Doka’dan, Kariyer Günleri’nde üniversitelilere altın tavsiyeler

Doka’dan, Kariyer Günleri’nde üniversitelilere altın tavsiyeler

Kalıp iskele sektörünün öncü firması Doka, İTÜ ve Yeditepe Üniversitesi’nin Kariyer Günleri’ne katıldı. Öğrencilerle bir araya gelerek kariyer rotalarını çizmelerinde faydalı bilgiler paylaşan Doka Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay, “‘Ben tecrübe kazandım, bu mesleği öğrendim. Artık öğrenecek bir şeyim kalmadı dediğiniz anda kariyerinizde gerileme başlar. İnşaat sektörü dijitalleşiyor. Yeni teknolojilere, bilgisayar programlarına hakim olmak önemli” tavsiyelerinde bulundu.

Kariyer günlerinin önemli destekçilerinden biri olan Doka, İTÜ Kariyer Zirvesi ve Yeditepe Üniversitesi Kariyer Festivalleri kapsamında katıldığı öğrenci buluşmalarında, bu yıl da öğrencilerin büyük ilgisi ile karşılaştı. Doka Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay, Yeditepe Üniversitesi Kariyer Festivali 2020 kapsamında genç mühendisler ve mühendis adayları ile bir araya gelerek, inşaat sektöründeki teknolojik gelişmeleri anlatırken, faydalı tavsiyelerde de bulundu. Kariyer ve tecrübe arasındaki ilişkiye değinen Özatay, meslekte deneyim kazanırken, sürdürülebilir öğrenmenin önemini vurguladı. İnteraktif bir formatta organize edilen etkinlikte, Özatay’ın özel olarak hazırladığı sunumdaki sorulara verilen cevaplar ekrana da yansıtıldı ve etkinlik öğrencilerle keyifli bir sohbet havasında gerçekleşti.

Yeni teknolojilere, bilgisayar programlarına hakim olun

Türkiye’de 189 inşaat fakültesinin bulunduğunu ve yaklaşık 11 bin öğrencinin bu yıl inşaat fakültesinden mezun olacağını belirten Özatay, sektörde rekabetin yoğun olduğunu kaydetti. Bu nedenle üniversiteden donanımlı bir şekilde mezun olmanın önemini vurgulayan Özatay, “İyi bir şirkette çalışmaya başlarsanız, kariyerinize, rakiplerinize göre daha önde başlarsınız ve hayatınızdaki her şey bir anda değişebilir. Disiplinli olun. Yeni teknolojilere, bilgisayar programlarına hakim olmak önemli. İnşaat sektöründe dijitalleşmeyle, tüm bu teknoloji geliştirmelerin ana amacı, şantiye süreçlerini optimize etmek ve şantiyelerde artan verimlilik seviyelerine katkıda bulunmak. Bu teknolojilerle hedeflenen; şantiyede iş akışını kolaylaştırmak, daha fazla şeffaflık sağlayabilmek ve daha kaliteli bir inşaat süreci oluşturabilmek. Artık 2 boyutlu projelendirmenin yeterli olmadığını birçok firmada 3 boyutlu tasarım programlarının standart hale geldi. Doka olarak yıl sonundan itibaren 2 boyutlu tasarım yapmamayı daha ileri bir teknolojiyi kullanmayı planlıyoruz.“
Öğrencilere mezun olduklarında hangi alanda çalışmak istediklerini belirlemeleri ve kariyerlerini bu hedefleri doğrultusunda ilerletmeleri gerektiğini belirten Özatay, inşaat mühendisi olarak konut, köprü gibi farklı tipolojideki yapıların şantiyelerinde ya da yapı malzemeleri firmalarında satış elemanı, operasyon sorumlusu gibi farklı alanlarda çalışabileceklerini aktardı. Özatay, “Kariyerinizdeki bütün gelişimin yalnızca tecrübeye bağlı olduğunu, tecrübeniz arttıkça kariyerinizde sürekli bir ilerleme olacağını düşünmeyin. Ben tecrübe kazandım, bu mesleği öğrendim. Artık öğrenecek bir şeyim kalmadı' dediğiniz anda kariyerinizde gerileme başlar. Kendinizi bir işin en iyisi olarak görüp öğrenmeyi bırakmayın. Daima yeni şeyler öğrenin” dedi.Öğrencilere girişimci olmak istiyorlarsa farklı bir fikir ortaya koymalarının önemli olduğunu anlatan Özatay, sözlerini “Çok çalışmanız gerekiyor. Hayatınızdaki bütün başarıları çalışarak elde edebilirsiniz. Birçok eksiği çalışarak kapatırsınız. Ama çalışırken iş ve aile hayatınızın dengesini bozmamaya özen gösterin. Bir hobiniz mutlaka olsun. Edindiğiniz hobiler, iş hayatı ile aile hayatında bir denge sağlamanıza olanak sağlayacaktır” diyerek sonlandırdı.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar