“Geri adım atmadık, pazar payımızı yükselttik”

“Geri adım atmadık, pazar payımızı yükselttik”

ENKA Pazarlama İş Makinaları Yükleyici İş Geliştirme Direktörü Batuhan Mutluer pandeminin olumsuzluklarına rağmen 2020'de  pazar payını artırdıklarını belirterek, krizde geri adım atmak yerine müşteri odaklı çalışarak bu sonucu elde ettiklerini söyledi. Mutluer, “ENKA ailesi olarak
güçlüklere rağmen, iyi bir iş programı, doğru stok planlaması, devam eden projeleri ve yapılan işleri sıkı takip ederek başarıyı yakaladık” dedi.
 

2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti?
Pandemi nedeniyle yurtta ve dünyada yaşanan can kayıpları ve firmalarda yaşanan daralma kaynaklı artan işsizlik oranları bizleri üzdü. Ancak ENKA ailesi olarak yaşanan güçlüklere rağmen, iyi bir iş programı, doğru stok planlaması, devam eden projeleri ve yapılan işleri sıkı takip ederek kesinlikle çok iyi bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. 2018 yılından beri süregelen krize ve 2020 yılında yaşamakta olduğumuz pandemiye rağmen personelimize sahip çıktık. Tecrübeli ve deneyimli kadromuz ile bu zorlu süreçleri fire vermeden, aksine pazar payımızı daha da büyüterek, satışlarımızı artırarak kapattık. Sonuç olarak bu yılı hedeflerimizin üzerinde kapatmak bize mutluluk veriyor.
 

Pandemi çalışmalarınızı nasıl etkiledi, pandeminin yarattığı olumsuzluklara karşı ne tür önlemler aldınız?
ENKA ailesi olarak kritik durumlarda hızlı karar alan ve uygulayan bir firmayız. Bu kriz ortamında geri adım atmak yerine müşteri odaklı çalışmayı tercih ettik. “Müşteri Mutluluğu” sloganını baz alarak, olumsuzlukları olumlu yöne çevirmek için başta satış sonrası hizmetlerimiz olmak üzere planlamalar yaptık. Ülkemizde devam etmekte olan veya mutlaka devam etmesi gereken işleri ayırdık, çok iyi takip ettik. Satış Sonrası Hizmetler departmanımız, Hitachi tarafından sunulan Consite programı ile çalışan makinaları takip etti, etkin bölgeler seçildi. Bu bölgedelerdeki makinaların haritasını çıkardık ve buna göre de çalışma saatlerini, olabilecek talepleri ve ihtiyaçları programladık. Satış departmanımız ise devam etmekte olan işleri veya alınan ihalelerden yapılacak veya başlanacak olanlarını iyi takip etti. Yurt dışında iş yapan firmalar ile bağlarımızı kuvvetlendirdik. Kısacası elimizdeki imkanları ve projeleri, tecrübelerimiz ile doğru analiz edip satışlarımızı artırdık. 2018 kur krizinden sonra gelen 2019 ve 2020 yıllarında ekskavatör ve yükleyicideki pazar payımızı artırdık. Çabalarımızın karşılığını müşterilerimiz tarafından tercih edilerek alıyoruz ve bu bizi çok mutlu ediyor.

Pandeminin önümüzdeki yıl da devam edeceğinden hareketle 2021 yılına ilişkin beklentileriniz ve öngörüleriniz nelerdir?
Tecrübeli yöneticilerimizle birlikte uyguladığımız doğru planlama ve kararlar bize ne kadar isabetli hareket ettiğimizi gösterdi. Son 2 yılda yaşanılan çok zor koşullarda dahi bu başarıları yakalayabildiysek daha da fazlasını hedeflemek yanlış olmayacaktır. Artık işler sadece fiyat odaklı değil iş ve müşteri odaklı yürüyecektir ve müşteri memnuniyeti koşullar ne olursa olsun bizleri ayakta tutan en büyük güçtür. Biz ülkemize her zaman çok güvendik. Genç bir nüfusumuz, dinamik bir altyapımız var, gelişen/gelişmekte olan ülkeler arasındayız ve gerçekten daha yapılacak birçok iş var. Özellikle ülkemiz gerçekleri göz önünde alınırsa kentsel dönüşüm çok önemli. Ayrıca önümüzdeki yıl madencilik (mermer, metalik, kömür ve diğerleri) başta olmak üzere diğer sektörlerde de daha büyük bir talep bekliyoruz.
 

Size göre pandemi, iş yapış tarzlarında kalıcı etkiler bırakacak mı?
Evet mutlaka bırakacaktır. Artık şirketler daha doğru planlamalar yapmak zorunda. İşleri daha stratejik takip etmek zorunda. Az miktarda olan işlerden pay alabilmek için tecrübeli, sektörü iyi bilen kişilerin ön plana çıkması gerekiyor. Doğru kişilerle çalışırsanız stok planlama, maliyetler, finansal çözümler ve satış sonrası hizmetler gibi konularda fark yaratırsınız ve bu da sizi bir adım öne geçirir. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap