Hitachi, yeni otonom teknolojisine yatırım yapıyor

Hitachi, yeni otonom teknolojisine yatırım yapıyor

Hitachi Construction Machinery (Hitachi CM), büyük hidrolik ekskavatörlerinin ve damperli kamyonlarının otonom çalışmasına yardımcı olabilecek Avustralyalı teknoloji şirketi Baraja'ya yatırım yaptığını duyurdu. Baraja, 250 m'nin üzerindeki mesafelerde ve 360 ​​derecelik görüş alanıyla nesneleri ölçebilen Spectrum-Scan adlı yeni bir LiDAR (ışık algılama ve aralık) teknolojisi geliştirdi.

Teknoloji, bir lazeri fiber optik kablo ile prizma benzeri sensörlere bağlıyor. Işık optiğe ulaştığında, doğal olarak farklı yönlere saptırılarak çevredeki nesnelerin konumunu büyük bir doğrulukla ve yüksek çözünürlükte ölçmesine izin veriyor. Doğruluğunun yanı sıra, teknoloji son derece dayanıklı çünkü çok az hareketli parçası var, bu da onu özellikle madencilik ve taş ocağı makinelerinde kullanıma uygun hale getiriyor. Baraja'ya göre cihaz, geleneksel LiDAR cihazlarındaki enstrümantasyonu bozabilecek ısı ve şoka da toleranslı. Cihazın gerçek ortam uzun süre test edilmesinin ardından Hitachi CM, teknolojinin ekipmanını 4. seviye otonomisine taşıma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Hitachi Construction Machinery Teknoloji Sorumlusu Hideshi Fukumoto, “Spectrum-Scan lidar, giderek daha yüksek güvenlik ve üretim verimliliği talep eden madencilik müşterileri için daha iyi otonom algılama çözümleri sağlayan, sahip olunması gereken bir teknolojidir. Bu alanda en son teknolojiye sahip bir şirket olan Baraja ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Bir yatırım ilişkisinden daha fazlası olarak, bu ilişkinin arazi ölçümü ve engel tespiti gibi alanlarda her iki taraf için de teknolojik iyileştirmelere ve hızlandırılmış ticarileştirmeye yol açacağını umuyoruz. Bu yatırım sayesinde Hitachi İnşaat Makineleri, otonom taşıma sistemlerinin (AHS) iyileştirilmesini ve ultra büyük hidrolik ekskavatörlerin uzaktan ve otonom çalışmasının pratik uygulamasını hızlandıracak ve uygulamasını inşaat mühendisliği ve inşaat alanlarına genişletecek. Bunun gibi dijital alandaki açık inovasyon girişimlerimizi de güçlendireceğiz" dedi.