Ayyıldız Mermer, ENKA Pazarlama makinaları ile rekabette bir adım önde

Ayyıldız Mermer, ENKA Pazarlama makinaları ile rekabette bir adım önde

Dünya mermer piyasasında önemli bir konumda olan Ayyıldız Mermer, Afyon Şuhut Oca ğı’nda ENKA Pazarlama markaları olan Kawasaki, Hitachi ve Bell ile üretim yapıyor. Makinaların güçlü, verimli olmasının yanı sıra servis ve yedek parça hizmetindeki kalite, firmaya rekabette önemli avantajlar sağlıyor.

Hüseyin Kaymaz-Ocak Sorumlusu

1987 yılında Afyon’un İscehisar ilçesinde faaliyetlerine ba şlayan Ayyıldız Mermer, bugün dünya mermer pazarında önemli bir konumda bulunuyor. Kuruluşundan itibaren hem kapasitesini hem de kalitesini devamlı olarak yükselten Ayyıldız Mermer, teknolojik geli şmeleri de yakından takip ederek, ve kendisini sürekli yenileyerek çalışmalarını sürdürüyor. Dünya piyasalarında büyük rağbet gören gri bejin Türkiye’deki en önemli üreticilerinden olan Ayyıldız Mermer, fabrikasında gri bejin yanı sıra Muğla beyazı, krem beji, onyx, dark emperador gibi çeşitli taşları işliyor. Plaka, ebatlı ve fayans şeklindeki, yüksek kalitedeki ürünleri ile depo, inşaat, uygulama alanlarında ve özel projelerde yüksek mü şteri memnuniyeti için üretim yapan Ayyıldız Mermer, üretiminin önemli bir bölümünü ihraç ediyor. Mü şteri ve çözüm odaklı çalı şma anlayışı ile dikkat çeken firma, işçi ve iş güvenli ği konusunda hassas, ayrıca doğaya sıfır zarar konusundaki duyarlılığından taviz vermeden üretim yapıyor.

Dünyanın sayılı üreticilerinden

11 yıldır Ayyıldız Mermer’in Şuhut’taki ocağında Ocak Sorumlusu olarak çalışan Hüseyin Kaymaz, firmanın günümüzde dünyanın sayılı ve güvenilir üreticileri arasında olduğunu belirtiyor. 2020 yılında pandemiye ra ğmen önemli bir sorun yaşamadıklarını ve üretimi sürdürerek iyi bir yıl geçirdiklerini söyleyen Kaymaz, 2021 yılının da iyi geçece ğini düşünüyor. Şuhut Ocağı’nda aylık 5 bin ila 8 bin ton arasında üretim yaptıklarını söyleyen Kaymaz, ocak rezervinin çok büyük olduğunu ve daha çok uzun yıllar boyunca burada üretimin süreceğini ifade ediyor. Ürünlerinin büyük bölümünün dış pazara sunulduğunu da aktaran Kaymaz, uluslararası pazarda güçlü bir rekabet olduğunun ve kendilerinin bu rekabette kaliteli ve zamanında üretim yapmaları sayesinde güçlü bir konumda buluduklarının altını çiziyor.

Rekabette zaman ve maliyet belirleyici

 

Rekabette zaman ve maliyetin firmaları güçlü ya da zayıf yaptığını söyleyen Kaymaz, bunda da ocakta çalışan iş makinalarının belirleyici bir rol üstlendiğini söylüyor ve şunları ekliyor: “Bu noktada önemli olan kullanılan makinaların güçlü, verimli olmalarının yanı sıra az arıza vermeleri. Arıza anında da tedarikçi firmanın makinasının arkasında durması ve sorunu hızla çözerek makinayı üretimde tutması.” Şuhut Ocağı’nda şu anda ENKA Pazarlama tarafından tedarik edilen 1 tane Kawasaki 115Z7, bir tane 95Z7, iki tane Hitachi ZX350-3 ekskavatör ve iki adet de Bell D40 kamyon çalışıyor. Bu makinaların performansından memnun olduklarını söyleyen Kaymaz, “Makinalar hem dayanıklı, güçlü olmaları hem de yakıt tüketimlerinin düşüklüğü ile bizim için ideal” diyor.

Az yakıtla çok iş

Özellikle Kawasaki 115Z7 lastikli yükleyicinin verimli ve hızlı çalışmasının buradaki üretim sürecine önemli katkılar yaptığını aktaran Kaymaz, bu makinayı farklı bir markanın

 

muadil makinası ile sahada karşılaştırdıklarını ve elde ettikleri verilere göre Kawasaki 115Z7’nin daha fazla işi diğer makinaya göre daha az yakıtla yaptığını gördüklerini ifade ediyor ve ekliyor: “Diğer marka makinaların iki saatte yaptığı işi çok daha kısa sürede yapıyor. Bu da bizim aldığımız siparaşi geciktirmeden zamanında teslim etmemizi sağlıyor. Yani kısaca makinaların üstlendikleri işi daha az yakıtla daha verimli şekilde yapmaları bize pazarda önemli bir avantaj sunuyor.”

Operatörler de memnun

Hitachi ve Kawasaki makinaların gerek teknolojileri gerekse güçleri bakımından mermer ocakları için ideal olduğunu söyleyen Kaymaz, ocakta çalışan operatörlerin de Hitachi ve Kawasaki makinaları kullanımları açısından güçlü, seri ve konforlu olarak değerlendirdiklerini söylüyor. Kaymaz, ENKA Pazarlama’nın sağladığı başarılı satış sonrası hizmetlerden memnun olduğunu da belirterek şunları belirtiyor: “Arıza durumunda hızlı müdahale ve yedek parça tedariki hizmetleri konusunda ENKA Pazarlama başarılı bir firma. Kullandığımız ENKA Pazarlama makinalarının, motor performansı çok iyi ve sahada bizim ihtiyacımızı karşılıyorlar.” Ayyıldız Mermer, Hitachi iş makinalarına uzaktan erişim olanağı veren ConSite sistemi de kullanıyor. ConSite sistemi ile elde ettikleri verilerin kendileri için önemli olduğunu söylüyen Kaymaz “Consite sisteminden de son derece memnunuz” diyerek sözlerini tamamlıyor.

 

ConSite avantajları

ConSite sistemi HITACHI’nin otomatik raporlama sistemi. Bu raporlama sistemi sayesinde müşterilere ve yetkili servis personeline aylık çalışma bilgilerini içeren raporlar pdf formatında elektronik posta yoluyla gönderilir. Aylık yakıt tüketimi,çalışma süresi gibi bilgilerinin yanında bir de anlık alarm raporları yine elektronik posta yolu ile müşterilere ve yetkili servis personeline ulaştırılır. Anlık alarm raporları sayesinde arızaya zamanında müdahale edilerek önleyici bakım, hızlı yedek parça temini ve servis hizmeti uygulamaları sağlanır.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap