Dünyanın en uzun batırma tünelinde inşaat başlıyor

Dünyanın en uzun batırma tünelinde inşaat başlıyor

Femern Link Contractors ortak girişimi, dünyanın en uzun batırma tüneli üzerinde çalışmaya başladı. 9 metre yüksekliğe ve 43 metre genişliğe kadar, Almanya ile Danimarka'yı birbirine bağlayan 18 km uzunluğundaki karayolu ve demiryolu tüneli Kuzey Avrupa'da ticareti ve turizmi teşvik edecek. Danimarka'nın Lolland Falster bölgesi ile Almanya'nın Schleswig Holstein Land bölgesi arasında sabit bağlantı oluşturmak için batırılacak 200 metrelik prekast beton kutu kirişlerin üretimini yapacak fabrikanın inşaatı ile Danimarka tarafında çalışmalar başladı.
Proje, faaliyetin zirvesinde olduğu dönemde 2.000 çalışana sahip olacak. Avrupa'nın devam eden en iddialı projelerinden biri olan bu yeni altyapı tesisi, Almanya ve Danimarka kıyıları arasındaki yolculuğu trenle sadece 7 dakikaya, feribotla bir saatlik veya 160 km'lik bir yoldan giden mevcut seyahat süresini arabayla 10 dakikaya kadar kısaltacak. Projenin 2029 ortasında tamamlanması planlanıyor.

Proje Direktörü Hakim Naceur, “Bu anı dört gözle bekliyorduk ve bu muhteşem projenin şimdi gerçekleştirilebilmesinden çok memnunuz. Tamamlandığında büyük bir başarı olacak - sahip Femern A / S'nin ve ortaklarımızın, taşeronlarımızın ve tedarikçilerimizin ve tüm Alman ve Danimarka paydaşlarının yardımı, taahhüdü ve işbirliği olmadan yapılamayacak bir başarı” dedi.

Tünel, Portal ve Rampalar Sözleşmesi Proje Direktörü Christian Lundhus ise şunları söyledi: “Her geçen gün büyüyen ekibimiz projenin bir parçası olmaktan heyecan duyuyor ve şimdiden çok meşgul. Bugün itibariyle tasarıma çok odaklanıyoruz, Rødby'deki site ofislerimiz, köyümüz ve özellikle tünel elemanlarının inşasında kullanılacak dev fabrika için hazırlanıyor.”

Ortak girişim, VINCI Construction Grands Projets (daldırılmış tünel ve tünel prekast eleman fabrikasının yapımını kapsayan iki sözleşmenin lider şirketi), Per Aarsleff Holding A / S (tünel erişim rampalarını kapsayan üçüncü sözleşmenin lider şirketi) içermekte. Soletanche Bachy International (bir VINCI İnşaat iştiraki), CFE, Dredging International NV, Wayss & Freytag Ingenieurbau, Max Bögl Stiftung & Co, BAM Infra ve BAM International. COWI, batırma tünel, portal yapıları, karayolu ve demiryolunu projedeki ilgili altyapı ve binalar ile birleştirmek için danışmanlık yapan firmalar.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar