Yeni Hitachi 5 serisi mini ekskavatör

Yeni Hitachi 5 serisi mini ekskavatör

Yenilenen 5 serisi ile mini ekskavatörlerde yaşanabilecek sıkıntıların üstünde duran Hitachi, özellikle 3,5 ton, 5 ton ve 9 ton serilerinde iddiasını artırdı. Bu üç tonaj sınıfında da ciddi pazar payları yakalayan Hitachi, büyüyen mini ekskavatör pazarındaki payını artırarak ilerlemeyi amaçlıyor. Piyasadaki benzerlerinin aksine hararet sorunu yaşatmayan, kabin konforu artırılmış ve daha tasarruflu hale getirilmiş 5 serisi mini ekskavatörler bu konuda önemli avantaj sağlayabilir

 

Hitachi’nin 2015 yılında pazara sürdüğü 5  Serisi mini ekskavatörler olası pek çok sorundan arındırılmış bir makine izlenimi veriyor. Çalışma alanları küçük ve dar ortamlar olan mini ekskavatörlerin bu alanlara rahatlıkla girip çalışabilen, farklı ataşmanları kullanabilecek nitelikte makineler olması gerektiğini ifade eden Enka Pazarlama Ürün Müdürü Gökhan Büyükkantarcıoğlu, Hitachi mühendislerinin, farklı markalaradaki mini ekskavatörlerde piyasada sıkça yaşanan hararet başta olmak üzere pek çok konuyu sorun olmaktan çıkaran, yeni 5 serisi mini ekskavatörler üzerinde uzun süren mesailer yaptığını söyledi. Öncelikli olarak soğutma sisteminde, radyatör ve yağ soğutma ekipmanlarının yerini eskiye göre farklı şekilde; yan yana konumlandıran ve önündeki alanı boş tutarak, daha büyük ve dalgalı tip radyatör kullanan firma, bu sayede makinenin soğutma sisteminin daha rahat temiz hava ile irtibatını sağlarken, kapasitesi arttırılan soğutma sistemi ile kesin çözüm sağlamış.

 

Rahat kabin, uzun çalışma saatleri

Mini ekskavatör kullanıcıları için en önemli konulardan biri de konfor. Hitachi 5 serisi mini ekskavatörlerde bu konu üzerinde de ciddi şekilde çalışmış. Küçük olması nedeniyle çok fazla sarsıntı yaratan mini ekskavatörlerin kabin içi donanımını operatör konforunun öncelikli olarak dizayn edildiğini belirten Büyükkantarcıoğlu, “Yapılan değişiklikler olumlu sonuçlar verdi. Yeni seri makinelerimizi kullanmaya başlayan müşterilerimiz aralıksız 12 saat çalışabildiklerini söyledi. “Bu müşteriler, farklı markalarda çalışırken 4-5 saatlik çalışmanın ardından operatörler aşırı yorgunluk hissedip çalışmaya ara verdiklerini söylüyorlardı” ifadelerini kullandı. Hitachi’nin 5 serisinin sadece belirli konulara odaklanmadığını komple çözümler sunmaya yönelik bir seri ortaya çıkarıldığını dile getiren Büyükkantarcıoğlu, “Orta ve büyük boy makinelerdeki gibi sadece performans ya da dayanıklılık odaklı bir seri değil bu. Mini ekskavatör realitesinin gerektirdiği farklı tip çözümleri de sunan bir makine. Küçük bir örnek verecek olursak ‘katlanabilir ön kabin’ Hitachi’de standart olarak sunuluyor. Bu özellik pek çok markada opsiyonel olarak sunuluyor. Bu özellik elektronik ya da hidrolik aksamda yaşanabilecek olası bir sorunda, kabin öne doğru yatırılarak müdahale süresini kısaltıyor. Kolay servis verilebilmesi, Hitachi mini ekskavatörlerinde tasarıma yön veren önemli düşünce yapılarından biri” dedi.

 

“Ekonomi” modu

5 serisinin bir farkı da yakıt tüketimi alanında görünüyor. Mini ekskavatör kullanıcılarının kazancı büyük ve orta ölçekli makine kullanıcılarına göre daha düşük seviyelerde olduğu için Hitachi, bunu düşünerek bu seride yakıt sarfiyatı konusu üzerinde de ciddi şekilde çalışmış. Buna en iyi örnek büyük ekskavatör modellerinde bulunan “Ekonomi” modunun bu makinelerde de standart olarak sunuluyor olması gösterilebilir. Bu yeni düzenlemelerin mini ekskavatör kullanıcıları için çok olumlu gelişmeler olduğunu dile getiren Büyükkantarcığlu, “Türkiye’deki mini ekskavatör kullanıcıları makinelerin faydalarını yeni yeni öğreniyorlar. Bu anlamda da pazar gelişmeye devam ediyor. Bir Avrupa ülkesi mini ekskavatör kullanım seviyesinden çok uzağız.  Ancak giderek büyüyen pazar yapımız bizi daha iyi konuma getirecektir. Bir yılda Almanya’da binlerce adet satılan modeller Türkiye’de yeni yeni yüzlü rakamları görmeye başladık. Ama aradaki fark hızlı şekilde kapanıyor” diye konuştu.

 

Haberin devamı Formen Dergisi'nin Ağustos sayısında

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap