Güçlü, verimli makinalar ve hızlı servis ile kesintisiz üretim

Güçlü, verimli makinalar ve hızlı servis ile kesintisiz üretim

Türkiye'nin en büyük ve en eski mermer-traverten üretici ve ihracatçılarından biri olan Emek Marble, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki ocaklarında üretimlerini sürdürüyor. Makina parkında ENKA Pazarlama tarafından tedarik edilen Hitachi, Kawasaki yükleyici ve ekskavatörlerin yanı sıra Bell marka kaya kamyonları da bulunan firma, makinaların verimliliğinden ve aldığı servis hizmetinin kalitesinden memnun.

Musa Çelebi-Emek Marble Emirdağ Ocak Sorumlusu

Türkiye'nin en büyük ve en eski mermer-traverten üretici ve ihracatçılarından biri olan Emek Marble, Mermer ve Doğal Taş üretiminde uzun yıllara dayanan tecrübesi ile faaliyetlerini sürdürüyor. Mermer ve traverten üretiminin kalbinin attığı Afyonkarahisar’a bağlı İscehisar ilçesinde kurulan firmanın Türkiye’nin farklı bölgelerinde mermer ocakları bulunuyor. Dünyanın birçok ülkesine ürün gönderen firma ağırlıklı olarak dış pazarlara çalışıyor. Firmada Emirdağ Ocak Sorumlusu olarak görev yapan Musa Çelebi, ürünlerinin yaklaşık% 95'ini yurt dışına ihraç ettiklerini belirtiyor. Aynı zamanda makinaların bakım ve onarımından da sorumlu olan Çelebi, ağırlıklı olarak işlenmiş ürün ihraç ettiklerini, blok ihracatlarının ise çok düşük olduğunu ifade ediyor.

 

Geniş ürün çeşitliliği

Emirdağ Ocağı’nda yıllık 100 bin ton üretim yaptıklarını da aktaran Çelebi burada çıkarılan taş ile ilgili şunları söylüyor: “Bu ocakta Emirdağ bölgesine has, başka bir yerde benzeri olmayan özel bir taş çıkarıyoruz. Burada çıkardığımız bu taş genelde işlenmiş olarak dış pazarlara gider.” Sektöre ilişkin kısa bir değerlendirme yapan Çelebi, tüm dünyanın olumsuz etkilendiği pandemi sürecinde çalışmalarını devam ettirdiklerini belirterek “Bizim sektörümüzde çok sınırlı sıkıntılar yaşandı bu süreçte. Böylesi dönemlerde tek bir ocağa, tek bir ürüne, tek bir pazara bağlı olursanız sorun yaşarsınız. Ama biz ürün yeplazemizi ve pazarımızı geniş tutuyoruz, bir alanda sıkıntı oluşursa diğer ürünler ve pazarlarla o açığı kapatıyoruz” şeklinde konuşuyor. Sektörün 2021 yılında daha iyi bir konumda olacağını da belirten Çelebi, salgının dünya genelinde etkisinin azalması blok ihracatının, Çin ve Hindistan pazarlarının hareketleneceğini de sözlerine ekliyor.

 

Yakıt verimliliği ve servis önceliği

Mermer ocaklarında üretimin asıl yükünün iş makinalarında olduğunu belirten Çelebi, aynı zamanda ana maliyet kaleminin de makinalar olduğunu aktarıyor. Bu nedenle makina seçiminin bir mermer işletmecisi için en hayati konu olduğunu söyleyen Çelebi, makinanın yanı sıra tedarikçi firmanın da öneminin altını çiziyor. Firma olarak ocaklarında kullanacakları iş makinalarını seçerken bazı kriterleri göz önünde tuttuklarını belirten Çelebi “Tüm mermer ocak işletmecileri gibi biz de kullanacağımız iş makinalarını seçerken ik önce büyük maliyet kaynağı olan yakıt kullanımına bakıyoruz. Ama en az yakıt verimliliği kadar önemli olan bir diğer konu da makinanın az arıza yapması ve tedarikçi firmanın makinanın arkasında durmasıdır. Yani servis hızı ve kalitesi son derece önemli. Sonuçta mermer sektörü yoğun rekabetin olduğu bir sektör. Bu pazarda rakiplerinizden ayrışarak öne çıkmanız için kalitenin yanında fiyat ile de kendinizi göstermeniz gerekir. İş makinası konusundaki yanlış seçimleriniz ise maliyetlerinizi artıracağı için sizi rekabette geri düşürür” diyor ve ekliyor “Makinanın durması demek ocağın durması, üretimin durması demektir. Bu nedenle servis hızı çok önemli.”

 

Hitachi, Kawasaki ve Bell ile üretim sürüyor

Firmanın ocaklarında ENKA Pazarlama tarafından tedarik edilen çok sayıda iş makinası çalışıyor. Bunlar arasında çok sayıda Bell marka kaya

 

kamyonu, Kawasaki ve Hitachi marka lastikli yükleyiciler ve ekskavatörler bulunuyor. Bu markaları kullanmalarının ve ENKA Pazarlama ile çalışmalarının bir tesadüf olmadığını da dile getiren Çelebi, ilk Kawasaki yükleyicilerini alırken çok kapsamlı bir saha araştırması yaptıklarını ve bu makinaları kullanan mermer ocaklarından yani doğrudan sahadan bilgeler topladıklarını söyleyerek “Yapılan yorum ve değerlendirmelerin olumlu olması nedeni ile bu makinaları aldık ve kullanmaya başladığımızda bu yorumların ne kadar doğru olduğunu kendimiz tecrübe ettik. Hem bu makinaların verimliliğinden duyduğumuz memnuniyet hem de servis hızı ve kalitesi sonraki alımlarımızda da ENKA Pazarlama ve onun markalarından yana tercihler yapmamızda etkili oldu” şeklinde konuşuyor. İlk aldıkları Kawasaki yükleyicilerin 3500’er saatte olduklarını ve ocağa indikleri andan itibaren yüksek verimlilikle çalıştıklarını söyleyen Çelebi, bu süreçte bu makinalarda ciddi bir arıza olmadığını, yaşanan küçük sorunların da hızlıca giderildiklerini belirterek “Bu makinalar bizi her açıdan memnun ediyor” diyor.

 

Hızlı ve kaliteli servis

ENKA Pazarlama’nın sattığı makinalara sahada sahip çıktığını söyleyen Çelebi sözlerini şöyle tamamlıyor: “Biz Emek Marble olarak ENKA Pazarlama’dan aldığımız hizmetin kalitesinden ve hızından memnunuz. Makinalarla ilgili bir sorun olduğunda kendilerine kolayca ulaşabiliyoruz. Sorunumuzla ilgileniliyor ve hızlıca çözülerek üretimin aksamasının önüne geçiliyor. Şu ana kadar bir mağduriyet yaşamadığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim”.

 

Operatörler makinaların gücünden ve konforundan memnun

Ocaklarında çalışan Hitachi ekskavatörleri de araştırarak ve detaylı incelemeler yaparak makina parklarına kattıklarını aktaran Çelebi, “Bu ekskavatörlerin verimliliğinden de memnunuz. Ayrıca makinaları kullanan operatörlerimiz de bu yöndeki düşüncelerini bize aktarıyorlar. Operatörlerimiz makinaların gücünün yanı sıra, kabinin sunduğu konforlu ve güvenli çalışma ortamından da son derece memnunlar” ifadelerini kullanıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap