Fatih Saltık A.Ş: Hitachi ile yola devam

Fatih Saltık A.Ş: Hitachi ile yola devam

Fatih Saltık A.Ş, taşeron olarak yer aldığı Kandıra-İzmit Yolu Projesi kapsamındaki çalışmalarına devam ediyor. Bölge açısından son derece öneli olan projede ENKA Pazarlama tarafından tedarik edilen Hitachi ZX490LCH-5A ekskavatörler çalışıyor.

 

Fatih Saltık A.Ş Firması Yöneticisi Fatih Saltık ile şu an devam eden Kandıra-İzmit Yolu Projesi şantiyesinde bir araya gelerek, yaptıkları çalışmaları ve makine tercihlerini konuştuk. Şu ana dek çok sayıda kamu projesini üstlenen ve üstlendiği projeleri başarı ile tamamlayan firmanın sahadaki en büyük gücü ise ENKA Pazarlama tarafından tedarik edilen iş makineleri. Firmalarının, 2013 yılında şahıs şirketi olarak kurulduğunu belirten Fatih Saltık, “Kuruluşumuzdan bu yana ağırlıklı olarak kamu projeleri kapsamında işler alıp başarı ile tamamladık. Üstlendiğimiz projeler arasında Melen Barajı, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, Devlet Su İşleri’ne ait Elmalı Barajı’nın temizlik işi gibi önemli projeler bulunuyor. Elmalı Barajı’nda 47 gün gibi kısa bir sürede 640 bin ton balçık temizliği gerçekleştirdik ki bu Türkiye açısından bir rekor anlamına da geliyor. Bunların yanı sıra Sabiha Gökçen Havaalanı Projesi yeni pist inşasında da yer aldık. 2016 yılından bu yana da faliyetlerimizi anonim şirket olarak devam ettiriyoruz” diyor.
 

Kandıra-İzmit Yolu Projesi
Şu an, ana yüklenicisi Kalyon İnşaat olan Kandıra-İzmit Yolu Projesi’nde taşeron olarak çalıştıklarını belirten Saltık, “Burası yıllar içinde neredeyse kangren haline gelmiş

 

sorunları olan bir yol. Kazaların yoğun olarak yaşandığı bir bölge. Yaklaşık dört yıl sürmesi beklenen projenin tamamlanması ile bu durum değişecek” şeklinde konuşuyor. Bu şantiyede şu anda 3 adet Hitachi ZX490LCH-5A çalışıyor. Bunların yanı sıra yine Hitachi marka bir adet de loder bulunuyor. Projede kullandıkları bu makineler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Saltık, şunları aktarıyor: “Bizim açımızdan elbette kullandığımız makinelerin yakıt tüketimi önemli. Hitachi ZX490LCH- 5A bu anlamda bizi oldukça mutlu ediyor. Saatte ortalama 29-31 litre yakıt tüketimi ile çok başarılı makineler olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Tabi bu değerlendirmeyi sadece yakıt tüketimi olarak değil yakıt-performans üzerinden yapıyoruz ve bu anlamda kullandığımız makinelerden çok memnunuz.” Makineyi kullanan operatörlerden de zaman zaman makineler ile ilgili değerlendirmeler aldıklarını belirten Saltık, “Operatörlerimiz de makineden memnun. Makineler güçlü olduğu için yüksek devirde kullanmak zorunda kalmadıklarını söylüyorlar” diyor.
 

ENKA Pazarlama desteği hep bizimle
Makinelerin yanı sıra makineyi tedarik eden firmanın da önemli olduğunun altını çizen Saltık bu noktadan şunları aktarıyor: “ENKA Pazarlama bizi hiçbir zaman yarı yolda bırakmadı. Gerektiği zaman hep kolaylıkla ulaşabildik, sorunlarımızı hızlı bir şekildeçözdüler. Bu nedenle yeni makine yatırımlarımızda da geçmiş tecrübelerimiz nedeni ile ENKA Pazarlama bizim için her zaman diğer firmalara göre birkaç adım önde olacak”. Firmalarının makine seçim kriterleri hakkında bir değerlendirmede de bulunan Saltık şunları belirtiyor: “Elbette doğru makine seçimi çok önemli. Bizim bu noktada göz önünde tuttuğumuz kriterlerin başında doğal olarak yakıt tüketiminin düşük olması ve makinenin verimli çalışması geliyor. Tabi bunların yanı sıra makineyi tedarik eden firmanın kalitesi ve servis hızı da belirleyici etmenler”. İş makinelerinin yol projelerinin her aşamasında çalıştığını da belirten Saltık sözlerini şu şekilde tamamlıyor: “Yol projelerinde çalışılan zaman dilimi bellidir. Mart ayında başlar ve aralık ayında çalışmalar biter. Kış aylarında projeler genellikle durur. Bu nedenle bu işte kalite kadar hız da önemlidir. Bunu da ancak kolay arıza vermeyen makinelerle ve arıza anında hızlı servis hizmeti veren firmalarla başarabiliriz. Yanlış marka veya makine seçilmesi ise projeler açısından büyük bir risk oluşturur. Örneğin aldığınız 50 tonluk makine arıza verip uzun süreli yatmak durumunda kalırsa siz de onun işini 30 tonluk makine ile yapmak zorunda kalırsınız. Bu da o makinenin de arızalanmasına yol açar. Yani yanlış makine seçimi size hem zaman hem para kaybettirir. ENKA Pazarlama ve tedarik ettiği makinelerle bu tarz sorunlar yaşamıyoruz. Hem makineleri güçlü ve verimli hem de servis hizmetleri hızlı. Bu nedenle önümüzdeki süreçte de ENKA Pazarlama ve onun markaları ile yola devam edeceğiz”

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap