Kazakistan’da yapılan Rixos Aktau Resort Otel projesi kalıpları Doka Türkiye’den

Kazakistan’da yapılan Rixos Aktau Resort Otel projesi kalıpları Doka Türkiye’den

Kazakistan’ın Aktau kentinde 61.000 metrekare alan üzerinde yapılan Rixos Aktau Resort Otel’in Kalıp Sistemlerini Doka Türkiye sağlıyor. Doka Kalıp sistemleriyle yapımı hızlı ve güvenli şekilde devam eden projede kalıp miktarı toplamı 156.111 metrekare. Frami Xlife Kolon Perde Kalıp Sistemi, d2 döşeme iskele sistemi, H20 top Ahşap Kiriş Sistemleri kullanılarak yapılan Haziran ayında tamamlanması planlanan Rixos Aktau Resort Otel projesinin genel yerleşimi 5 fazdan oluşuyor. Faz 1: Lagün Resort Mıntıkası / alanı 150000 metrekare; Faz 2: Golf Resort 230000 metrekare; Faz 3: Kumarhane Resort 690000 metrekare; Faz 4: Part Resort 645000 metrekare; Faz 5: Eğlence ve Golf Resort 1045000 metrekarelik alanlardan meydana geliyor.
İlk fazın içinde hotel yerleşim alanı 17.750 metrekare ve 430 standart oda ve 41 suitli hotel inşa alanı 49.065 metrekare, ayrıca her biri 100 metrekare olan 30 villa ile 1765 metrekare villa yerleşim alanı bulunuyor. Bu faz toplamda 501 misafir odası içeriyor.
Projenin fikri, lokasyonun tam olarak nasıl kullanılabileceğinin vizyonuna göre oluşturulmuş. Belirli bir yerin özel atmosferi anlamına gelen Genius Loci’nin fikri proje fazlarına uygulanmış. Tasarım ve kullanım amaçları, uzun ve kavisli şekilli kıyı ile denizle birleşen arazinin içinde geliştirilmiş.

 

Doka sunduğu çözümlerle hızlı ve güvenli çalışma ortamı sağladı

Her zaman iş güvenliğine öncelik veren Doka, sunduğu çözümlerle Rixos Aktau Resort Otel’i projesinde de güvenli çalışma ortamı oluşturdu. Kalıpların hızlı sökülüp takılabilir olması ise projenin hızlı bir şekilde ilerlemesini sağladı. Kolon ve perde kalıpları içinse hafif ve elle taşınabilen Kolon ve Perde Kalıp Sistemi Frami Xlife tercih edilen projede rüzgâr ve benzeri sebepler ile vincin çalışmadığı durumlarda kolay montajlı kalıplar büyük bir avantajdı. Sistem ile ön montaj gerektirmeden şantiyeye indirildiği gibi kullanılabiliyor ve aynı şekilde söküm işlemi de çok hızlı ve kolayca gerçekleştirilebiliyor. Kullanılan panel kalıpların hafif olması nedeniyle vinçten bağımsız elle taşınabiliyor. Bir yandan zamandan tasarruf sağlarken aynı zamanda diğer yöntemlere kıyasla Frami Xlife Perde ve Kolon Kalıp Sistemi işçilik masraflarını da ciddi oranda azaltıyor.

Rixos Aktau Resort Otel Proje bölgesi doğrudan deniz bağlantılı olarak inşaası devam ediyor. Denize komşu olmanın avantajıyla hemen her nokta engelsiz olarak deniz görmektedir. Deniz ve deniz manzarası proje süreci için en önemli doğal elemanlar. Hazar kıyısı uygun iklimiyle turizm geliştirme bölgelerinin planlanması ve kullanılması için önemli bir bölge. Hazar Denizi dünyanın en büyük gölü iken, Hazar ayrıca etrafındaki doğal kaynakların kullanımına göre oldukça etkili.
Rixos Aktau Resort Otel projesi Kazakistan’da Hazar Denizi’nin doğu kıyılarında bulunan 20 km uzaklıktaki Aktau şehrine ve 12 km uzaklıktaki limanıyla, deniz araçları ile ulaşımı fırsatını sağlarken demiryolu istasyonlarına da yakın. Konumu sebebiyle bölgeyi kalabalık olmayan ama herhangi bir ihtiyaç halinde etrafıyla ilişki kurabilecek şekilde izole edilmiş mükemmel bir yer haline getirmekte.

 

Proje: Rixos Aktau Resort Otel (5 Yıldızlı)

Bulunduğu Yer: Aktau/ KAZAKİSTAN      

Alan: 61.000 metrekare

Oda sayısı: 500         

Otel Kat Yüksekliği: 3,50 m

En Yüksek Kat Yüksekliği: 15,20m

Kat sayısı: 6

Beton Miktarı: 63.288 metreküp 

Kalıp Miktarı: 156.111 metrekare

Demir Miktarı: 6952 ton

Yatırımcı: Rixos Otel

Ana Yüklenici Firma: Sembol İnşaat

Alt Yüklenici Firma: OzKA Yapı

İnşaat Başlangıcı: 01.08.2019

Planlanan Tamamlanma: 30.06.2020

Kullanılan Doka Sistemleri: Frami Xlife Kolon Perde Kalıp Sistemi, d2 döşeme iskele sistemi, H20 top Ahşap Kiriş Sistemi

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar