Doka, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Otoyolu Projesi’nde görev alıyor

Doka, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Otoyolu Projesi’nde görev alıyor

Alanının en köklü firmalarından Doka Kalıp İskele, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Otoyolu'nun ankraj blokları, keson ve yaklaşım viyadükleri işlerinin sorumluluğunu üstlendi. Projenin itme-sürme yöntemiyle yapılan yaklaşım viyadüğü, V01, V08 ve yapımı devam eden V06 viyadüklerinde ise firma, konunun uzmanı Freysaş Freyssinet A.Ş.'nin güvenilir çözüm ortağı olarak yer alıyor. Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, “Yer aldığımız projelerin tüm süreçlerinde çözüm ortağı oluyoruz. Çalıştığımız projelerde ihtiyaçları doğru çözümleyip her aşamada en optimum çözümü sağlıyor, hızı ve güvenliği ise ilk sırada tutuyoruz” dedi.

Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay
Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay

Çözüm ortağı olarak yer aldığı büyük çaplı projelere bir yenisini daha ekleyen Doka, “1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Otoyolu Projesi”nin çeşitli aşamalarında katkı sağlıyor. Proje dahilindeki 1915 Çanakkale Köprüsü, toplam 101 kilometrelik Malkara-Çanakkale Otoyol hattının kilit noktasında bulunuyor. Köprü projesi kapsamında ankraj blokları ve keson işlerini 2018’de başlayıp 1 yıl içinde tamamlayan Doka, otoyol bölümünde yapımı süren Asya ve Avrupa yakalarındaki yaklaşım viyadükleri ile Malkara, Gelibolu ve Lapseki’de yer alan V01, V06, V08 viyadüklerinde ise çözüm ortağı olarak yer almaya devam ediyor. Projenin maksimum verim ve güvenlikle ilerleyebilmesi için çalışan Doka, kalıp-iskele çözümlerinin yanı sıra, bu aşamaya kadar hızlı kurulum, kolay kullanım, yüksek iş güvenliği standartları ve mühendislik hizmetleriyle de teknik destek sağladı. Doka Kalıp-İskele, hız ve iş güvenliği konularında marka bilinirliği en yüksek şirket olarak tanınıyor. Firma, Avusturya’da küçük bir ahşap işleme atölyesi olarak yolculuğuna başlayan 150 yıllık Umdasch Grup’un amiral gemisi olarak, bugün 5 kıtada, 7 binden fazla çalışanı ve tecrübesiyle sektörünün lider firmalarından biri.


“Yer aldığımız projelerin her aşamasında çözüm ortağı oluyoruz”
Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, Doka’nın köklü ve başarısını kanıtlamış bir firma olmasının müşterileri tarafından tercih edilmesinin başlıca nedeni olduğunun altını çizdi. Ender Özatay, “Doka, bugüne kadar Türkiye’de olduğu gibi dünyada da pek çok önemli projede görev üstlendi. Yer aldığımız projelerin ilk planlama aşamasından sona ermesine kadar tüm süreçlerinde çözüm ortağı oluyoruz. Çalıştığımız projelerde ihtiyaçları doğru çözümleyip zaman ve maliyet kapsamında en optimum çözümü sunarak, üretim, planlama ve uygulama aşamalarının tümünde güvenliği ilk sırada tutuyoruz” diye konuştu.  “1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Otoyolu Projesi”sinin viyadük işlerinde de görev üstlenen Doka, İtme-Sürme yöntemiyle yapılan Yaklaşım Viyadüğü, V01, V08 ile yapımı devam eden V06 viyadüğünde konunun uzmanı olan Freysaş Freyssinet A.Ş. ile çözüm ortağı olarak çalışıyor.

Projede, Doka’nın sorumluluk aldığı kısımlar ve yapılan işler

Keson İşleri: 2018’in Şubat ayında başlayan keson fabrikasyon çalışmaları, birinin uzunluk, genişlik ve yüksekliği 82.3 metre, 71.4 metre ve 16 metre, diğerininki ise 82.3 metre, 71.4 metre ve 21 metre olan toplamda iki keson, 77 bin metrekare kalıp alanına sahip olarak Mayıs 2019’da tamamlandı. İş güvenliği, zamanlama ve imalatın uygunluğunun büyük önem taşıdığı keson işlerinde, 150 F tırmanır kalıp sistemi ile operasyonu kolay ve güvenli bir şekilde tırmandırma işlemi yapıldı ve Dokascaff Uni çalışma iskele sistemleri ile de bütün çalışma alanlarında emniyetli çalışma sahası sağlandı.

Projede kullanılan Doka sistemleri: MF240 Tırmanma Sistemi, Top 50 geniş yüzeyli kalıp sitemi çözümü, 150 F Tırmanma Sistemi, DokaScaff Uni iskelesi çalışma platformları ve merdiven kuleleri, Ağır yük taşıma iskelesi D2
Ankraj Blokları: Kasım 2018’de başlanan, 147.750 metreküp beton, 18.400 ton demir donatı ve 27.200 metrekare kalıp alanına sahip Ankraj Blokları, Kasım 2019’da tamamlandı.

Yapının diğer önemli unsurlarından biri olduğundan yapım metodu, kullanılan malzeme ve zamanlaması çok önemli olan projenin bu kısmında, Doka, yapının zorlu tasarımına rağmen hızlı ve güvenilir çözümü sağlamayı başardı.
Projede kullanılan Doka sistemleri: Frami Xlife Kolon ve Perde Sistemi, Top 50 geniş yüzeyli kalıp sitemi çözümü, 150F Tırmanma Sistemi, Ağır yük taşıma iskelesi D2, DokaScaff Uni iskelesi çalışma platformları ve merdiven kuleleri.
Yaklaşım viyadükleri:İtme-Sürme yöntemiyle yapılan köprüler olan yaklaşım viyadükleri, projede 38 metre kalıp boyutlarında iki ayrı köprü kalıbına ve toplamda 3.500 metrekare alana sahip. İş güvenliği ve hızın çok önemli unsurlar olduğu projenin bu kısmında, Doka’nın yaptığı mühendislik tasarımı ve kullanılan malzeme, en hızlı ve en güvenilir kullanım imkanlarını sağlıyor.
Projede kullanılan Doka sistemleri: Top 50 geniş yüzeyli kalıp sitemi çözümü, DokaScaff Uni iskelesi çalışma platformları ve merdiven kuleleri, Ağır yük taşıma iskelesi D2, XP Edge, Kenar kalıbı kalıp arabası.
V01, V06, V08 viyadükleri:Kalıp dökme açıklığı 33 metre boyutlarında iki ayrı köprü kalıbına sahip bu viyadükler, projede iki köprü kalıbı toplamda 3.250 metrekare alana sahip. Bu viyadüklerde de, Doka’nın hazırladığı mühendislik tasarımı ve kullanılan malzeme en hızlı ve en güvenilir kullanım imkanlarını sağlıyor.
Projede kullanılan Doka sistemleri: Top 50 geniş yüzeyli kalıp sitemi çözümü, DokaScaff Uni iskelesi çalışma platformları ve merdiven kuleleri, Ağır yük taşıma iskelesi D2, XP Edge.

Yüksek Kapasiteli Ağır yük taşıyıcı iskele D2 ile En Güvenli Çözüm
Ağır yük taşıyıcı iskele D2, yüksek kapasiteli yük taşıma iskelesi yüksek kapasitesi ve ekstra et kalınlığı sayesinde döşeme ve kirişlerin dökümü için tercih sebebi oldu. Ağır

 

yük taşıyıcı iskele D2; sahip olduğu 3 tip 1,52 metre genişliğindeki ana çerçeve sistemi ile her yüksekliğe uygulanabiliyor. 0,90 metre, 1,20 metre ve 1,80 metre gibi farklı ana çerçeve yükseklik seçeneği sunan modüler sistemde krikolu ayak ve krikolu başlık sayesinde yükseklik ayarları istenilen şekilde yapılabiliyor. Böylelikle içerisinde farklı yükseklikler barındıran sistem, en ideal ve kolay çözümü sağlamış oluyor. Ayrıca masa tipi D2 iskelenin sağladığı daha geniş masalar ve ahşap kiriş çözümü sayesinde daha az işçilikle daha seri bir inşaat süreci sağlanırken, yüksek dayanım ve taşıma kapasitesi sayesinde proje güvenli şekilde ilerliyor. İskele, sahip olduğu galvanizli yapısı ve 5 milimlik et kalınlığı sayesinde de herhangi bir burkulma veya bozulma riski taşımadığı için de işçiler için en güvenli ortamı sağlamış oluyor.

Kenar kalıbı kalıp arabası

Bu sistem 1915 Çanakkale Köprüsü yaklaşım viyadüklerinde özel olarak tasarlanarak kullanıldı. Köprünün kenar kısımlarında bulunan betonarme bölgenin ana köprü kablo sisteminin etkilenmemesi için köprü segment dökümü (tüm köprü dökümleri) bittikten sonra kalan kısım için 40 metre yukarıda kurulacak sistem 2 metre genişlikli beton bloğu dökmek için tasarlanmıştır. Bu tasarım ile 25 metre uzunluğunda olacak sistem 500 metre boyunca ray üzerinde yürütülüp tüm segmentler dökülecektir. Bu nedenle sistem köprü segmentinin altından desteklenecek, iskele ve diğer taşıma sistemlerine ihtiyaç kalmadan kullanılacaktır. Doka’nın sağladığı bu sistem ile yükseklik engeli olmadan kenar betonarme bölümler iş güvenliği açısından en güvenli ve en hızlı şekilde kullanılacaktır.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar