Güçlü servis ve yedek parça stoğu ile makinalar üretimden düşmüyor

Güçlü servis ve yedek parça stoğu ile makinalar üretimden düşmüyor

ENKA Pazarlama’nın satış sonrası hizmetlerini Satış Sonrası Hizmetler Servis Direktörü İbrahim Kaynak anlattı. ENKA Pazarlama’nın pazar liderliğini korumasının müşteri güveni ve memnuniyetine bağlı olduğunu söyleyen Kaynak, “Eğitimli teknik kadro, bulunabilirliği yüksek ve iyi yönetilen parça stoğu, üreticinin zengin yurt dışı stoğu ve kısa sürede üreticiden temin sağlayabilecek gelişmiş lojistik organizasyonumuzla hizmet veriyoruz”diyor.

Öncelikle kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1994’ten beri ENKA Pazarlama’da satış sonrası hizmetlerde aktif görev yapmaktayım. Halen Satış Sonrası Hizmetler Servis Direktörü olarak yöneticilik görevindeyim. ENKA’da bulunduğum bu uzun süre boyunca servis mühendisliği, servis müdürlüğü, eğitim müdürlüğü ve servis direktörlüğü görevlerini satış sonrası hizmetlerin ulaştığı en ücra noktalar ve mecralarda bile aktif olarak ilk günkü heyecanla yürüttüm.

ENKA Pazarlama’nın satış sonrası hizmetlere bakışını anlatır mısınız?

 

ENKA Pazarlama’da yüksek düzeyde ürün desteği ve müşteri memnuniyeti hedefi geleneksel olarak yaşayan bir kültür halinde var olagelmiştir. ENKA’ya geldiğim ilk günden beri bu kültürün bütün çalışanlarımızca benimsendiğine ve yaşadığına bizzat tanıklık ettim. Bu desteğin gerçekleştirilmesinde ENKA’nın politikası ve kültürü yanında başta Hitachi olmak üzere temsilcisi olduğumuz üreticilerin fark yaratan destek politikalarının da önemli katkısı olmuştur. Uzun yıllar ekskavatör ürün grubunda pazar lideri olabilmemizde bu politikaların katkısı yadsınamaz.

Yetkili servislerinizle ulaşamadığınız bölgelerde çalışan makinalarınıza nasıl destek veriyorsunuz?

Yetkili servislerimiz yurdun her köşesine rahatlıkla ulaşacak şekilde ve tamamına yayılmış durumdadır. 5 bölgemizde bulunan servis merkezlerimiz ise, müşterilerimize direkt olarak hem tam donanımlı atölyelerimizde hem de kendi mobil servislerimizle sahada hizmet vermektedir.

Servis personelinizin yeniliklerin gerisinde kalmaması için eğitim çalışmaları yapıyor musunuz?

Eğitim çalışmaları işimizin en önemli ve vazgeçilmez faaliyetlerinin başındadır. Bütün SSH personelimiz işlerinin gerektirdiği teknik eğitimleri yurt içinde şirket eğitim

 

merkezimizde, yurt dışında ise üretici tesislerinde almaktadır. Yaygın servis bayi ağımız personeli de kendi sorumlu oldukları bölgede çalışan tüm ekipmanlarla ilgili eğitimlere katılmak zorundadır. Teknik eğitimler hem kendi eğitim personelimizce hem de gereken konularda üretici eğitmenlerince yapılmaktadır. Ayrıca kişisel gelişim, iş güvenliği ve diğer teknik olmayan konularda gereken eğitimler ise profesyonel kuruluşlardan satın alma yoluyla sağlamaktadır. Salgın sürecindeki kısıtlamalar nedeniyle gerçekleştirilemeyen eğitimler de çevrim içi olarak yaygın şekilde yapılmaktadır.

Satış sonrası hizmetlerde dijital çözümleriniz var mı?

Hitachi makinalarda müşterilerimiz kendilerine açtığımız global e- service hesabı ile online olarak makinalarına bağlanabilmektedir. Özelleştirilebilir web ekranı sayesinde kendi ihtiyaçlarına uygun data alımı ve bakım planlaması yapabilmektedir. Makinanın verimliliğinin performansının artırılması amacıyla, aylık çalışma analizini içeren detaylı raporlar (çalışma saatleri, yakıt tüketimi, boşta çalışma, pompa basınçları vb.) ücretsiz olarak mail adreslerine gönderilmektedir. Herhangi bir arıza durumunda online sistem üzerinden müşterilerimize mail yönlendirilerek sorun büyümeden doğru zamanda müdahale sağlanabiliyor. Ayrıca akıllı telefon uygulamamamız consite shot ile teknisyenimiz daha sahada makinanın yanında iken resimli ekspertiz raporunu hazırlayarak müşterimize gönderebiliyoruz.

Satış sonrasının makina satışına katkısı hakkında bir değerlendirme yapar mısınız?

ENKA’da bir müşteriye ilk makinanın satış departmanınca satılacağı, sonrasındaki satışların ise ancak ve ancak kaliteli bir satış sonrası desteğiyle mümkün olacağına inancımız tamdır. Üretim yapmak üzere yatırım yapan bir müşterinin aldığı ekipmanın uzun süre yatması halinde yaşanabilecek kayıpların markaya olan güvene zarar vereceği hatta o müşterinin tamamen kaybedileceği aşikardır. Pazar lideri konumumuzu müşteri güvenininin devamlılığını sağlayarak sürdürebileceğimizin bilincindeyiz. Prensip bazında makul ve anlaşılması kolay olan bu realitenin gerçekleştirilmesi ise oldukça zordur. Bunun için yaygın satış sonrası hizmetler organizasyonu, yeterli ve yüksek düzeyde eğitimli teknik kadro, bulunabilirliği yüksek ve stratejik olarak iyi yönetilen parça stoğu, üreticinin zengin yurt dışı stoğu ve kısa sürede üreticiden temin sağlayabilecek gelişmiş lojistik organizasyon gereklidir. ENKA olarak biz bu zor görevi en iyi şekilde yerine getirmekteyiz.

Yedek parça stoğunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

14 milyon Euro’luk stoğumuz bulunmakta. Motor, şanzıman, pompa vb. her türlü ana komponenti stoğumuzda bulunduruyoruz. Bunları yeni ya da tarafımızdan revziyonu yapılmış olarak satışa da sunabiliyoruz. Yürüyüş takımlarında Hitachi ürünleri, kova tırnaklarında Combi tırnakları tercih ediyoruz. Isuzu motor kullanan tüm makinalara uygun çözümlerle yedek parça sağlayabilecek durumdayız.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap