OSTİM Teknik Üniversitesi düşük maliyetli ventilasyon cihazı geliştirdi

OSTİM Teknik Üniversitesi düşük maliyetli ventilasyon cihazı geliştirdi

"Sanayinin üniversitesi" vizyonuyla geçtiğimiz yıl kurulan ve Eylül ayında ilk öğrencileri ile eğitim-öğretime başlayan OSTİM Teknik Üniversitesi, Yeni corona virüs (COVID-19) mücadelesi kapsamında ventilasyon cihazı geliştirdi.

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, üniversite olarak salgınla mücadelede akademik kadrolarıyla çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydederek, yerli ve milli cihazların bu dönemde başat rol üstlendiğinin altını çizdi. Daha önce akülü tekerlekli sandalyelerde kullanılan engelsiz şarj cihazı üretimini gerçekleştirip kullanıma sunduklarını anlatan Yülek, son olarak ventilasyon cihazı üzerine çalıştıklarını ve sonuca ulaştıklarını aktardı. Yülek, OSTİMTECH Proto Tasarım ve Hızlı Prototipleme Merkezi’nin, açık kaynak kodlu, düşük maliyetli ve geliştirilmeye uygun bir ventilasyon cihazı ürettiğini açıkladı. Ventilasyon cihazının, OSTİM Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Cem Çatalbaş liderliğindeki ekip tarafından açık kaynak kodlu, düşük maliyetli ve geliştirilmeye uygun nitelikte üretildiğini belirten Yülek, “COVID-19 salgını sürecinde hastaneler tarafından en çok ihtiyaç duyulan ürünlerin başında ventilasyon cihazları geliyor” dedi.

Öncelik Türkiye’nin ihtiyaçları

Klinik ventilasyon cihazlarının maliyetlerinin yüksek olması ve üretim süreçlerinin uzunluğu nedeniyle alternatif çözüm arayışları doğduğuna işaret eden Rektör Yülek, “Bu bağlamda, düşük maliyetli ve hızlı üretilebilir ventilasyon cihazlarının olası cihaz eksiğini hızlı ve etkin bir şekilde doldurabileceği ön görülüyor. Bu cihazların hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde üretilmesi için dünyanın çeşitli yerlerinde büyük katılımlı çalışmalar başlatıldı. OSTİM Teknik Üniversitesi olarak öncelikle ülkemizin ihtiyaçlarına karşılamak, sonrasında ise yurt dışı taleplerine cevap vermek istiyoruz. Bu hedef doğrultusunda Proto Tasarım ve Hızlı Prototipleme Merkezimizce açık kaynak kodlu, düşük maliyetli ve geliştirilmeye uygun bir ventilasyon cihazı üretildi. Cihaza ait bilgiler de süreçle ilgilenenlerin kullanımına açıldı.” dedi.

Hızlı üretime uygun

Yülek, cihazla ilgili şu bilgileri verdi: “Tasarlanan bu cihaz ile COVID-19 salgını sürecinde veya sonrasında ventilatör cihazlarının eksikliğinden dolayı kaynaklanabilecek olası krizlerin etkilerini en aza indirgemeyi hedefliyoruz. Mart ayının başından itibaren bu proje üzerinde çalışmaktayız. İlgili cihaza ait yazılım, donanım ve tasarımların tamamı OSTİM Teknik Üniversitesi bünyesinde yerli kaynaklar ile; üniversitemiz bünyesinde Proto olarak adlandırılan tasarım ve hızlı prototipleme merkezinde ventilatör cihazımızın üretimi gerçekleştirilmiştir. Proje sonucunda, dünyadaki çalışmalara paralel ve klinik isteklere ihtiyaç verebilecek bir ventilatör cihazı prototip olarak üretilmiştir. Ventilatör cihazımızın şu aşamada klinik testleri gerçekleştirilmektedir ve bu konudaki uzmanlar ile yapılan diyaloglar ve kullanıcıların istekleri doğrultusunda ürünümüz her geçen gün daha da geliştirilmektedir.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar