Türkiye’nin enerjisine Hitachi katkısı

 

Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılayan önemli santrallerden biri olan Yatağan Termik Santrali için kömür üretimi yapan Entek A.Ş., sahada Hitachi marka iş makinalarının gücüne güveniyor. ENKA Pazarlama ile uzun yıllardır iş ortağı olan firma, makinaların performansının yanı sıra düşük yakıt tüketiminden de memnun.

Günümüzde ülkelerin ekonomik kalkınmaları ve küresel ekonomide rekabet gücü için en önemli etkenlerden biri de enerji. Türkiye, her geçen gün artmakta olan enerji ihtiyacını karşılamak için farklı enerji kaynaklarına yatırımlarını sürdüren ve yenilikleri yakından takip eden ülkelerden biri. Bu enerji ihtiyacının önemli bir bölümü de termik santraller tarafından karşılanıyor. Bu santrallerden biri olan Yatağan Termik Santrali için linyit kömürünün çıkarılmasını üstlenen Entek A.Ş.’de, binlerce çalışanıyla Yatağan bölgesinde faaliyet göstererek elektrik üretimi arzını Türkiye sanayisine sunma noktasında kritik bir görev üstleniyor.

Entek A.Ş.          

Yıllardır sektörde birçok projenin altında imzası bulunan ve Aydem Holding iştiraki olan firma, 1995 yılında Entek Elektrik İnşaat A.Ş. olarak adını kurumsallığa taşıdı. Entek Denizli, Muğla-Yatağan’da dekapaj, inşaat, kül satış alanında; Zonguldak Çatalağzı’nda da inşaat ve kül satış alanında hizmet veriyor. Entek A.Ş, bugüne kadar hidroelektrik santral yapımı, tünel yapımı, yol yapımı, kırma-eleme tesislerinin kurulumu ve işletilmesi, kül sepere tesislerinin kurulumu ve işletilmesi ile ilgili birçok alanda hizmetler gerçekleştirdi.

Enerji üretimine destek
Uzun yıllardır ENKA Pazarlama ile çalışan firmanın Yatağan’da üretimi sürdürdüğü maden sahasını ziyaret ederek Entek A.Ş. Makina İkmal Şefi Adem Aslan ile yapılan çalışmaları ve kullandıkları iş makinalarını konuştuk. Entek A.Ş. firmasının Yatağan Termik Santrali bünyesinde 1995 yılından bu yana maden ocağı işletmekte olduğu bilgisini veren Aslan “Yatağan Termik Santrali’nin ihtiyacı olan  kömür üretimini yaparak enerji üretimine destek veriyoruz. Firmamız Yatağan Termik Santrali için günlük yaklaşık olarak 95 bin metreküp üretim yaparak santralin ihtiyacını karşılamaktadır” dedi. Kömür rezevini bulup çıkarmanın zorlu bir iş olduğunu, bunun sonrasında enerji üretmenin de zorlu bir süreç olduğunu belirte Aslan, “Biz firma olarak kendi ocaklarımızda elimizde olan rezervler ile ilerliyoruz. Elbette tüm dünyayı etkileyen pandemi maden sektörünü de olumsuz etkiledi ama biz aldığımız önlemlerle bu olumsuzlukları yaşamadık” şeklinde konuştu.

Yakıt-performans oranı

Yaptıkları işte, iş makinalarının ve verilen servis, bakım hizmetlerinin kaliteli olmasının hayati önem taşıdığının altını çizen Aslan “Biz makina alımı yaparken birçok kriteri göz önünde tutarak detaylı araştırmalar yapıyoruz. Karar verme sürecinde belirleyici olan en önemli noktalar ise fiyat ve yakıt-performans değerleridir. Zaten şu an kullanmakta olduğumuz Hitachi makinaları alırken de bu kriterlere en uygun makinalar oldukları için aldık. Tükettikleri yakıt karşılığında ortaya koydukları performans oldukça etkileyici” şeklinde konuştu. 
Şu an sahada  üç adet Hitachi 690 LCH-5A ve 13 adet de Hitachi 890LCH-5A olmak üzere toplamda 16 adet  Hitachi marka iş makinası üretimi sürdürüyor.  Aslan, bu makinaların yanı sıra yardımcı makina olarak Hitachi 350LCH, 450 LCH 250 LCH ve ZX170, ZW310-5A, Kawasaki 90Z6 ve 95Z7 loder çalıştığı bilgisini verdi.

Yıllardır süren iş ortaklığı

ENKA Pazarlama’ya ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Aslan, ENKA Pazarlama ile Entek A.Ş. arasındaki işbirliğinin uzun yıllardır sürdüğünü, kendilerinin de ENKA Pazarlama’yı grup şirketleri üzerinden tanıdıklarını belirterek makina alımlarında bunun önemli bir referans olduğunu söyledi. "Grup şirketlerimizin kullandıkları Hitachi ve Kawasaki marka makinaların performansından ve ENKA Pazarlama’nın servis hizmetlerinden memnuniyetlerinden yola çıkarak son yaptığımız makina alımında tercihimizi bu yönde kullandık” diyen Aslan, makinaların sahaya inerek çalışmaya başlamasının ardından bu kararın ne kadar doğru olduğunu gördüklerini de sözlerine ekledi.
Sahada çalışan 16 adet makinanın 11 bin saatlik garantilerinin bittiğini, 20 bin saatlik garantinin sürdüğünü söyleyen Aslan, makinaların bakımlarının ENKA tarafından üstlenildiğini belirterek “Servisin bize yakın olması ve teknik anlamda son derece başarılı olması nedeniyle aldığımız satış sonrası hizmetlerden de memnunuz” dedi.

Operatörler makinanın gücünden ve teknolojisinden memnun

Makinaların 16 bin saate yaklaştığını ve memnuniyet verici bir performansla çalıştığını da belirten Aslan, bundan sonraki makina yatırımlarında da ilk tercihlerinin Hitachi olacağını söyledi. Makinaları kullanan operatörlerin makina hakkındaki görüşlerini de takip ettiklerini söyleyen Aslan, operatörlerden olumlu geri dönüş aldıklarını belirtti. Makinaların güçlü olmalarının yanı sıra servisin sorunu hızla çözmesinin de operatörleri memnun eden noktalar olduğunu aktaran Aslan, “Kabin konforu, çalışmayı kolaylaştıran gelişmiş teknik özellikler, yükleme yapma kolaylığı ve üstün performans nedeni ile operatörlerimiz kullandıkları makinalardan memnunlar” şeklinde konuştu.
Aslan sözlerini şu şekilde tamamladı: “Biz Entek A.Ş. olarak genel anlamda kullandığımız makinalardan da ENKA Pazarlama’dan aldığımız hizmetlerden de menunuz. Hem ENKA Pazarlama’nın merkez ofisinden bizimle ilgilenen arkadaşlara hem de sahada servis hizmeti veren ekip üyelerine teşekkür ediyoruz”.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap