KOBİ'lere bir nefes

KOBİ'lere bir nefes

Sanayici yeni tip korona virüsünün etkilerini hissetmekteyken, Hazine ve Maliye Bakanlığı KOBİ'lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak ve Covid-19 salgınının olumsuz ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla “2021 Nefes Kredisi” desteğini açıkladı. Bu kredi desteği, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde 10 bankanın katılımıyla 1 Haziran 2021 itibarıyla uygulamaya alınacak. Zor günlerden geçen KOBİ’lere bir nefes aldıracak bu kredi desteğinin detaylarına gelin hep birlikte göz atalım.
 

Kimler bu destekten faydalanabilir?
Öncelikle bu destekten kimlerin faydalanabileceğini bilmesi doğru bir başvuruyu zaman ve emek kaybı yaşamadan yapabilmesi için önemlidir. Nefes Kredi Desteği ile yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019'a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacaktır.
 

Kredi üst limitleri ne kadar?
Bakanlıkça yapılan açıklamaya göre; 2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ'ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ'ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. Bu kredilerin geri ödemesi ise 6 ay sonra başlayacak. KOBİ’lere 6 ay ödemesiz dönem imkânı sağlanacak olan 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacaktır. Yıllık faiz oranı ise Hazine destekli KGF kefaletiyle sağlanacak, faiz oranı yıllık yüzde 17,5 olarak belirlenecek.
 

Kredi desteğine nasıl başvurulur?
Bakanlık açıklamasında, kredi paketine katılım sağlayan bankaların isimleri de yer aldı. Bu bankalar, TC Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Vakıflar Bankası TAO, Türkiye Halk Bankası AŞ, Türkiye İş Bankası AŞ, T. Garanti Bankası AŞ, Yapı ve Kredi Bankası AŞ, Akbank T.A.Ş, Denizbank AŞ, Ziraat Katılım Bankası AŞ, Vakıf Katılım Bankası AŞ olarak açıklandı. Başvurular; TOBB’a bağlı oda ve borsalardan alınacak faaliyet belgesi ile belirtilen bankalara yapılacak ve Kredi Garanti Fonu da (KGF) Hazine desteğiyle kredilere kefil olacaktır. Yeni tip korona virüs salgınının etkilerini bir nebze olsun azaltmak için açıklanan kredi desteği KOBİ’lerimize bir nefes aldıracaktır muhakkak. Fakat KOBİ’lerimizin asıl ihtiyacı olan kamu kurumları ve bağlantılı kuruluşların ihtiyaçlarını yerli ve milli markalarımız üzerinden sağlamalarıdır. Kamu alımları, işletmelere verilebilecek en büyük desteklerden biri olacaktır. 6 ay ödemesiz dönem imkânı sunan bu kredi desteği, şu zorlu dönemde KOBİ’lerin omuzlarındaki yükü kısa vadede hafifletecektir ama uzun vadede daha sürdürülebilir çözümlere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. KOBİ’ler için kaldıraç etkisine sahip olduğuna inandığım kamu alımlarında sağlanacak önceliklendirme çalışmalarıyla geleceğe daha özgüvenle bakan işletmelerin adresi olacağız.
 

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, KGF, AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar