Doğru lastikli yükleyici seçimi için parametreler

Doğru lastikli yükleyici seçimi için parametreler

Artık makine seçimi dost sohbetlerinde alınan bilgilerden daha çok çalışılan sahanın özelliklerine, çalışılan malzemeye ve genel verimlilik hesaplarına göre yapılmaya başlandı. Şimdi gelin bir Lastikli Yükleyici seçiminde önemli olan bazı parametreleri ve içeriklerini yine çok derin teknik detaylara girmeden hep birlikte anlamaya çalışalım.

Lastikli Yükleyiciler günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilen iş makinası olma ünvanlarını halen korumaktalar. Bunun en başta gelen sebepleri arasında kompakt sınıftan başlayıp teknik olarak mümkün olabilecek en yüksek tonaja ve güce kadar geniş bir ürün yelpazesi ile birçok üretici tarafından üretilmeleri, yaptıkları işe özel olarak  kullanabilecekleri ataşman çeşidinin oldukça fazla olması ve mobilite özelliklerinin yüksek olması  gösterilebilir.  

 

 Bu makine grubunun dizayn edilmesi ve üretilmesinde elbette bazı karakteristik teknik özellikler var. Bu özelliklerden bahsediyor olacağız. Peki bir Lastikli Yükleyici alımı yaparken bu karakteristik teknik özelliklerin hangilerini göz önünde bulundurarak işimize uygun bir makine seçiyoruz? Ya da Lastikli Yükleyicimizin alımına eşten dosttan meslektaşlardan duyduğumuz “referans” konuşmalarla mı karar veriyoruz? İş makinaları sektöründe geçirdiğim özellikle son 10 yıl bana gösterdi ki, eski alışkanlıklar artık, işleri devralan yeni kuşakla birlikte yavaş yavaş terk edilmeye başlandı. Bunda elbette gelişen ve değişen iş yapış koşullarının, yüksek teknolojinin, kolay erişilebilen bilginin de payı büyük. Artık bir makine seçimi dost sohbetlerinde alınan bilgilerden daha çok çalışılan sahanın özelliklerine, çalışılan malzemeye ve genel verimlilik hesaplarına göre yapılmaya başlandı. Şimdi gelin bir Lastikli Yükleyici seçiminde önemli olan bazı parametreleri ve içeriklerini yine çok derin teknik detaylara girmeden hep birlikte anlamaya çalışalım. Sorular çok, doğru cevapları bulmamız gerekiyor 😊

 Öncelikli seçim kriteri elbette makine sınıfına yani tonaj ve güce karar vermektir. Bu seçimi yaparken işiniz süresi, işinizdeki günlük ya da dönemsel-süreli üretim hedefiniz, çalışma ortamı koşulları, işiniz ile ilgili varsa simülasyon raporları vb. parametreler önemli rol oynarlar. Kompakt, küçük, orta ya da yüksek tonaj birkaç makine marka model seçerek filtreleme işleminizi başlatın. Birçok insan daha bu aşamada maalesef yanlış tercih yaparak yatırımı kötü bir zemin üzerine kurmaktadır.
İlk filtrelemenin ardından seçtiğiniz makinelerin fiziksel boyutları ve teknik özelliklerinin işinize ve sahanıza uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Örneğin makinenin pim yüksekliği kamyon yada bunkerleriniz için uygun mu? Kova tam boşaltma yüksekliği yeterli mi? Makinenin dönme yarıçapı işletmenize uygun mu? Peki ya genel yüksekliği? Devrilme yükünü biliyor muyuz? Devrilme yükünün öneminden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik ki hangi hacimde kova seçebileceğinize malzeme ile birlikte karar etkenidir! Eğer bu değerler size uygun değilse ilk filtrelemeyi güncellemeniz gerekecektir.

Ataşman ve opsiyon seçimi
Üçüncü aşamada elbette uygun ataşman ve opsiyon seçimi gelmekte. Özellikle üstünde durmak istediğim bir konu bu ATAŞMAN ve OPSİYON seçimi. Maalesef ülkemizde bu farkındalık seviyesi oldukça düşük. İşe ve çalışılacak malzemeye göre uygun tip ve ebatta kova seçimi, tırnak adaptör seçimi, hızlı sök-tak ( Quick Coupler) sistemi, tersinir fan, bom süspansiyon vb. daha birçok ve farklı opsiyonlar ve ataşmanlar makine üreticileri tarafından hali hazırda sunulurken ülkemizde makine alımında bunlardan hiç bahsedilmemesi yada talep edilmemesi üzücü. Halbuki ilk etapta “masraf” olarak görülseler de uygun bir ekstra ataşman yada opsiyon seçimi operasyon hızınızı kabiliyetinizi ve sonuçta verimliliğinizi artıracaktır.

 Dördüncü maddede ise çalışılacak malzemeyi çok iyi analiz etmiş olmak gerektiğini görüyoruz. Çünkü malzemenizin türü, içeriği, yoğunluğu, ebatları hem doğru makineyi  hem de doğru ataşman tipini seçmenizde etkendir. İlave arka ağırlık gerekip gerekmediğine karar vermeye yardımcı olur.

Lastikli bir yükleyici seçiminden bahsederken “lastik” kavramının üstünde durmadan olmaz elbette. Sahanızın koşullarına uygun tipte ve desende lastik seçmeniz yakıt verimliliğinden tutun da üretim verimliliğine ve makinenin daha çok işte kalma süresine sahip olmasına kadar bir çok önemli faktörü doğrudan etkiler. Radyal? Bezli? L3? L5? Desen?

Bir başka alım kriteri ise alacağınız makine marka ve modelinin güçlü bir satış sonrası hizmet kapasitesinin olmasıdır. Özellikle servis ve yedek parça kanadında, yetişmiş

 

işinin ehli çalışanlara sahip markalar makinenizin işte kalma süresini uzatacaktır. Bu pek tabi ki daha fazla üretim daha fazla kazanç demektir. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde makineler artık uzaktan da operasyonel verileri ile takip edilebilmektedir. Seçtiğiniz markanın size  operasyonel makine  raporu verebilen bir marka olmasına özen gösterin.
Biraz rahatlıktan bahsedelim. Konfor seviyesi yüksek ve kabininin içi ergonomik dizayn edilmiş bir makine, uzun saatler kendisi ile çalışan operatörü yormaz ve daha fazla üretken olmasına yardımcı olur.
Son olarak en önemlisi “GÜVENLİK”. Lastikli yükleyicinizin kabininin ROPS&FOPS sertifikalı olması, ikincil direksiyon ve acil fren sistemine haiz olması, ekstra kaçış kapısı vb. olması elzemdir. Hatta güvenlik konusunda ilave opsiyonları kullanabilirsiniz. (Geri görüş ve radar sistemi, çift ve renkli tepe lambası, vandalizm koruması vb).

Verimli, güvenli ve sağlıklı çalışmalar dilerim.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap