Çalışma öncesi operatör kontrolleri-2: Lastikli yükleyiciler

Çalışma öncesi operatör kontrolleri-2: Lastikli yükleyiciler

Bu yazı serisinin ilk bölümünde paletli ekskavatör operatörleri için çalışma öncesi yapılabilecek kontrollerden bahsetmiştik. Gelin şimdi yazımızın ikinci bölümünde lastikli yükleyici operatörünün çalışmaya başlamadan önce makinanın etrafında tam bir tur atarak yapması gereken “günlük” kontrolleri özetleyelim.

Lastikli yükleyiciler günümüzde en çok tercih edilen iş makineleri olma unvanlarını hala korumaktalar. Bunun en temel sebebi kullandıkları/kullanabilecekleri çeşitli opsiyon ve ataşmanlar ile her segment ve uygulamada çok yönlü olarak faaliyet gösterebilme kabiliyetleridir ve pek tabi ki bu kabiliyetlerinin uzun süre devam edebilmesi için düzenli olarak  bakım/kontrollerinin  yapılması ve makine / uygulama özelliklerine hakim iyi bir operatör tarafından da kullanılmaları gerekir. Çalışma becerisinin ötesinde, deneyimli bir lastikli yükleyici operatörü ya da bu makinelerden sorumlu saha çalışanı günlük bakım/kontroller konusunda bilgili olmalıdır. Günlük bakım yalnızca makine ömrünü uzatmaya ve çalışma süresini artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda üretkenliği artırmaya da yardımcı olur.

Bu yazı serisinin ilk bölümünde paletli ekskavatör operatörleri için çalışma öncesi yapılabilecek kontrollerden bahsetmiştik. Gelin şimdi yazımızın ikinci bölümünde lastikli yükleyici operatörünün çalışmaya başlamadan önce makinanın etrafında tam bir tur atarak yapması gereken “günlük” kontrolleri özetleyelim.

Lastikli bir yükleyici için günlük kontroller :

 1. Kontrole her zaman aynı noktadan başlayın ve aynı yönü takip ederek aynı noktada bitirin. ( saat yönü yada tam tersi, bu sizin alışkanlığınıza bağlı olacaktır )
 2. Genel görsel tarama yapın. Hem kapalı hem de açık alanlarda.
 3. Yukarı-aşağı-sağa ve sola bakın  yani hareket edin, ayrıntılı inceleyin, en basitlerini bile atlamayın.
 4. Tespit ettiğiniz her eksiği mutlaka vardiya amirinize SÖZLÜ – YAZILI bildirin ! Takipçisi olun ve sorunun giderilmesini sağlayın !

 

 1. Kovayı, tırnak – adaptörleri, kova bağlantı pimlerini, burçları, kova silindirini ve kova linklerini çatlak, kırık, aşınma, yağ kaçağına karşı kontrol edin. Gres kontrolü yapın. Varsa eğer ataşman braketi ve hidrolik bağlantılarını kontrol edin.
 2. Ana bom silindirini ve bağlantılarını, pimleri, burçları çatlak, kırık,aşınma yağ kaçağına karşı kontrol edin. Gres kontrolü yapın.
 3. Kabin, kabin içi tuşlar, kumandalar ve fonksiyonları ( hem elektrik hem hidrolik ) kontrol edin. Çalıştıklarından emin olun.
 4. Ön ve arka şase üzerinde kırık ve çatlaklara karşı her yönü mutlaka kontrol edin.
 5. Fren balatalarını mutlaka kontrol edin.
 6. Frene ek olarak FREN AKÜMÜLATÖRLERİNİ mutlaka dış kaçağa karşı kontrol edin. Yükleyiciniz eğer varsa fren basınç uyarısı verecektir. Düşük fren basıncı ile ASLA ÇALIŞMAYIN !!!
 7. Lastik sırtını ve yanağını aşınma, kesik, yarık vb. oluşumlara karşı kontrol edin. Lastik basınçlarınız kullandığınız lastik marka modeline, çalıştığınız uygulamaya göre değişiklik gösterecektir. Operatör kitaplarından yada üretici firmadan lastik basınç değerlerini öğrenin ve lastik basınçlarınızı buna göre kontrol edin, eksik ise mutlaka tamamlayın.
 8. Lastik konusuna ilave olarak, eğer zincir kullanıyorsanız doğru zincir kullanımı ve zincirin doğru gerginlikte olması lastik ömrü açısından hayati önem taşır. Mutlaka kontrol edin.
 9. Tüm sıvı seviyelerini ( motor, hidrolik, şanzuman, akslar, motor soğutma suyu) makine servis konumuna iken kontrol edin.
 10. Şanzumanı yağ kaçağı yada anormal başka bir duruma karşı görsel olarak kontrol edin.
 11. Aktarma şaftını çatlak, kırık yada burulmaya karşı kontrol edin.
 12. Hergün olmasa dahi lastik somunlarını gevşemeye karşı düzenli kontrol edin.
 13. Hergün olmasa dahi aks – ana şasi bağlantı civatalarını gevşemeye karşı düzenli kontrol edin.
 14. Tüm filtreleri ( yağ- yakıt-su ayırıcı- hava ) kontrol edin. Gerekirse mutlaka değiştirin.
 15. Radyatörleri hasar, kaçak ve tıkanıklığa karşı kontrol edin. Gerekirse temizleyin / onarın/ değiştirin.
 16. Motor bölümündeki kayışları ve diğer parçaları ( turbo, egzoz manifold civataları gibi ) aşınma, gevşeme, çatlak, kırık yada kaçak gibi durumlara karşı kontrol edin.
 17. Arka ağırlığın hem kendisini hem de bağlantı civatalarını belirli aralıklarda kontrol edin.
 18. Aküleri, sigorta ve röle kutusunu, tüm lambaları kontrol edin.
 19. Çalışma lambaları, aynalar ve geri-ileri görüş kameraları bir lastikli yükleyici operatörü için vazgeçilmez işletim araçlarıdır. Tümünü kontrol edin ve çalıştıklarından, doğru ayarlandıklarından  emin olun.
 20. Lastikli Yükleyicinizi sahip olduğu özellikler- opsiyonlar ve ataşmanların uymadığı işlerde kullanmayınız.
 21. Son olarak makinanızı motor- hidrolik -şanzuman olarak ısıttıktan sonra işe başlayın. Bu size çalışmaya başlamadan evvel ikinci bir ön kontrol ve tespit imkanı sunar.

Geçen yazımızda da belirttiğimiz gibi; belki şu an çok zaman alacak  ve zahmetli (!?) gibi görünen bu işlemler belirli bir sıralama ile hergün yapılarak alışkanlık kazanıldığında çok daha kısa sürelerde tamamlanacak ve makinanızı sürekli çalışır halde tutmanıza yardımcı olacaktır.

Verimli, güvenli ve sağlıklı çalışmalar dilerim.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap