Müşteri ihtiyaçlarına yüksek kalitede ve ekonomik çözümler

Müşteri ihtiyaçlarına yüksek kalitede ve ekonomik çözümler

Bakır Conta Balata Yöneticisi Seyfi Abacı ile üretim faaliyetlerini ve İŞİM Kümelenmesi üyeliğini konuştuk. Avrupa başta olmak üzere, ABD ve Orta Doğu’da birçok ülkeye doğrudan ya da dolaylı olarak ihracat yaptıklarını belirten Abacı, müşteri ihtiyaçlarına yüksek kalitede ve ekonomik çözümler sağlayarak rekabette farklılaştıklarını söylüyor.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?


 

Seyfi Abacı-Bakır Conta Balata Sanayi Ltd. Şti.Yöneticisi

Firmanızı geçmişten günümüze gelişimi ile anlatır mısınız?1986 Ankara doğumluyum. Ailem Diyarbakır Çermikli. İlk orta ve lise eğitimimi Ankara’da tamamlayıp, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldum. Şirketimizin ikinci kuşak yöneticiliğini üstlenmekteyim. Evliyim ve bir kız çocuğum var. Sivil toplum ve yardımlaşma derneklerinin faaliyetlerinde de aktif olarak yer almaktayım.

Şirketimiz merhum babam Abdullah ABACI ve amcam Behzat ABACI tarafından 1977 yılında Ankara Yeni Sanayi Sitesi’nde 15 m2’lik bir alanda Bakır Conta Balata ismiyle faaliyetlerine başlamıştır. 90’lı yıllara gelindiğinde alanında oluşturduğu itibar ve müşterilerinden aldığı güçle şirketleşmiş, sektörünün lokomotif kuruluşlarından biri olmuştur. Ankara’da sanayi sektörü OSTİM OSB bölgesine kaymış, Bakır Conta Balata da buna kayıtsız kalmayarak OSTİM OSB’deki bugünkü fabrikasına taşınmıştır. 2000 yılından bugüne OSTİM OSB’de yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Ürün portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?
Bakır Conta Balata ve BCS Gasket markalarıyla conta ve balata imalatı yapmaktayız. Özellikle iş ve inşaat makinaları grubunda motor contası, egzoz contası, turbo contası, şanzıman contaları, fren, dönüş ve debriyaj balataları gibi ürün gruplarında seri üretimimiz bulunmaktadır. Sızdırmazlık ve fren grubun yer aldığı bütün alanlara hizmet vermekteyiz.

Ekibiniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
20 kişilik tecrübeli ve dinamik kadromuzla alanımızdaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek üretim ağımızı her geçen gün bir adım daha ileri götürme gayreti içerisindeyiz.

Hangi sektörlere hizmet sunuyorsunuz?
Başta iş makinası olmak üzere inşaat sektörü, savunma sanayi, matbaa, medikal , maden, kauçuk, otomotiv ve endüstriyel üretim yapan tesislere hizmet sunmaktayız.

Referans müşterilerinizden örnekler verir misiniz?
Conta ve balata günlük hayatta birçok alanda kullanılmaktadır. Bu yüzden çok geniş bir müşteri portföyümüz bulunmaktadır. Referans olarak verebileceğimiz; yurtiçinde  ülkemizin değerli iş makinası üreticileri, savunma sanayiinde faaliyet gösteren fabrikalar, enerji üretim tesisleri, inşaat firmaları, içecek ve meşrubat fabrikaları, yurtdışında ise iş makinası yedek parça üreticileri ile iş ortaklıklarımız devam etmektedir.

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Ürünlerimizi yurtdışına BCS GASKET markasıyla pazarlamaktayız. Avrupa başta olmak üzere, ABD ve Orta Doğu’da birçok ülkeye doğrudan ya da dolaylı ihracatımız bulunmaktadır. Üretimimizin %50’den fazlasını ihraç etmekteyiz. İhracat müşterilerimiz en çok ürün kalitesinin devamlılığına ve ulaşılabilirliğine dikkat ettiklerini dile getirmektedirler. Kaliteli ürünler üretmemiz bu tercihin başlıca nedenlerindendir. Uygun fiyat ve zamanında teslimat da aranılan firma olmamızı sağlıyor. İşin devamlılığı olduğunda onlar da bizden memnun kalıyorlar. Cari açığı düşürmenin, istihdamı arttırmanın, dışa bağımlılığı azaltmanın ve ülkemizi daha güçlü yarınlara taşımanın yolunun üretmekten ve ihracattan geçtiğini düşünmekte ve bu yolda emin adımlarla yürümekteyiz.

Satış sonrası hizmetlerinizi anlatır mısınız?      
Aslında bu konuyu özellikle ele almak isterim. Satış sonrası hizmeti her zaman savunmuşumdur. Müşterilerinizi memnun etmenin yolu satışta değil, satıştan sonra işletmenizin göstereceği ilgi ve alaka ile doğru orantılıdır. Tüketici satın aldığı malda sadece fiziksel olarak memnun olmakla yetinmez, psikolojik olarak da doyuma ulaşmak ister. Bunu da siz satış sonrası verilen hizmetlerinizle sağlarsınız.

Ürünlerinizin farklılaştığı noktalar nelerdir?
Bizi farklı kılan, müşteri ihtiyaçlarına yüksek kalitede ve ekonomik çözümler getirmektir. Hammadde, üretim ağına girip mamul haline gelene kadar kalite ve özenden ödün vermemektir.

Standart üretim mi yapıyorsunuz, müşteri talebine göre özel üretiminiz var mı?
Yüzden fazla ürünün seri üretimi yanında, müşterilerimizin talebine göre özel üretimler de yapmaktayız. Her ürünün kullanım alanı farklıdır, malzeme analizi ile başlayan bu süreç, istenilen sıcaklık, basınç, sürtünme gibi birçok test sonucu ürünün kalıbı yapılarak imalata geçilir.

İŞİM Kümelenmesi’ne ne zaman ve neden üye oldunuz? Üyeliğinin firmanıza sağladığı katkıları anlatır mısınız?
Kümelenmenin kurucu üyelerindeniz. Birlikten kuvvet doğacağına inandığımız için üye olduk. İŞİM Kümelenmesi’nin yeri bizim için çok değerlidir. Kuruluşundan günümüze birbirinden değerli yöneticileriyle ve çok kıymetli küme üyeleriyle birlikte çıktığımız bu yolda her geçen gün ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu görmekteyiz.  Yurtiçi ve yurtdışındaki girişimleri, eğitimleri, seminerleri, üreticiye verdikleri destekler, üniversitelerle olan işbirlikleri, işletmelerimize değer katmaktadır. Diğer kümelerle olan ilişkileri ile firmalar birlikte büyümektedirler.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap