Doka, Azerbaycan’ın prestijli projelerinden Port Bakü’de görev aldı

Doka, Azerbaycan’ın prestijli projelerinden Port Bakü’de görev aldı

Doka, Azerbaycan’ın başkentinde yapımı süren en prestijli projelerden “Port Bakü Rezidans Projesi”ne, ürün tedariki ve mühendislik hizmetleriyle imza attı. Projenin yüklenici firması North West Construction LLC, Bakü’nün şiddetli rüzgarları nedeniyle oluşan zorlu çalışma ortamı ve değişik mimari yapısı ile özel çözümler gerektiren proje için, alanında tecrübesine güvendiği Doka’yı tercih etti.

Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay
Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay

150 yıllık tecrübesiyle Doka’nın her türlü projede paydaşlarına çözüm ortağı olduğunu belirten Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, “Azerbaycan’daki bu önemli projede, bölgenin özelliği olan yüksek rüzgar hızında inşaat işlerinin aksamadan devam edebilmesini sağladık. Bunun için vinçten bağımsız çalışan Doka SKE 50 Plus otomatik tırmanır kalıp sistemleriyle çözüm sunduk” dedi. Port Bakü Projesi, Azerbaycan’ın başkentinin tarihi merkezi ve yeni gelişim bölgesi arasında kalan liman bölgesinin konut ve ofis olarak geliştirilmesini amaçlıyor. Projenin Doka’nın dahil olduğu 2. fazı, toplam 135.000 metrekare inşaat alanında 5 Bloktan oluşuyor ve zemin katına kadar olan tüm blokları otopark olarak kullanılmak üzere inşa ediliyor. Tamamlandığında göz alıcı mimari yapısı ve konumuyla konuklarına eşsiz bir görsel şölen ve manzara sunmayı vadeden Port Bakü’nün kule kısmı ofis olarak kullanılacak ve podyum kısmının zemin kat üstü alanlarında çeşitli restoranlar, kafeler ile alışveriş merkezi yer alacak.

Şiddetli rüzgarların oluşturduğu zorluklara Doka çözümü

Bakü’de karşılaşılan yüksek rüzgar hızları nedeniyle inşaatlarda çalışmaların güvenle ve hızla devam edebilmesi konusunda büyük sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu olumsuz hava koşullarında vinç kullanımı sınırlanabiliyor ve proje bitiriş tarihleri sekteye uğrayabiliyor. Bu nedenle yatırımcı firma çözümü Doka’nın vinç kullanımı gerektirmeyen sistemlerinde buldu. 
Doka, projede, herhangi bir rüzgar ve olumsuz hava koşulu sırasında dahi inşaatın durmaksızın ilerlemesini sağlayan otomatik tırmanır kalıp sistemi SKE 50 Plus ile güvenilirliği artırırken, yüksek performans da sağlıyor. Sistem vinçten bağımsız çalıştığı ve hava koşullarından korunmuş bir çalışma ortamı sağladığı için, Bakü’nün hava koşullarında vinçli bir sistemle ayda 3 kat çıkılması öngörülen projede, Doka sistemleri ile kimi zaman ayda 5 katın tamamlanabilmesi sağlayabilecek.

Projeye sunduğu mühendislik hizmetlerinin yanı sıra 6 ay boyunca çalışanlara “Kalıp eğitmeni hizmeti” de veren Doka, güvenli çalışılması için tüm bilgileri paylaştı.

Doka SKE 50 Plus otomatik tırmanır kalıp sistemleri

Vinçten bağımsız çalışan Doka otomatik tırmanır kalıp sistemleri; inşaat çalışmalarının olumsuz hava koşullarından ve yüksek rüzgar hızlarından etkilenmeden hızlı ve güvenli bir şekilde devam ettirilebilmesine imkan veriyor. Bu sayede projeler zamanında veya planlanandan erken bitirilerek, firmaya ekstra maliyet avantajı da sağlanmış

 

oluyor. Çepeçevre dönen muhafaza, büyük yüksekliklerde de güvenli ve hava koşullarından korunmuş şekilde çalışma imkanı sağlarken, tam hidrolik donanım ile birden fazla tırmanma ünitesinin yeri aynı anda değiştirilebiliyor. Bu sistemin projede sağladığı bir diğer avantaj ise hafif olması nedeni ile daha hızlı ve kolay çalışabilmesi.

 

 

Proje ismi: Port Baku, Faz 2

Yatırımcı firma: Pasha Construction

Yüklenici firma: NORTH WEST CONSTRUCTION LLC

Proje başlama ve bitiş tarihleri: 12/12/2018 – 05/09/2021 (sadece betonarme bölümü)  

Toplam inşaat alanı: 135,000 m²

Toplam bina yüksekliği: Betonarme yükseklik: 167,65 metre

Kat sayısı: 42

Projede kullanılan Doka sistemleri: SKE 50 Plus, Top 50 geniş yüzeyli kalıp sitemi çözümü

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar