ENKA Pazarlama'dan kömür üretimine verimli makine ve güçlü servis desteği

ENKA Pazarlama'dan kömür üretimine verimli makine ve güçlü servis desteği

Makine parkındaki Hitachi ZX350LCH-5A, Hitachi ZX490LCH-5A, Hitachi ZX690LCH-5A ekskavatörlerin yanı sıra yine Hitachi ve Kawasaki marka loderlerle üretim yapan Akçelik Madencilik, 2021 yılı için hedeflerini yükseltti. Firma, hem kulandığı makinelerin verimliliğinden hem de ENKA Pazarlama’nın servis ve yedek parça hizmeti ile kendilerine verdiği destekten memnun.

Murat Öztorun-Akçelik Madencilik Malkara İşletme Yetkilisi

Akçelik Madencilik Malkara İşletme Yetkilisi Murat Öztorun, 1961 yılından bu yana kömür ağırlıklı olmak üzere kum ve kil ocaklarında üretim yaptıklarını, ayrıca 6 yıl kadar önce yapılan yeni bir ocak yatırımı ile mangan üzerine de çalışmalara başladıklarını belirtiyor.
Firmaya ait Tekirdağ’da üç aktif kömür ocağı, bunların yanı sıra Edirne’de biri aktif olan kömür ruhsatları bulunuyor. Firmanın kurulduğu İstanbul Akpınar’daki ocakta da kömür madeni işletmeciliği faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Öztorun, bunların yanı sıra farklı bölgelerde ruhsatlarının olduğunu da sözlerine ekliyor. 
Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan pandeminin ilk aylarda kendi işleri üzerinde de olumsuz etkileri olduğunu aktaran Öztorun “Biz ağırlıklı olarak sanayi için kömür üretiyoruz. Bu kömürü kullanan fabrikalar durunca veya üretimi azaltınca biz de yavaşlamak durumunda kaldık. Ocakları tamamen kapatmamız mümkün değil, bu nedenle üretimi kısarak çalışmaya devam ettik. Haziran 2020 itibari ile bölgemizdeki fabrikalar açılınca biz de üretimi normalleştirdik” diyor. İnsana önem veren bir anlayışa sahip olduklarını belirten Öztorun, bu anlayış ile gerekli tüm tedbirleri aldıklarını ve süreci başarılı şekilde yönettiklerini de sözlerine ekliyor.

Hedef büyüttü

2021 yılına girerken hedeflerini yükselttiklerini ve bu yılın geçen yıla göre daha iyi olacağını öngördüklerini belirten Öztorun üretim alanları ve faaliyetleri ile ilgili ise şu bilgileri aktarıyor: “Kömür üretimi için birden fazla sahada çalışıyoruz, hepsinin yapısı farklı. Biz kaliteye önem verdiğimiz için farklı sahalardan gelen ürünleri belli oranlarda kömür yıkama tesislerimize çekerek ortak bir değer yaratmaya çalışıyoruz”. Malkara Ocağı’nda yıllık altı milyon metreküpe yakın hafriyat çıkardıklarını da belirten Öztorun “Burada 1100-1200 milyon ton tüvenan kömür çekiyoruz. Bu üründen ortalama yüzde 40 verimlilik sağlıyoruz bu da yıllık 400-450 bin ton temiz kömür anlamına geliyor” diyor. Üretimin yüzde 95’i sanayi amaçlı olarak kullanılırken küçük bir kısmı da evsel kullanıma sunuluyor.

Az yakıt, çok iş

Yaptıkları çalışmalarda en önemli maliyet kalemlerinden birinin yakıt olduğunu aktaran Öztorun, “Kullandığımız makinelerden beklentimiz az yakıt tüketerek yüksek performans ve verimlilik ile çalışmaları”diyor ve sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Burada kömür üstü hafriyatımız yumuşak, bu sayede patlatma yöntemini kullanmak zorunda

 

kalmıyoruz. Bu nedenle kullandığımız makinelerde her şeyden önce  performans kriteri bizim için daha çok öne çıkıyor. Tabi makinelerin kömür sökü işlemi sırasında güçten düşmemesi gerekiyor. Burada Trakya linyit kömürü çıkarıyoruz, çok sert olmasa da belli bir oranda sökü gücü gerektiriyor. Biz bu konuda kullanmakta olduğumuz Hitachi marka makinelerden son derece memnunuz. Hitachi iş makinelerinin yakıt ve güç oranı bizim için ideal oranlarda diyebilirim. Bu makineler ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılıyor.”

ENKA Pazarlama ile güçlü iş birliği

Akçelik Madencilik firmasının çok uzun süredir ENKA Pazarlama markaları olan Hitachi ve Kawasaki iş makineleri kullandığını da hatırlatan Öztorun “Yıllardır kullandığımız bu iki markanın yakıt tüketimi konusundaki üstünlükleri bizi memnun eden özelliklerin başında geliyor. Hitachi iş makinelerinde akıllı hidrolik sisteme geçilmesinden sonra yakıt tüketimlerinin daha da düştüğünü ve performansın yükseldiğini sahada deneyimledik” şeklinde konuşuyor.

Servis ve yedek parçada hızlı ve kaliteli hizmet

ENKA Pazarlama makinelerinden oluşan bir hafriyat grubu bir de kömür sökü grubu olduğunu söyleyen Öztorun sözlerini şu şekilde tamamlıyor: “ENKA Pazarlama’nın hizmet kalitesinden özelikle söz etmek gerek. Aldığımız servis  ve yedek parça hizmetinden memnunuz. İstediğimiz parça ENKA Pazarlama tarafından çok kısa bir sürede bize tedarik ediliyor, parça beklemiyoruz. Ocaklarımızda farklı markalarla da çalışıyoruz. Bu nedenle rahatlıkla bir karşılaştırma yaparak şunu söyleyebilirim: Yedek parça ve servis konsunda en iyi ve başarılı firma ENKA Pazarlama.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap