Cengiz İnşaat Alpler’de tünel yapacak

Cengiz İnşaat Alpler’de tünel yapacak

Akdeniz, Balkanlar ve Orta Avrupa'yı birbirine bağlayan kara yolu ağındaki en önemli nokta olarak kabul edilen Karavanke Tüneli'nin yeniden inşası ihalesini Cengiz İnşaat kazandı. Akdeniz’den başlayarak Slovenya üzerinden Avusturya’ya ulaşan, 8 ülkenin ulaşımını etkileyen kara yolu hattı, Alp Dağları’na yapılacak Karavanke Tünel'i ile sorunsuz işleyecek. 5 ülkeden 6 firmanın yarıştığı ihale süreci, 2018 yılında başladı. Büyük rekabetin yaşandığı süreçte ilk açılan ihaleyi de Cengiz İnşaat kazandı. Ancak yapılan itirazlar sonucu ihale yenilenirken, ikinci ihalede de ipi 98 milyon avroluk teklifiyle Cengiz İnşaat göğüsledi.

Karavanke Tüneli’nin bir ucu Avusturya, diğer ucu Slovenya'da bulunuyor. Avusturya ucunda ihaleyi yerel firma kazandı ve inşaat devam ediyor.

Yaklaşık 3 yıl süren ihale süreci, geçen hafta atılan imzalar ile sonuçlanırken Ljubljana'da düzenlenen imza töreninde Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Asım Cengiz ve Karavanke Tüneli'nin işletmecisi DARS Üst Yöneticisi (CEO) Tomaz Vidiç hazır bulundu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar