ENKA’nın Morava Koridoru Otoyolu Projesi ilerliyor

ENKA’nın Morava Koridoru Otoyolu Projesi ilerliyor

ENKA’nın Bechtel ile yapımını üstlendiği Morava Koridoru Otoyolu Projesi kapsamında; Sırbistan Cumhuriyeti’nin güneyinde Pojate’den başlayan, Čačak’ın kuzeyinde bulunan Preljina’ya kadar uzanan 4 şeritli, çift yönlü 112 km’lik otoyol işleri bulunuyor. Otoyol tamamlandığında, orta Sırbistan ile Pan-Avrupa Koridorları; Koridor 10 ve 11’in birbirlerine bağlantılarını sağlayacak. Proje, Batı Morava Nehri vadisinde doğu-batı istikametinde uzanacak olup, sanayi kenti Kruševac’a giden ekonomik koridorun önemli bir sağlayıcısı olarak görülüyor.

Proje kapsamında; 11 kavşak, 56 köprü, 29 üst geçit, 28 alt geçit, yüksek miktarda toprak dolgusu, aşındırma koruma çalışmaları, taşkın koruma önlemleri, uzun nehir islahlari, bentler ve Batı Morava nehri’nin geniş taşkın ovası nedeniyle yeni nehir yatağı inşaası bulunuyor. Otoyol güzergahı boyunca, optik kabloların döşeneceği telekomünikasyon kablo kanallarının inşası planlanıyor. Bu yönü ile bakıldığında inşaa edilecek otoyol aynı zamanda dijital bir koridor özelliği taşıyor. Dijital koridorun amacı, güvenli trafik ve otoyolun rahat kullanımını sağlamak için hızlı ve güvenilir bilgi alışverişini sağlıyor.

Projenin 1.410 kişilik ana kampı 5 Şubat 2021’de kullanılmaya başlandı. Projede tasarım çalışmaları devam ediyor. Öte yandan, Kısım 1 ve 2’de toprak işleri ve köprülerde kalıcı inşaat işleri devam ediyor. Proje önümüzdeki aylarda mevcut iş hacmini artırmayı planlanıyor. Ayrıca 2021 yılında projenin 3, 8 ve 9 no’lu kısımlarında da işlere başlanması hedefleniyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar