Ekonominin yeni oyuncusu: Covid-19

Ekonominin yeni oyuncusu: Covid-19

2019 yılının sonlarında Çin’de başlayan, önceleri K Korona Virüsü diye anılan ve şimdiki adı Covid-19 olan virüs, dünyadaki ekonomik dengeleri tamamen değiştireceğe benziyor. Bildiğiniz üzere Çin başta olmak üzere İtalya, İran ve vaka görülen diğer ülkelerde giriş çıkışlar durduruldu, uçuşlar iptal edildi ve aynı oranda ithalat ve ihracat da durdu. Etkinin büyük bir kısmı virüsün kendisinden değil, yayılmasını önlemek için alınan önlemlerden kaynaklanıyor. Virüsün görüldüğü ülkelerde ve kentlerde seyahat üzerinde sert kısıtlamalar var. Bu önlemler yalnızca iş seyahatlerini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda işçilerin, üreticilerin ve tüketicilerin hareketini de kısıtlıyor.
Virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için alınan seyahat kısıtlaması ve işletmelerin kapatılması gibi önlemlerle, özellikle uluslararası alanda faaliyet gösteren, ithalat ve ihracata bağımlı şirketler zarar görüyor.
Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, salgının Çin'e olan "sorumsuzca ve akılsızca bağımlılığı” gözler önüne serdiğine dikkat çekerek, bu sürecin küreselleşmenin oyun kurallarında değişime yol açabileceğini kaydetti.
Londra merkezli danışmanlık şirketi Capital Economics, salgının, 2020 yılının ilk üç ayı içindeki maliyetini 280 milyar dolar olarak tahmin ediyor. Karşılaştırmalarla ifade etmek gerekirse bu, Avrupa Birliği'nin toplam yıllık bütçesinden, Microsoft şirketinin ya da Apple'ın yıllık gelirinden, ya da bir ülkeyle kıyaslamak gerekirse örneğin Nijerya bütçesinin sekiz katından büyük bir meblağ.
Türkiye’nin bu noktada güvenli ülkeler arasında olması, ithalatçıların gözlerini ülkemize çevirdi. Ne de olsa dünyanın en büyük makine ve yedek parça tedarikçisi Çin ve sonrasında en büyük rakiplerimizden İtalya’da görülen vakalar nedeniyle iki ülke de şimdilik cazibesini kaybetti. Virüs korkusu müşterileri tüm dünyanın bağımlı olduğu bu tedarikçileri değiştirme eğilimine itti. Yaşanan kayıplar hepimiz için çok üzücü ama bazen krizler bazılarımız için kendiliğinden fırsata dönüşür ya, yerli üreticilerimiz için de yaşanan bu üzücü konu bir fırsata dönüştü ve dünyanın çeşitli ülkelerinden sanayicilerimize siparişler yağmaya başladı. Bu dönemde dünyanın tedarikçileri arasında Türkiye’nin payı önemli ölçüde artacak gibi görünüyor.
Bu süreç elbette ki bizleri de en azından hammadde tedariki noktasında etkileyebilir. Bildiğiniz üzere salgın nedeniyle, Cosco ve Maersk gibi büyük deniz nakliyat şirketleri faaliyetlerini, nakliyatlarını sınırlandırmak zorunda kaldı. Bu da her şeyi eskisi kadar kolay bulamayacağımız anlamına geliyor. Bizler de tedarik planlamalarımızı tekrar gözden geçirmeli ve B planları yapmalıyız.
Sonuç olarak, Avrupa’nın ürün taleplerine cevap verme ve Avrupalı firmaların yeni tedarikçisi olma hususunda sanayicilerimiz için bu dönem çok önemli. Bu virüs, bizi tek tedarikçiye bağlı olmama ve piyasaların kırılganlığı gibi birçok konuda yeniden planlama yapmaya yöneltti. Görünen o ki önümüzde ki günlerde küresel ekonomide çok ciddi değişimler göreceğiz

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar