PERI, İSTİM Projesi’nde maksimum güvenlik ve ekonomik çözümler sağlıyor

PERI, İSTİM Projesi’nde maksimum güvenlik ve ekonomik çözümler sağlıyor

İstanbul’un Tuzla ilçesinde inşaatı gerçekleştirilen, İSTİM - İstanbul Sanayi ve Ticaret Merkezi Projesi'nde PERI kalıp ve iskele sistemleri tercih edildi. Birçok önemli projede yer alan UMA Altyapı ve İnşaat A.Ş. tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin en modern sanayi sitesi projesinde, iki ayrı blokta kullanılan PERI kalıp ve iskele sistemleri şantiyede güvenlik ve maliyet açısından çok büyük avantaj sağlıyor.

İSTİM, Şekerpınar gişelerine 6 km mesafede, E5 Karayolu’na 400 m cephesi olan bir sanayi ve ticaret merkezi. Sahil ve marinaya 5 km, Pendik Ro-Ro limanına 10 km, Eskihisar-Topçular İskelesi’ne 12 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 20 km uzaklıktaki, En az 2 noktadan E5 bağlantısı olan İSTİM’e giriş ve çıkış çok kolay olacak. İSTİM ayrıca çalışanlara da ulaşım açısından çok büyük kolaylık sağlayacak. İstanbul Anadolu yakasında, Tuzla ilçesinde yer alan İSTİM projesinin birinci etabı, toplamda A = 370.000 m2 kapalı alandan oluşuyor. Projenin birinci etabına, 2019 yılının 2. çeyreğinde başlandı ve 2021 yılının sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor. Projenin ikinci etabı da yaklaşık olarak, A = 350.000 m2’dir ve bu yıl içerisinde ayrıca ihale edilmesi planlanıyor. Bölgenin ve şehrin yeni bir sanayi ve ticaret merkezine duyduğu ihtiyaç doğrultusunda geliştirilen İSTİM’de dükkan ve ofisleri içeren 2 etapta (1 ve 2) toplam 777 bağımsız bölüm bulunuyor. 36 ofis ve 22 dükkanıyla A Blok ve hemen yanındaki 415 dükkan ve 1 depodan oluşan B Blok 473 bağımsız bölüme sahip 1. Etabı oluşturuyor. 2. Etapta ise 1 depo ve 303 dükkan bulunuyor. Projenin bu karakteristiği, farklı yüksekliklere ve boyutlara sahip olmasını gerektiriyor. Projede 4,0 m’den 12,50 m’ye kadar değişik yükseklikler var. (Dükkanlar, ofisler için h = 4,0 m. depolama alanları için h = 12,50 m. gibi.) İSTİM Projesi’nde farklı yüksekliklerin olması ve özellikle h = 12,50 m için yüksek dayanımlı perde-kolon kalıplarına ihtiyaç duyulması sonrası PERI mühendisleri ve UMA Altyapı ve İnşaat A.Ş. arasındaki yakın işbirliği, proje başarısının sağlanması için ilk adım oldu. Yapılan çözümler proje gereksinimlerine uygun olarak ayrıntılı bir şekilde tanımlandı.

Optimum malzeme ve maliyet
Yüksek katlardaki perde kolon kalıpları için TRIO Perde Kalıp Sistemi ile imalat için karşılıklı görüşmeler yapılarak, farklı metotlar ile en optimum çözüm bulunarak, kalıp ve iskele ile ilgili gerekli yönlendirmeler yapıldı. UMA Altyapı ve İnşaat A.Ş.’nın projeyi optimum malzeme ve maliyet ile çözmek istemesi üzerine, PERI tarafından işin başından itibaren gerekli destek verilerek UMA Altyapı ve İnşaat A.Ş.’ye talep ettiği tüm ürünler, zamanında ve en uygun koşullarda teslim edildi. Proje 2019 yılının 2. yarısında başladı. Projenin düşük miktarda kalıp stoğu ile başlamasından sonra, şantiyenin projeye aşina olması ile birlikte, talep edilen ilave kalıp setleri müşteriye hızlı bir şekilde ulaştırıldı ve müşterinin işin başında yaşayabileceği finansman sorunu çözüldü. Projede TRIO Perde Kalıp Sistemi, TRIO TRS Kolon Kalıp Sistemi ve PD 8 Masa Kalıp İskele Sistemi kullanılmakta. 600 m2’lik TRIO Perde Kalıp Sistemi dış perde kalıpları ve iç bölgelerdeki şaftmerdiven perdeleri için, 4 Set h = 4,10 m, 6 Set h = 7,50 m ve 3 Set h = 12,50 m miktarındaki TRIO TRS Kolon Kalıp Sistemi ise ise kolon kalıpları için kullanıldı. Böylece projedeki değişik kat yükseklikleri, kolay bir şekilde, minimum ilave malzeme ihtiyacı ile çözüldü. Diğer taraftan A = 2500 m2’lik ve h = 7,40 m’lik PD 8 Masa Kalıp İskele Sistemi yüksek taşıma gücü ve farklı yüksekliklere kolayca adapte edilmesi nedeniyle h = 7,40 m kat yüksekliği için verildi, gerektiği zaman da h = 12,50 m ve h = 4,10 m’de de kolayca kullanılabildi. Kullanılan ürünlerin farklı kat yükseklikleri uygun olarak kolay bir şekilde kullanılabilmesi, yüksek dayanımı ve daha az işçilik gerektirmesi nedeniyle projeye maksimum güvenlik ve eknonmik çözümler sağladı.

Mert Arslan UMA Altyapı ve İnşaat A.Ş. Firma Sahibi: “Projenin başından itibaren, bizim için oldukça zor görünen bu yapının yapılmasında gerek teknik gerekse
hızlı malzeme çözümleri vasıtasıyla, umduğumuz verimi elde ettik. PERI Kalıp ve İskeleleri’ne bu katkılarından ve desteğinden dolayı teşekkür ederiz.”

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar