30 Kasım 23, Perşembe

PALFINGER vinçler ile hızlı ve güvenli cam montajı

Tepe Cam firması sahibi Cengizhan Tepe, ile yaptıkları çalışmaları ve makina parkına kattıkları ENKA Pazarlama markası PA LFINGER vinçleri konuştuk. 2016 yılında faaliyetlerine başlayan firma her türlü inşaatın cam montaj işlerini yapıyor. Firma PA LFINGER’in PK6501, PK9002 EH ve son aldığı PK22002 EH modellerini kullanıyor.

2022 yılında hem sektörünüz hem de firmanız açısından beklentileriniz ve öngörüleriniz nelerdir?

2021 yılı için özellikle inşaat sektörünün çok yoğun olduğu bir yıl geçirdik. Pandeminin etkilerine rağmen inşaat işleri ve bizim cam montaj işlerimiz yoğun bir seyir izledi. 2022 yılının ilk çeyreği de aynı yoğunlukta devam ediyor. Bu yıl içersinde de işlerin özellikle yılın ilk yarısına kadar böyle devam edeceğini tahmin ediyoruz. Sonraki yarı yıl için beklentilerimiz biraz işlerde yavaşlama olması fakat pandemiden önceki seyrinde devam etmesini öngörüyoruz.

Firma olarak bulunduğunuz sektörde rakiplerinizden hangi noktalarda farklılaşıyorsunuz?

Kaliteli vinç seçimlerimiz ile işlerimizi daha hızlı yaparak müşterilerimizin taleplerini karşılıyoruz. Ayrıca yine doğru vinçleri kullanarak daha güvenli ve profesyonel olarak çalışıp, sektörümüzde farklılık sağlıyoruz. İşletmemizde 3 adet kamyon üstü Palfinger vinç bulunuyor. Ayrıca geçen sene aldığımız örümcek vinç ile de bina içi montajlar ve kamyon üstü vinçler için uygun olmayan zeminlerde cam montaj hizmeti veriyoruz.

Çalışma alanında ne tür iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alıyorsunuz?

Yaptığımız iş, risk sınıfında çok riskli olarak belirlendi. Çalıştığımız yerlerde bazı durumda halka açık yerler oluyor. Bu yüzden iş güvenliği bizim için çok önemli. Öncelikle çalışanlarımıza sürekli iş güvenliği eğitimleri aldırıyoruz, çalıştığımız yerlerde emniyet şeritleri çekerek koruma altına alıyoruz, çalışma sırasında iş güvenliği ekipmanlarını kullanmayı ihmal etmiyoruz, çalışmaya başlamadan risk analizleri de yapıyoruz. Ayrıca kullandığımız vinçleri seçerken de emniyetli ve dünya standartlarına uygun vinçleri tercih ediyoruz.

Makina parkınızı oluştururken hangi kriterleri göz önünde tutuyorsunuz?

Makina parkımızı oluştururken işin riskini bildiğimiz için güvenliği tam karşılayacak ekipmanları seçmeye özen gösteriyoruz. Vinçlerde emniyet sistemleri bizim için çok önemli bir konu. CE standardını tam karşılaması gerekiyor. Ayrıca işimizin büyük bölümü şehir içlerinde olduğu için de hafif ağırlıkta kamyonlara uyacak kendi ağırlığı düşük fakat erişim mesafesi yüksek vinçler seçiyoruz.

Sizin için kullandığınız makinalarda mutlaka bulunması gereken özellikler nelerdir?

Özellikle vinçler için uzaktan kumanda olması bizim açımızdan olmazsa olmaz bir özelliktir. Çünkü cam montajları için vinci kullanan operatörün montajı her açıdan görmesi, montaj sırasında hareketi sürekli takip etmesi, iş güvenliği ve sağlığı açısından ve ayrıca hızlı bir montaj için şarttır. Bunun dışında kullandığımız vinçlerin CE standartlarına uyması böylece güvenliği sağlaması çok önemli.

Palfinger’in hangi modellerini kullanıyorsunuz?

Palfinger’in PK6501, PK9002 EH ve son aldığımız PK22002 EH modellerini kullanıyoruz.

Kullandığınız Palfinger marka makinaların sahadaki performansını ve sizlere sunduğu avantajları değerlendirir misiniz?

Öncelikle kapasitelerine göre çok hafif vinçler olduğunu söyleyebilirim. 365 bar gibi yüksek basınçta çalışmaları, buna göre hidrolik sistemlerin dizayn edilmesi, hem daha hafif olmasını, hem de daha güçlü olmasını sağlıyor. Erişim olarakta 7 tonluk bir vincin çift kırma ile 25 metre gibi yüksek mesafelere erişmesi bizim için çok büyük bir avantaj oluşturuyor. Böylece müşterilerimizin işlerini daha küçük kamyonlar ile şehir içlerinde ve dar yerlerde yaparak memnuniyetlerini sağlıyoruz. Ayrıca Palfinger de standart olarak sunulan CE normlarını tam olarak karşılaması bizim için çok önemli. Bu standart ile kaldırma işlerinde yük emniyeti, kapasite kontrolü ve denge kontrolü sağlanarak güvenli bir iş yapmamızı sağlıyor. Uzaktan kumanda ile kullanım sırasında da hareket hassasiyeti cam montajlarımız için çok gereken bir durum olup, güvenli bir montaj için en büyük avantajımız.

Bu makinalar beklentilerinizi karşılıyor mu, sizinle aynı işi yapan firmalara bu markayı tavsiye eder misiniz?

Tabi vinçlerimiz tüm beklentilerimiz karşılamaktadır. Montajlarımızın güvenli olarak yapılması, düşük kapasitelerde bile yüksek erişim sağlaması, hafif olması, hasas kullanım sağlaması bizim için olmazsa olmazdır. Tercihlerin bu kriterleri karşılayan Palfinger’den yana olması çok büyük avantaj oluşturuyor.

Makina alırken tedarikçi firmanın kim olduğunu göz önünde tutuyor musunuz?

Tedarikçi kalitesi, malın kalitesi yanında çok önemli bir husus. Aldığınız ürünün işletilmesi sırasında her türlü desteğin alınması, ürünün sıkıntısız bir şekilde çalışması için kaliteli hizmetin sağlanması, bir ihtiyaç anında hemen ilgilenilmesi göz önünde tutulması gereken bir nokta.

ENKA Pazarlama’yı satış sonrası hizmetler açısından değerlendirir misiniz?

ENKA Pazarlama bu konuda gerçekten bizim bir çalışma partnerimiz olmuştur. Hiçbir konuda bizi ihmal etmemiş, ne zaman ihtiyacımız olsa hep yanımızda olmuştur. Bu hizmetleri içinde memnuniyetimizi göstererek her iki senede bir alacağımız vinci ENKA Pazarlama’dan aldık ve almaya devam edeceğiz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler