Dünyanın ilk gemi tüneli için yeşil ışık

Dünyanın ilk gemi tüneli için yeşil ışık

 

Norveç'in batı ucundaki Stad Gemi Tüneli, ülkenin kıyısındaki en açık deniz kesiminde seyreden gemilere güvenli bir sığınak sağlayacak. Önerilen tünel 1,7 km uzunluğunda, 37 m yüksekliğinde ve 26,5 m genişliğinde olacak.

Stad yarımadasının dağlarında bir tünel olasılığı onlarca yıldır tartışılıyor, ancak bir inşaat planı ilk olarak 2013'te Norveç'in Ulusal Ulaşım Planına dahil edildi. Şimdi, hükümet, 2017'de Norveç Kıyı İdaresi (NCA) tarafından ortaya konulan revize edilmiş plana dayalı olarak projeye geçici olarak 2,7 milyar NOK (265 milyon €) tahsis etti.  Önerilen tünel 1,7 km uzunluğunda, 37 m yüksekliğinde ve 26,5 m genişliğinde olacak - kıyı vapuru büyüklüğündeki gemiler tarafından güvenli bir şekilde seyredilebilecek kadar büyük. Tünelin enine kesit alanı 1.661 metrekare olacak ve kaldırılması beklenen toplam kaya hacmi yaklaşık 3 milyon metreküp, bu oran yaklaşık 8 milyon ton patlatılmış kayaya eşit. Tünelin inşasının, yeraltı sondaj kuleleri ve palet kuleleri kullanılarak, geleneksel patlatma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmesi muhtemel.
Geçici proje yöneticisi Terje Andreassen'e göre, tünel için bir müteahhit bulma süreci başladı ve inşaatın 2022 yılına kadar başlaması ve temel atıldıktan sonra dört yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Andreassen, “Tahsis mektubuna dayanarak artık gemi tünelinin yer alacağı bölgede mülk edinme süreçlerine başlayacağız, ayrıca bir proje organizasyonu yapacağız, ihale temeli hazırlayıp ihale açacağız. Yapılacak çok iş var, ancak geniş çaplı çalışmalar yaptık ve oluşacak planlamalar yaptık” diyor.

Stad Gemi Tüneli

Stad Gemi Tüneli, Norveç'in Vestland ilçesindeki Stad Belediyesi'ndeki Stad yarımadasını atlamak için planlanan bir kanal ve tüneldir. Yarımada, onu havadan korumak için dışarıda herhangi bir ada bulunmayan, kıyıdaki en çok maruz kalan alanlardan biridir. Bu bölüm geleneksel olarak Norveç kıyılarındaki en tehlikeli bölümlerden biri olmuştur. Burası için iki yol önerildi: Moldefjorden'in iç kısmındaki Eide çiftliğinden Mannseidet kıstağından geçerek yarımadanın en dar ama en içteki yeri olan Kjødspollen'e (Vanylvsfjorden'in iç kısmı) kadar 1.800 metre uzunluğunda bir yol önerildi. Diğer seçenek, Skårbø çiftliğinden Fløde çiftliğine yarımadanın orta kısmından geçen biraz daha uzun bir tüneldir. 2013 yılında tünel ilk kez Ulusal Ulaşım Planına dahil edildi. Bütçede bunun için 1 milyar kr ayrıldı. Tünel 49 metre yüksekliğinde ve 36 metre genişliğinde olacak, 16.000 tona kadar (16.000 uzun ton; 18.000 kısa ton), Hurtigruten kıyı ekspres gemileri için yeterince büyük gemileri taşıyabilecek . Su tünelde 12 metre derinlikte olacak.

2022’de inşaat başlıyor
İlk öneri 1874'te Nordre Bergenhus Amtstidende gazetesindeki bir makaledeydi ve kısa bir süre sonra aynı gazetedeki bir makale yarımadanın karşısına bir demiryolu tüneli önerdi. İkincisi, teknelerin vagonlara yükseltilmesine ve karşıdan karşıya çekilmesine izin verirdi ve maliyeti yalnızca yarısı kadardı. 2011 yılında, Det Norske Veritas ve Norveç Kıyı İdaresi Ekonomi ve İşletme Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan bir rapor, bir tünelin ekonomik olmayacağı sonucuna vardı. Sırasıyla 1.264 milyon ve 2.027 milyon krona mal olacak küçük ve büyük iki boyuta baktı. Rapor, nakliyeciler için tasarruf edilen bekleme maliyetleri de dahil olmak üzere, şirketin bugünkü değeri sırasıyla 304 milyon ve 314 milyon kron ve kurtarılan kaza maliyetlerinde 67 milyon ve 76 milyon kron olduğu sonucuna varmıştır. 2007 tarihli benzer bir rapor, tünelin ekonomik olacağı sonucuna vardı. Kıyı İdaresi, farklılıkların yeni ve daha iyi verilerden kaynaklandığını belirtti. Mart 2021'de, Norveç Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, Norveç Kıyı İdaresi'nin 2022'de inşaatın başlamasını beklemesi ile hazırlıkların başlaması için onay verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar