Karla mücadele ekiplerinden üstün performans

Karla mücadele ekiplerinden üstün performans

Şubat ayının ilk haftlarında İstanbul’un tamamı Sibirya kökenli soğuk hava etkisinin altında kaldı, kar yağışı neticesinde kar kalınlığı 30 cm’e kadar çıktı. AKOM, alarm durumunda bekleyen 27 birim ile gelişmeler yakından takip edilerek hızlı koordinasyon sayesinde olaylara hızlıca müdahale edilmesi sağlandı. İSFALT ekipleri İBB koordinatörlüğünde, İstanbul’un her alanına müdahale ederek yol güvenliğini sağlamak için 24 saat çalıştı.

Şubat ayının ilk haftlarında İstanbul’un tamamı Sibirya kökenli soğuk hava etkisinin altında kaldı, kar yağışı neticesinde kar kalınlığı 30 cm’e kadar çıktı. İBB AKOM verilerine göre Üsküdar, Kadıköy, Sarıyer’de 10-20 cm; Başakşehir, Sultanbeyli, Eyüp, Ümraniye’de 15-25 cm; Zekeriyaköy, Tuzla Akfırat, Çamlıca, Arnavutköy, Silivri, Beykoz, Karlıtepe gibi yüksek yerlerde 30-50 cm kar kalınlıkları ölçüldü. Kar yağışının etkili olduğu günlerde AKOM’da alarm durumunda bekleyen 27 birim gelişmeleri yakından takip ederken, hızlı koordinasyon sayesinde olaylara hızlıca müdahale edilmesi sağlandı. İSFALT ekipleri İBB koordinatörlüğünde, İstanbul’un her alanına müdahale ederek yol güvenliğini sağlamak için 24 saat çalıştı.

7 bin personel sahada
İBB, kent hayatının normal seyrinde devam etmesi için tüm önlemleri aldı. İBB, kış şartlarıyla mücadele çalışmalarında bu yıl 1.351 araç- iş makinesi ve 7.031 personeli ile görev yapıyor. Hazır bekletilen, kar küreme ve tuzlama ekipleri, İstanbul’da 4 bin 23 km’lik sorumlu yol ağında, 434 müdahale noktasında olumsuzluklara karşı ve müdahale çalışmalarını yürütüyor.

5 bin ton tuz döküldü

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) gelen mesajlar doğrultusunda ekipler çalıştı. Ekiplerin takibi ve yönlendirilmesi araç takip sistemi üzerinden sağlandı. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı. Gelen veriler ışığında üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar, gibi kritik noktalarda da kar birikintilerine ve buzlanmalara ekipler tarafından müdahale edildi. İBB Yol bakım ekibi söz konusu dönemde 5 bin 252 ton tuz, 7 ton da solüsyon döktü.

Verilerle İBB kış çalışmaları

Sorumlu Yol Ağı: 4.023 km

Personel Sayısı: 7.031

Araç ve iş Makinesi Sayısı: 1.351

Tuz Stoku: 260.000 ton

Kutu Tuz (kritik noktalara): 300 adet

Solüsyon Durumu: 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim)

Traktör Sayısı (köy yolları için): 147

Vinç - Kurtarıcı Sayısı: 13

Metrobüs Güzergâhı : 110 km (33 iş makinesi)

Buzlanma Erken Uyarı Sistemi : 60 istasyon

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar