Elektrikli Volvo iş makinaları 2022’de Türkiye’de

Elektrikli Volvo iş makinaları 2022’de Türkiye’de

Ascendum Makina COO’su Tolga Polat, dijital ortamda gerçekleştirilen Ascendum Medya Zirvesi’nde yüzde 100 elektrikli Volvo kompakt makineleri 2022 yılında Türkiye pazarında satışa sunmayı planladıklarını söyledi. Polat, 2021’de pazarın geçtiğimiz yıla göre yüzde 15 ila 20 arasında büyümesini beklediğini de belirtti.

Ascendum Makina Pazarlama Müdürü Serhan Özkan ve Ascendum Makina COO’su Tolga Polat

Ascendum Makina, pandemi şartlarına uygun olarak dijital ortamda gerçekleştirilen etkinlikle basın temsilcileriyle bir araya geldi. 18 Mart 2021’de  gerçekleştirilen etkinlikte Ascendum Makina COO’su Tolga Polat; Ascendum Makina Pazarlama Müdürü Serhan Özkan ve basın temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Etkinliğin son bölümünde ise basın temsilcileri Ascendum Makina yetkililerinin hazırladığı mini yarışmada sürpriz ödüllerin sahibi oldu. Etkinliği dijitalleşmenin yoğunlaştığı bu günlerde sektöre örnek olmak adına planlandığını belirten Polat, ilerleyen dönemlerde de Ascendum Makina’nın benzer organizasyonlarla sektöre öncülük etmeye devam edeceğini söyledi.

14 ülke ile Volvo’nun en büyük distribütörü

Ascendum Group’un, 14 ülke ile Volvo İş Makinaları’nın dünyadaki en büyük distribütörü olduğunu belirten Polat,  “Ascendum Makina olarak Türkiye’de Volvo’nun yanı sıra SDLG ve Sany markalarının da distribütörlüğünü yürütüyoruz” dedi. Pandemi sürecinin pek çok sektörle organik bağlantısı olan iş makineleri sektörünü de etkilediğini belirten Polat, “Her şeye rağmen pandemi döneminde dahi müşterilerimize en kaliteli ve en iyi hizmeti sunmaya devam ettik” ifadelerini kullandı. Bu başarıyı, güçlü bayi yapılarına ve süreci iyi yönetmelerine bağlayan Polat şunları söyledi: “3 ana bayimizin yanında 3 bölgesel satış sonrası bayi ve toplamda 600’ü aşkın çalışanımız ile tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz.”

Müşterilerimizi mağdur etmedik

Müşterilerin mevcut makine parklarını koruma amacıyla hareket ettiklerini, bunun sonucunda satış sonrası hizmetlerin çok daha önemli hale geldiğini belirten Polat,

 

“Halihazırdaki dijital sistemleri pandemi döneminde optimum şekilde kullandık. Bu sayede makineleri uzaktan sürekli gözlemleyip olası sorunları önceden tespit ederek arıza yaşanmadan müdahale ettik” şeklinde konuştu. Satış sonrası süreçlerde aksama yaşanmaması için, pandeminin başında yaptıkları yeni lojistik anlaşmaları ile yedek parça envanterlerini genişlettiklerini de belirten Polat şunları dile getirdi: “Müşterilerin yedek parçadan kaynaklı iş kaybı yaşamasının da önüne geçtik. Bu dönemde kullanıcı beklentilerinde de değişiklik oldu. Aldığımız doğru kararlar sayesinde pandemi döneminde müşterilerimizi mağdur etmedik.”

2040 yılında fosil yakıtlı makine üretimi sona erecek

Düşük emisyon değerlerine sahip makineler üretmek küresel anlamda iş makinesi üreticilerinin birinci gündemi haline geldi. Volvo İş Makinaları’nın bu noktada öncü rol üstlenen ve en somut adımları atan marka olduğunu hatta üretilen yüzde 100 elektrikli kompakt makinelerin Avrupa’da satışa sunulduğunu belirten Polat, “Volvo kompakt sınıftaki üretimini büyük tonajlı makinelerde de hayata geçirmek için çalışmalar yürütüyor. 2025 yılına kadar da orta ve büyük sınıftaki bazı modellerde elektrikli yükleyici ve ekskavatör seri üretimine geçilecek. 2030 hedefi ise üretimin yarısının elektrik ve hidrojen yakıtla çalışan iş makinelerinden oluşması yönünde. Uzun vadeli ana planlarından biri de 2040 yılına kadar fosil yakıtla çalışan makine üretmeyi tamamen bırakmak” dedi. Elektrikli makinelerin Türkiye pazarında da daha sık yer alması için hazırlıklar yaptıklarını belirten Polat, Ascendum Makina olarak yüzde 100 elektrikli kompakt makineleri 2022 yılında Türkiye pazarında satışa sunmayı planladıklarını bildirdi.

İnsansız makine prototipleri deneniyor

 

Volvo’nun elektrikli makinelerin yanı sıra sürücüsüz modeller üzerinde de çalışmalar yaptığını aktaran Polat, bu projeye yönelik üretilen prototiplerin özel olarak oluşturulan bir sahada demo çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Projenin insan faktörünü en aza indirmeyi amaçladığını belirten Polat şunları söyledi: “Otonom makine projesi ile bu özellikteki makinelerle kurulmuş bir filonun uzaktan kontrol edilip, saha şartlarına göre senkronize şekilde çalışarak yükleme ve boşaltma süreçlerini gerçekleştirmesi amaçlanıyor. Bu projeden elde edilecek verilerin ardından otonom iş makinelerinin üretiminin artması ve sahalarda daha fazla karşımıza çıkması mümkün.”

Büyük makinede lider Volvo

Volvo İş Makinaları küresel pazarda özellikle büyük makine gruplarında lider konumda bulunuyor. Buna yönelik olarak Tolga Polat; “GPE dediğimiz büyük iş makinelerinde 2019 global verilerine göre Volvo dünyada yüzde 14 ile pazar lideri konumunda. Bunun yanında belden kırma kamyon sınıfında yüzde 38,7 ile dünya açık ara lider. Lastikli yükleyici sınıfında da durum farklı değil. Bu ürün grubunda da Volvo yüzde 20,7 ile tüm markalar arasında ilk sırada yer alıyor” ifadelerini kullandı. 2021 yılına yönelik beklentiler hakkında değerlendirmeler yapan Polat şunları söyledi: “Türkiye’de özellikle 2017 ile 2019 yılları arasında iş makineleri pazarında yüzde 70 civarında bir daralma yaşandı. Bu daralmanın ve 2020 yılında başlayan pandeminin de etkisiyle birlikte birikmiş bir talep oluştu. 2021 yılında bu talebin realize olacağını ve 2021’de pazarın geçtiğimiz yıla göre yüzde 15 ila 20 arasında büyüyeceğini bekliyorum.”

Dijitalleşme kadar tecrübeli çalışan da önemli

Ascendum Makina olarak Türkiye’ye yönelik yatırımlarının devam edeceğini söyleyen Polat, buna yönelik planlarının hazır olduğunu ve bu planları teker teker hayata geçireceklerini söyledi. Dijitalleşmeye yönelik yatırımlarının ilk sırada yer aldığını belirten Polat, bunun yanında yeni şube yatırımları da yapacaklarını ifade etti. “Dijitalleşmenin önemi her geçen gün artıyor ancak bizim sattığımız ürünler yatırım malları. Bizimki gibi premium ürünler sadece güçlü dijital alt yapılar ile değil tecrübeli ve yetkin çalışan kadroları ile gerçekleştirilebilir” diyen Polat, yeni açılacak şubeler ile yeni istihdam imkanları oluşturulacağını da sözlerine ekledi.


 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap