Demir Kardeşlik Madencilik, zor koşullarda Hitachi'ye güveniyor

Türkiye’nin kalkınmasında en önemli sektörlerden biri olan madencilik birçok anlamda zorluklar içeriyor. Sert rekabet koşullarında bir taraftan maliyetler ile savaşılırken bir

Makina-Ekipman Sorumlusu Selim Demir
Makina-Ekipman Sorumlusu Selim Demir

taraftan da madenciliğin doğası gereği karşılaşılan zorluklarla mücadele ediliyor. Bu noktada firmaların elini güçlendiren ise kullandıkları iş makineleri oluyor. İş makineleri anlamında doğru tercihler yapan firmalar rekabette avantaj sağlıyorlar. Türkiye madencilik sektörünün önde gelen firmalarından biri de Demir Kardeşler Madencilik. Türkiye’de büyük kömür madenciliği yapılan hemen her bölgede çalışan Demir Kardeşler Madencilik’in, Manisa-Soma’da bulunan şantiyesini ziyaret ederek yapılan işler ve kullanılan makineler ile ilgili Makina-Ekipman Sorumlusu Selim Demir’den bilgiler aldık. 1982 yılında kurulan Demir Kardeşler Madencilik firması, madencilik sektörüne girdiği 2000’li yıllara kadar nakliye sektöründe hizmet verdi. Bu dönemde tüm faaliyet alanını dekapaj işine çeviren firma, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), YS Batı Anadolu Madencilik gibi kurum ve firmaların farklı bölgelerdeki ocaklarında görevler üstlendi. Şu an çalışmaların sürdüğü YS Batı Anadolu Madencilik’e ait sahada aylık 1,5 milyon metreküp üretim yaptıklarını belirten Selim Demir, bu bölgede şu ana kadar 15 milyon metreküp üretim yaptıklarını, daha yapılması gereken ise yaklaşık 20 milyon metreküp kaldığını söyledi. Termik santralların bacaları ile ilgili sürecin kendilerini ve benzer iş yapan diğer firmaları olumsuz etkilediğini, çünküsantrallerin üretimlerinin düştüğünü belirten Demir, bunun dışında sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini aktardı.

Doğru makine seçimi

Madenciliğin zor bir iş olduğunun altını çizen Demir, bu zorluklarla mücadelede ve maliyet konusundaki rekabette iş makinelerinin katkısının önemli olduğunu söyleyerek “Bu

 

işte en büyük gider elbette yakıt. Makine seçerken yakıt-performans analizini yapıyoruz. Metreküp başına kullanılan yakıtı hesaplıyoruz. Bu anlamda en iyi sonucu veren makineyi seçiyoruz. Doğru makineyi seçmezseniz çok ciddi maddi kayıplara uğrarsınız” dedi. Yakıt tüketiminin yanında makinenin gücü, dayanıklılığı ve bakım aralığı gibi kriterleri de göz önünde tuttuklarını belirten Demir, Hitachi marka makinelerin tüm bu kriterleri karşıladığını ve bu nedenle bu markayı tercih ettiklerini söyleyerek “Sonuçta önemli olan işin aksamaması, kesintiye uğramaması. Bunu sağlayan makine ve makinesinin arkasında duran firma bizim için önceliklidir” dedi. Makinenin arkasındaki firma da önemli Şu an sahada iki adet Hitachi ZX890LCH-5A ve bir adet de Hitachi ZX690LCH-5A bulunduğunu belirten Demir, makine kadar önemli bir noktanın da tedarikçi firma olduğunu belirterek “Bizim için Hitachi makinelerin arkasında ENKA Pazarlama gibi bir firmanın olması önemli. ENKA Pazarlama ile uzun yıllardır çalışıyoruz. Satış sonrası hizmetler açısından son derece başarılı bir firma. Servis kalitesi yüksek ve servis hizmetleri hızlı” ifadelerini kullandı. ENKA Pazarlama ile artık aile gibi olduklarını da belirten Demir “Gerekli durumlarda çok hızlı bir şekilde kendilerine ulaşabiliyoruz ve çok hızlı geri dönüşler alıyoruz. Bu da işlerimizin aksamadan yürümesini sağlıyor” şeklinde konuştu.

Operatörler de memnun

Hitachi kullanan operatörlerden aldıkları yorumların da son derece olumlu olduğunu söyleyen Demir, “Operatörler hem verimli hem de rahat ve konforlu çalışmaktan memnunlar” dedi. Kullandıkları Hitachi marka iş makinelerini kendileri ile benzer işi yapan herkese gönül rahatlığı ile tavsiye ettiklerini de aktaran Demir, “Yaptığımız bu zor işte Hitachi’ye güveniyoruz. Bu makinelerle günde ortalama 22 saat çalışıyoruz. Bu makineler verimliliğimizi artırıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap