İş Makinelerinde Kiralama Dönemi

İş Makinelerinde Kiralama Dönemi

Esma Akyüz-OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi Uluslararası Proje Yöneticisi
esma.akyuz@ostim.org.tr

İş makineleri ve inşaat ekipmanları kiralama pazarı büyüklüğü 2019'da 120 milyar doları aştı ve 2020 ile 2026 arasında % 4,5'in üzerinde bir oranla büyüyeceği tahmin ediliyor. Asya Pasifik ve Avrupa'da akıllı şehir projelerine yönelik artan hükümet harcamaları da, inşaat ekipmanı kiralama hizmetleri için büyük pazar fırsatlar yaratacak.

Dünya genelinde artan sayıda altyapı geliştirme projesi, inşaat ekipmanı kiralama sektörünün büyümesini sağlayacaktır. Müteahhitler ve inşaat şirketleri, inşaat makinelerinin yüksek satın alma maliyetinden kaçınmak için tercihlerini ekipman kiralama hizmetlerine kaydırıyor. Ayrıca, kiralama sağlayıcıları tarafından sunulan kolaylaştırıcı seçim, nakliye ve kurulum hizmetleri, pazar büyüklüğünü artıracaktır.
Hindistan, Çin ve Japonya gibi Asya Pasifik ülkelerindeki inşaat sektörü, tüm sektör dikeylerinde artan altyapı dönüşüm projeleri nedeniyle hızlı bir gelişme yaşıyor. Kentsel alanlardaki okullar, parklar ve hastaneler gibi kamu altyapılarını geliştirmeye yönelik hükümet planları ve stratejileri ile kırsal alanlarda su temini, sanitasyon, ulaşım, bölgesel inşaat ekipmanı kiralama pazarındaki büyümeyi yönlendiriyor.
Hindistan hükümeti, inşaat ekipmanı kiralama talebinin artmasına katkıda bulunacak olan Herkes İçin Konut, Hindistan'da Yap, Akıllı Şehirler Misyonu ve Kentsel Gençleştirme ve Dönüşüm Misyonu (AMRUT) gibi bir dizi öncü girişimler başlattı. Hindistan'daki Ulusal Yatırım Teşvik ve Kolaylaştırma Ajansı'na göre, inşaat sektörünün 2022 yılına kadar 738,5 milyar ABD dolarına ulaşması ve pazarın genişlemesi için fırsatlar sağlaması bekleniyor. Çin hükümeti, havaalanları ve metro istasyonları gibi büyük altyapıların yenilenmesi için büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. Örneğin, Çin Devlet Konseyi, Urumçi'deki havalimanının genişletilmesi için yaklaşık 6,1 milyar ABD doları tutarında yatırım yapılacağını açıkladı. Ayrıca, Çin hükümeti, inşaat ekipmanı kiralama pazarı talebine katkıda bulunan 'Kuşak ve Yol' girişimi kapsamında yolların ve otoyolların geliştirilmesini ve yenilenmesini planlıyor.

Pazar liderleri, inşaat ekipmanı kiralama hizmetlerine yönelik artan tüketici talebini karşılamak için filo boyutlarını genişletmeye odaklanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki müteahhitler, pazar talebine atfedilen yeni ekipman satın alma maliyetine kıyasla daha düşük piyasa fiyatları nedeniyle kiralama hizmetlerini tercih ediyor.
Yukarıda belirtilen faktörler ve projeler, ülkelerde inşaat ekipmanı kiralama hizmetleri için büyük bir talep yaratacaktır. Yeni dönemde makine üretimi ve satışının yanı sıra kiralama hizmetleri vermek üzere de planlama yapmalıyız.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar