Doğru ekskavatör seçimi için parametreler

Doğru ekskavatör seçimi için parametreler

FORMEN’in Nisan 2021de yayınlanan 58. sayısında “DOĞRU LASTİKLİ YÜKLEYİCİ SEÇİMİ İÇİN PARAMETRELER” başlıklı bir yazı paylaşmış ve bu konuda göz önünde bulundurulması gereken tüm bileşenlerden bahsetmiştik. Gelin, bu sayıda da benzer bir bilgilendirmeyi “ EKSKAVATÖR “ ürün grubu için yapmaya çalışalım.

 

Bugün iş makinesi denildiğinde akıllara gelen ilk makine gruplarından biri elbette ekskavatörlerdir. Bu makine grubu genel inşaat, alt ve üst yapı, tarım, geri dönüşüm, peyzaj, ormancılık, malzeme elleçleme vb birçok uygulamadan en zorlu maden sahalarına kadar her alanda çalışmaktadır. Doğru ekskavatörü seçmek ise bir projenin başarısı için çok önemlidir. Projeniz için bir ekskavatör seçmeden önce, gerekli araştırmayı yapmaya zaman ayırın, tüm kritik faktörler hakkında tam olarak bilgi sahibi olun.
 
Ekskavatör seçiminde önemli olan bazı parametreleri ve içeriklerini yine çok derin teknik detaylara girmeden hep birlikte anlamaya çalışalım.

Ekskavatör Tonajı/Boyutu: İlk basamak elbetteki ekskavatörün boyutunun yani genel bilinen tabir ile tonajının tespit edilmesi olacaktır. Pek tabi fiziksel ölçülerinde önemli olduğunu ek olarak belirtelim. Herhangi bir ekskavatör tonajı karşılaştırması, makinelerin üç ana boyutunu kapsamalıdır: hafif, orta ve ağır. Doğru tonajlı ekskavatörü seçmek, bu tonajlar arasındaki farkların ne olduğunu bilmekle başlar. Aşağıda kısa olarak ekskavatörlerin hafif, orta ve ağır tonaj tanımlarını bulabilirsiniz.

Genellikle kompakt veya mini olarak adlandırılan hafif tonaj ekskavatörler, ulaşılması zor alanlarda ve çok fazla güç gerektirmeyen işlerde kullanılmak üzere tasarlanmış ekskavatörlerdir. Küçük boyutları ve kullanabilecekleri ataşman çeşitliliği nedeniyle, çok yönlü ekskavatör türlerinden biridir. Firmalar bu modelleri alt yapı çalışmaları, yıkım, ormancılık, şehir içi uygulamalar, temel onarım, bina içi işler ve su hattı inşaat işleri vb. için kullanır.

Orta tonaj ekskavatörler, çeşitli endüstrilerde kullanılan ekskavatörlerin büyük bir yüzdesini oluşturur. Tipik olarak, kamu hizmetleri, çevre düzenlemesi, yol ve köprü inşaatı ve bina yapımında kullanılırlar. Bu tonaj sınıfında, standart kuyruk tasarımına veya minimum/sıfır yarıçaplı kuyruk yapısına sahip birkaç farklı tipte ekskavatör mevcuttur. Bu ekskavatörler, daha büyük modeller gibi güç sağlarken, kompakt ekskavatörlerin mobilite ve çok yönlü kullanım avantajlarına da sahiptirler.

Ağır tonaj ekskavatörler endüstride standart olarak kabul edilir. Bu tonaj sınıfı artık büyük bir çoğunlukla dev projelere, her çeşit maden sahasına, dekopaj vb. uygulamalara hitap ederler.

Motor: Bir diğer önemli seçim faktör de motordur. Tüm ekskavatörünüze enerji sağlayacak olan bu birim genelde makine tonajı ile birlikte artan hacim ve güce sahip olacaktır.  Üretici, üstünde kullanılan sistemler, parça bulunabilirliği, emisyon sınıfı, revizyon kolaylığı, verim, net/brüt güç, tork vb. faktörler de ekskavatör seçiminizi etkileyecektir.

Kova Kapasitesi ve Kova Tipi: Ekskavatörünüzü seçerken dikkat etmeniz gereken önemli bir özellik kova kapasitesi ve kova tipidir. Uygulamanıza en uygun tip ve hacimde + tırnak-adaptörlü kova seçimini mutlaka en başında yapın ve bu konuda mutlaka makine yada ataşman imalatçı firmadan destek alın.

           Erişim Uzunluğu ve Kazma Derinliği:  Bu bilgi özellikle nasıl bir uygulamaya sahip olduğunuz ve hangi çalışma ortamında çalıştığınızla doğru olarak şekillenir. İyi bir analizden sonra alacağınız ekskavatörün bom / arm uzunlukları ile tiplerini seçmeniz için önemli olacaktır. Örn:  Uzun bom/kısa bom/uzun arm/kısa arm/çift bom vb. Burada TİP çok önemlidir. Özellikle uygulamanız ve çalışacağınız malzemeye göre STD, HD, MASS  tiplerde bom ve arm seçmelisiniz.

Kaldırma Kapasitesi: Ekskavatörler aynı zamanda malzeme taşıyıcı olarak da işlev gördüğünden, kaldırma kapasiteleri de çok önemlidir. Kaldırma kapasitesi, basitçe ekskavatörün ne kadar ağırlığı kaldırabileceğini ifade eder. Ağır malzemeleri taşımayı planlıyorsanız, kaldırma işlemi özellikle faydalı olacaktır. Lütfen bu konuda 59. Sayıda yazdığımız özel yazımıza bir göz atınız 😊

Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO): İlk satın alma fiyatı ekskavatör gibi bir yatırım aracı için elbette çok önemlidir, ancak bu son adım değildir. Ekskavatörünüzün ilk alınmasından, işletilmesine, işletilirken onu işte tutmak için harcadığınız herşeye ( bakım, tamir, tadilat, sigorta, operatör, yakıt vb .) ve sonunda eğer satarsanız ikinci el değerine kadar olan tüm parametreler toplam sahip olma maliyetinizi etkiler. Bu sebeple tüm girdilerin ve çıktıların özenle tespit edilmesi ve hesaplanması elzemdir. Bu bazen makine marka ve modeline bağlı olarak da değişeceği için doğru karar vermek adına her şeyi göz önünde bulundurmalı ve iyi araştırma yapmalısınız.

Yakıt Verimliliği: Çok özet olarak DAHA FAZLA İŞ, DAHA AZ YAKIT TÜKETİMİ olarak belirtebileceğimiz yakıt verimliliği kavramı TCO hesaplanması için vazgeçilmez bir kalemdir. Değişen ve gelişen teknolojiler ve pek tabi zorlu rekabet ortamı makine üreticilerinin daha verimli mekanik-elektronik-hidrolik-güç aktarma ve motor sistemleri geliştirmelerini beraberinde getirmektedir.

Çevrim Süreleri: Çevrim süresi veya daha bilinen adı ile pas süresi yine bir ekskavatör alımında göz önünde bulundurmanız gereken teknik değerlerden biridir. Bu değerler çeşitli çalışma modlarında / motor devirlerinde ve çalışılan pozisyona göre ( yerden 45 -90-180, yukarıdan 45-90-180 derece yükleme gibi) değişiklik gösterebilir. Üreticiler size bu değerleri vermek zorundadır. Kararınızı en iyi yada en optimum çevrim sürelerini sağlayan ekskavatörden yana kullanabilirsiniz. Ayrıca kule dönüş hızı da Çevrim Süresini doğru orantılı olarak etkiler. Bu veri ÜRETKENLİĞİNİZİ direkt olarak etkiler.

Hidrolik Güç / Kova Koparma Gücü / Arm Yırtma Gücü: Belirtilen bu üç güç tipi ekskavatörün özellikle zorlu koşullara sahip işlerde kolay çalışmasını sağlar. Kova Koparma ve Arm Yırtma güçlerinin seçtiğiniz bom ve arm yapı- uzunluklarına göre değiştiğini unutmayın.

Alt takım: Özellikle paletli tip bir ekskavatör almaya karar vermişseniz, palet pabucu genişliği ( örneğin gevşek malzemede 900 mm, normal çalışmada 600 mm gibi ), palet pabuç tırnak sayısı ( kayalık zeminlerde tekli vb. ), uzun veya kısa palet uzunluk opsiyonu, alt ve üst makara sayıları, makara korumaları, HD tip olup olmaması  gibi bileşenlerin varlığı yada açıklandığı gibi tipleri operasyon kolaylığı sağladığı gibi makine ömrünü de uzatır. Bu konudaki seçenekleri mutlaka araştırın.

Kabin: Ekskavatörünüzün daha verimli kullanılması teknik şartların yanında bir de insani şartlara yani operatörlere bağlıdır. Uzun zaman boyunca kabini bir çalışma ofisi gibi kullanan operatörlerin bu kabin içerisinde hem güvende hem de rahat olmaları gerekmektedir. Ekskavatör kabininin ROPS&FOPS güvenlik özelliklerine haiz olması, her yönde iyi bir görüş açısı sağlaması, tüm kumandaların ve kontrol birimlerinin ergonomik olarak yerleştirilmiş olması, rahat bir koltuğa sahip olması vb. faktörler verimlilik için elzemdir. Bu konuda da en iyi seçeneği bulmak size düşüyor.

Servis & Rapor & Telematik:  Bir başka alım kriteri ise alacağınız makine marka ve modelinin güçlü bir satış sonrası hizmet kapasitesinin olmasıdır. Özellikle servis ve yedek parça kanadında, yetişmiş işinin ehli çalışanlara sahip markalar makinenizin işte kalma süresini uzatacaktır. Bu pek tabi ki daha fazla üretim daha fazla kazanç demektir. Kolay servis yapılabilen yani tüm servis erişim noktaları ergonomik olarak dizayn edilmiş ve yerleştirilmiş bir ekskavatör elbette hızlı servis edilir ve tekrar işe verilir.

Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde makineler artık uzaktan da operasyonel verileri ile takip edilebilmektedir. Seçtiğiniz markanın size  operasyonel makine  raporu verebilen bir marka olmasına özen gösterin. Ayrıca telematik sisteme haiz bir makine, siz nerede olursanız olun kontrolünüz altında olacak ve uzaktan izlenebilecektir.

Uygun Ataşman ve Opsiyon Seçimi: Özellikle üstünde YİNE ve YENİDEN durmak istediğim bir konu bu ATAŞMAN ve OPSİYON seçimi. Maalesef ülkemizde bu farkındalık seviyesi oldukça düşük. İşe ve çalışılacak malzemeye göre uygun tip ve ebatta kova seçimi, tırnak adaptör seçimi, hızlı sök-tak ( Quick Coupler) sistemi, bom yüzdürme, yürüyüş alarmı, tepe lambası, HD makara korumaları vb. daha birçok ve farklı opsiyonlar ve ataşmanlar makine üreticileri tarafından hali hazırda sunulurken ülkemizde makine alımında bunlardan hiç bahsedilmemesi yada talep edilmemesi üzücü. Halbuki ilk etapta “masraf” olarak görülseler de uygun bir ekstra ataşman yada opsiyon seçimi operasyon hızınızı kabiliyetinizi ve sonuçta verimliliğinizi artıracaktır.

Verimli, güvenli ve sağlıklı çalışmalar dilerim.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar