PERI Tekkale Viyadüğü Projesi İçin Ekonomik ve Güvenli Çözümler Sağlıyor

PERI Tekkale Viyadüğü Projesi İçin Ekonomik ve Güvenli Çözümler Sağlıyor

 

Artvin’in Yusufeli ilçesinde inşaatı gerçekleştirilen Yusufeli Baraj Köprüleri Projesinin Tekkale Viyadüğü kısmında PERI kalıp ve iskele sistemleri tercih edildi. Viyadük ayaklarının inşaat sürecini daha kolay hale getiren PERI sistemleri aynı zamanda şantiyede güvenlik ve maliyet açısından çok büyük avantaj sağladı. Karayolları Genel Müdürlüğü, Program İzleme ve Daire Başkanlığı tarafından ihale edilen projenin ana yükleniciliği Nurol - Gülsan Adi Ortaklığı tarafından gerçekleştiriliyor.

Viyadük 644 m uzunluğunda olacak

Proje kapsamında, dünyanın en yüksek 3. barajı olacak olan Yusufeli Baraj Gölü’nün sular altında kalacak kısımlarında, büyük açıklıklı viyadükler yapılıyor. Yükseklikleri 152 m’ye ulaşan toplam 2.200 m uzunlukta ve 35.000 m2 alan üzerinde, 2 x 1 şeritli, dört ayrı dengeli konsol köprü inşa ediliyor. Köprülerin orta açıklıkları 138 -175 m arasında değişmekte. PERI kalıp ve iskele sistemlerinin kullanıldığı Tekkale Viyadüğü ise 644 m uzunluğunda olacak.

Kullanılan PERI ürünleri

Projede değişken kesitli olan viyadük ayakları RCS-C Hidrolik Tırmanır Kalıp Sistemi ve CB 240 Vinç ile Tırmanır Kalıp Sistemi ile kısa sürede tamamlandı. 141 m yüksekliğindeki elevasyon için 4,10 m yüksekliğinde ve 13,60 x 9,20 m boyutlarında, 1 set değişken kutu kesitli RCS-C + VARIO GT24 Sistem Elevasyon Kalıbı, 144 m yüksekliğindeki elevasyon içinse 4,10 m yüksekliğinde ve 13,75 x 9,25 m boyutlarında 1 set değişken kutu kesitli RCS-C + VARIO GT24 Sistem Elevasyon Kalıbı kullanıldı.
9,50 m yüksekliğindeki ağır yüke sahip elevasyon başlıkları SB Tek Taraflı Askı Sistemi + VARIOKIT Sistem + PERI UP İskele Sistemi ile kısa sürede ve güvenli bir şekilde imal edildi.

Açıklık tabliye anoları VARIOKIT VBC Dengeli Konsol Kalıp Arabası ile imal edilmekte. Maksimum 5,50 m boyundaki ve 350 ton ağırlığındaki segmentler için 4 çift VARIOKIT VBC Dengeli Konsol Kalıp Arabası tercih edildi. Sistemde bulunan standart güvenlik ekipmanları sayesinde 150 m yüksekliğinde; ilave bir önleme gerek

 

kalmadan iş güvenliğine uygun şekilde çalışılmakta. 

Proje gereksinimlerine göre çözümler

PERI mühendisleri ve ana yüklenici Nurol-Gülsan Adi Ortaklığı arasındaki yakın işbirliği, proje başarısının sağlanması için ilk adım oldu. Tüm köprü anoları her döküm için ayrı ayrı projelendirilerek, betona bırakılacak tüm ankrajlar art germe halat yerleşimine göre tespit edildi ve uygulamada kolaylık sağlandı. Yapılan çözümler proje gereksinimlerine uygun olarak ayrıntılı bir şekilde tanımlandı ve saha ekibi dengeli konsol uygulaması konusunda bilgilendirildi. PERI, lojistik operasyonlarını destekledi ve gerekli kalıp ve iskele malzemelerini tam zamanında şantiyeye teslim etti. PERI mühendisleri proje boyunca profesyonel destek ve tavsiye vermek için şantiyeyle sürekli iletişim halinde.

Nurol-Gülsan Adi OrtaklığıProje Müdürü Kayserşah Erdem: “Başarının yolu doğru çözüm ortakları seçiminden geçer”

Nurol-Gülsan Adi OrtaklığıProje Müdürü Kayserşah Erdem
Nurol-Gülsan Adi OrtaklığıProje Müdürü Kayserşah Erdem

“Tekkale Viyadüğü projesinde viyadük elevasyonlarının çok yüksek yapılar olması, bölgenin yoğun rüzgarlı yapısı ve çalışma alanı için geniş bir platform seçimi gereksinimi PERI’nin VARIOKIT VBC Dengeli Konsol Kalıp Arabasını, SB+VARIOKIT Sistemini, RCS-C Hidrolik Tırmanır ve CB 240 Tırmanır Kalıp Sistemleri’ni tercih etme sebebimiz olmuştur. İnşaat başlayıp yapı yükseldikten sonra bu tercihin, işçi güvenliği için de ne kadar önemli olduğu görülmüştür. Projedeki pek çok faktörün bizi zorlayabileceği öngörülerek yapım aşamasında geniş ürün yelpazesi ve profesyonel şantiye desteği sayesinde PERI ile birlikte çalışmak projemizin kaza riskinden uzak, kısa sürede ve yapı kalitesi olarak en üst düzeyde tamamlanmasını sağlamıştır. Projenin başlangıç aşamasından itibaren lojistik desteğini ve yardımlarını esirgemeyen PERI'ye firmamız ve çalışanlarımız adına teşekkür ederim. Son olarak eklemek isterim ki: “Başarının yolu doğru çözüm ortakları seçiminden geçer.”

 

 

 

Tekkale Viyadüğü Projesi

Proje: Yusufeli Baraj Köprüleri - Tekkale Viyadüğü Projesi

Yer: Yusufeli / Artvin

Ana Yüklenici: Nurol-Gülsan Adi Ortaklığı

Proje Müdürü: Kayserşah Erdem

İnşaat Süresi: 30 Ay

Servis: PERI Samsun Bölge Müdürlüğü

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar