Tramvay sistemiyle çalışan Liebherr T 236 kamyonla rekor yakıt tasarrufu

Tramvay sistemiyle çalışan Liebherr T 236 kamyonla rekor yakıt tasarrufu

Bauma 2019'da Liebherr ve VA Erzberg sürdürülebilir madencilik merkezi, Liebherr T 236 100t maden kamyonu için bir tramvay destek sistemi geliştirme sözleşmesi imzaladı. O zamandan beri demir cevheri madeni, Avusturya'daki dizel-elektrikli kamyonu test ediyor. Kamyon, 500 m uzunluğundaki bir test pistinde çubuklarla bir akım toplayıcı aracılığıyla bağlanan bir havai hat ile çalışacak şekilde modifiye edildi. Uzatılmış 5 km'lik tramvay hattının temel atma töreni 29 Eylül 2020'de gerçekleşti. VA Erzberg sözcüsü, "Şimdiye kadar, yılda yaklaşık 4,5 milyon litre mazot kullanıyorduk. Şu anda kullanımda olan mekanik dizel kamyonların halefleri Erzberg'de çalışmaya başladığında, gelecekte üç milyon litre daha az yakıt tüketecekler" dedi.

Başarılı test aşaması

VA Erzberg, 2019'da tramvay sistemi için geliştirme sözleşmesini imzaladığından beri, Avusturya, Eisenerz'deki siderit demir cevheri madeninde modifiye T 236 dizel elektrikli kamyonu test ediyor. Testler, 500 m uzunluğundaki bir test segmentinde gerçekleştirildi. Dizel-elektrikli kamyon, elektrik gücüyle sürmek için yokuş yukarı nakliye segmentlerindeki üstten geçen güç hatlarına kamyon tahrik sistemini bağlayan çubuklara sahip bir akım toplayıcı ile donatıldı. Bu yenilikçi teknoloji, küçük yarıçaplı pistlere ve hatta geri dönüşlere izin veriyor.
VA Erzberg'in teknik müdürü Josef Pappenreiter, “Dünyada kamyonları için havai hat teknolojisini kullanan sadece birkaç şirket var. Ancak mevcut teknolojinin bizim için işe yaramayacağını çok çabuk fark ettik. Yeni geliştirilen teknolojimiz, hem havai hat sistemi hem de araç teknolojisi açısından pazarda daha önce mevcut olan her şeyden farklı. Bu ancak Colmar'daki kooperatif ve yenilikçi ortağımız Liebherr Mining ile geliştirilebilirdi" şeklinde konuştu.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar