Günaydın-Borusan Cat İcra Direktörü

Borusan Cat İcra Direktörü Özgür Günaydın, 2018 yılından başlayarak her sene finansal, müşteri ve çalışan memnuniyetlerinde sürdürülebilir artış sağlayan Borusan Cat’in 2023 yılını, tarihinin en iyi yılı olarak geride bıraktığını söyledi. Günaydın, Borusan Cat’in, 2023 yılında 6 ülkede 1.5 milyar doların üstünde ciroya ulaştığını belirtti.
Borusan Cat’in, Caterpillar içerisinde dijital dönüşümü başlatan öncü şirket olduğunu söyleyen Günaydın, Caterpillar dünyasında dijital dönüşümü proaktif iş modeli ile birleştiren başka temsilci bulunmadığını belirtti. Günaydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Müşteriye en uygun ürün ve hizmeti sunmak için önce ihtiyacını çok iyi anlamak gerekiyor. Örneğin havaalanı gibi mega projelerde müşterilerimiz için makinanın sahada maksimum sürede çalışması, işin düşük maliyet ile zamanında bitirilmesi kritik faktörler. Daha küçük ölçeklerde çalışan müşterilerimiz içinse rahatlık ve kolay ulaşım ön plana çıkıyor, çünkü makineler sahada daha az kullanılıyor. İşte bu farklı beklentileri analiz ettikten sonra müşterilerimizi segmentlere ayırdık. Proaktif modelin bir sonraki adımı olarak ele aldığımız interaktif model ile interaktif kanallarımızı etkin bir şekilde kullanarak proaktif çözümlerimizi müşterimize ulaştırıyoruz. Müşterilerimizin ürün, hizmet ve çözümlerinin kendisinin seçtiği, kişiye özel kurgulanan çözümlerle farklı ihtiyaçlara 7/24 hizmet veren bir modeli uygulamaya aldık. Veri Madenciliği süreçlerimize Süreç Madenciliğini entegre ettiğimiz bu modelde, müşterilerimizin stratejik çözüm danışmanı olarak konumlanıyor, uçtan uça sunduğumuz hizmetlerle müşterilerimizi de sürecin bir parçası haline getiriyoruz“ dedi.

Borusan Cat ve dijitalleşme

Borusan Cat olarak dijital dönüşüm ve teknoloji çalışmaları kapsamında Ar-Ge ve dijitalleşmeden sorumlu ekipleriyle sektörde fark yaratan, öncü uygulamalara imza attıklarını aktaran Günaydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Yenilikçi iş modeli “B’DAHA” ile birlikte gelişen dijitalleşme çalışmalarının sonucu olarak Müneccim uygulaması hayata geçti. Müneccim, iş makineleri üzerinde bulunan sensörler sayesinde oluşabilecek arızaları ve arıza zamanlarını önceden tahmin edebiliyor. 2017 sonu 2018 sene başında hayata geçmesiyle birlikte yüzde 15 seviyesinde bir doğrulukla arıza tespiti yapan Müneccim bugün yüzde 96’ya varan hassasiyetle arıza olasılığını ölçebiliyor. Müneccim’in sunduğu erken tanı ile daha düşük maliyette ve daha hızlı onarım süreçleri ortaya çıkıyor ve şş sahalarının devamlılığı sağlanıyor.”

Revizyon Merkezleri
Komponentlere yeni ekonomik ömür kazandıran Revizyon Merkezleri’nin ilki 2011 yılında Kazakistan’da hayata geçti. Bu tesisin Borusan Holding’in yurtdışındaki en büyük ikinci yatırımı olduğunu belirten Günaydın “Revizyon Merkezleri’nde, arıza ve revizyon durumlarında aşınmış ve kullanım ömrünü tamamlamış komponentler hızlı ve kolay bir şekilde yenileniyor. Onarım ve revizyon bekleme süreleri %100’e kadar kısaltılıyor ve zaman kaybı önleniyor” dedi.
Kazakistan’ın ardından toplamda 30 bin metrekareye sahip Gebze ve Ankara revizyon merkezlerinin hayata geçtiğini hatırlatan Günaydın “Bu tesisler inşaat ve madencilik şirketlerine yönelik çalışırken, Kazakistan tesisi madencilik ve petrol şirketlerine yönelik hizmet veriyor. Uzak Doğu Rusya ve 2022 yılında 8 milyon dolarlık yatırım sonucu Kazakistan’ın Atyrau şehrine açılan tesis ile birlikte toplamda 5 Revizyon Merkezimiz bulunuyor. Bu kabiliyete sahip dünyada çok az şirket var” şeklinde konuştu.

Karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik çalışmalar
Karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik olarak hem Borusan Cat’in hem de Caterpillar’ın farklı çalışmalar yürüttüğünü belirten Günaydın “Caterpillar çok daha az yakıtla çok daha fazla iş yapan makineler üretiyor. Borusan Cat ise karbon emisyonuna etki eden bir başka unsur olan operatör kullanım alışkanlıklarına yönelik çalışmalar yürütüyor. İş makinelerinin bakım süreçlerinin sorumluluğunu üstleniyor” dedi. Borusan Cat’in Faz 5 geçişine; uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip kadrosu, karbon salımını en aza indirgeyen yeni nesil motorlara sahip Cat ürünleri ve Faz 5 geçişi sonrası bakım süreçleri ile hazır bir şekilde girdiğinin de altını çizen Günaydın “Faz 5 geçişi ile birlikte 1 yılda 10,235 (ton) CO² emisyon azaltımı gerçekleşti. Borusan Cat 5 yılda 51,173 ton CO² emisyon azaltımı hedefliyor” ifadelerini kullandı.

Toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları

Toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirmeye ve kadın çalışan istihdamını artırmaya yönelik çalışmalar hakkında da bilgi veren Günaydın, Kaltun Maden ile hayata geçirdikleri proje kapsamında kadın iş makinesi operatör adaylarına, sınıfta ve sahada kapsamlı bir eğitim verildiğini ve proje sonucunda 10 kadın operatöre istihdam sağlandığını belirtti. Günaydın “Ayrıca 2023 yılında benzer bir çalışmayı Kazakistan’ın önemli madencilik şirketlerinden Altynalmas ile de gerçekleştirdik” dedi.

Borusan Cat teknolojilerinden örnekler

-Borusan Cat müşterileri ihtiyaç duydukları yedek parça teminiyle ilgili tüm detayları ve online siparişleri Parts.cat.com (PCC) ile gerçekleştirebiliyor.
-Borusan Cat süper uygulaması Boom 360 ile kullanıcılar, tüm Borusan Cat hizmet ve çözümlerine tek uygulama üzerinden ulaşabiliyor.
Dijital Banko uygulaması ile Borusan Cat müşterileri kendi ofislerinden ya da Borusan Cat tesislerinde yer alan kiosklar üzerinden Borusan Cat yetkilileri ile görüntülü görüşmeler yapabiliyor.
360 derece sanal tur ile Borusan Cat müşterileri Revizyon Merkezlerini diledikleri an sanal olarak ziyaret edebiliyor.
-Borusan Cat, sunduğu tüm Cat ürünlerin detaylarını içeren yeni mikro websitesi makinenibul.com’u da geçtiğimiz günlerde hayata geçirdi.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler