ENKA Pazarlama, mermercilerle gala yemeğinde buluştu

ENKA Pazarlama, mermercilerle gala yemeğinde buluştu

Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı başarı ile tamamlandı. Bu yılki fuarda 1600 tırla gelen 2200 blok sergilendi. Katılımcılar ve mermer sektörü temsilcileri fuarda, ENKA Pazarlama’nın sponsorluğunda düzenlenen gala yemeğinde bir araya geldi

 

Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı başarı ile tamamlandı. Fuarın ilk yılında 550 blok mermer yer alırken, son fuarda ağırlığı toplam 60 bin ton olan 2 bin 200 blok mermer sergilendi. Tonu 250 dolardan 4 bin dolara kadar değişen ürünlerle yaklaşık 20 milyon dolarlık değere ulaşan fuar, 205 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile ‘sektörün en ağır fuarı’ olarak adlandırılıyor. Fuarın açılış törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, maden sektörünün 2018’de yaklaşık 20 milyar dolarlık dış ticaret açığı verdiğine dikkati çekerek, mermer sektörünün ise 8 milyar dolarlık ihracat ile bu açığı kapatmaya en büyük desteği veren sektör olduğunu belirtti. Mermer sektörünün zor bir sektör olduğunu; ancak tüm bu zorluklara rağmen faaliyetlerini sürdürerek ülke ekonomisine katkı koyduklarını ifade eden Kalaycı, “Bakanlık olarak, 2018’de toplam maden ithalatına 29 milyar dolar para harcadık. Toplam maden ihracat tutarı ise 9 milyar dolar civarı. Maden dış ticaret açığımız 20 milyar dolar civarında. Mermer sektörü ise bu açığı kapatmada ciddi katkı koyuyor. Mermer sektörü 2 milyar dolar civarı ihracatın yarısını blok mermerden yapıyor” dedi.

Bloklar 1600 tırla taşındı

MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu ise, fuara 1600  TIR’la 2000 civarı blok mermer geldiğinin bilgisini verdi. Fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Efendioğlu, bu yılki mermer fuarımızda dünya ekonomisindeki daralmadan dolayı  %8 bir küçülme yaşandığını belirterek “Beş yıl önceki fuarda 500 blok sergilenmişti bu yıl  1600 tırla gelen 2200 blok fuarımızda sergilendi. Türkiye doğal taş sektörünün dünya ticaretinde aldığı payı artırmak ve Türk doğal taşının marka değerine katkıda bulunmak amacıyla yapılan fuar her yıl biraz daha etkisini artırıyor. Bu fuar sayesinde Türk doğal taş sektörünün ülke çeşitlendirilmesinde artış olacak. Beş yıldır devam eden fuarımız 7-8 sene içinde mermerciliğin anavatanı Türkiye’dir  algısının oturmasına çok büyük katkı yapacaktır çünkü fuarımız dünyada tek ve ilk blok mermer fuarıdır.” dedi. Fuar sonrası ENKA Pazarlama sponsorluğunda bir gala yemeği düzenlendiğini de aktaran Efendioğlu “Sayın Nadir AKGÜN ve ekibiyle  25 yıldır birlikte çalışıyoruz. ENKA Pazarlama ailesine Türkiye Doğal Taş sektörüne sağladığı katkıdan dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Sektör için gerekli çalışmalar yapılacak

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer de, madencilik sektörünün çevreye zarar vermediğine vurgu yaparak, “Maden nerede varsa oradan çıkarılmak zorundadır. Hassasiyet, gelecek nesillere orman bırakabilmekse, ormanlar 30-40 sene sonra oluşabildiğine göre, bugünden yeni ormanlar üretebiliriz. Her yerde orman yapabilir ama madeni her yerden çıkaramayız. Türkiye’nin maden ithalatı yaptığı rakamları düşünürsek, yerli kaynaklarımızı kullanmak zorunda olduğumuz bir gerçek” şeklinde konuştu. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2018’de Bursa’da maden sektöründe 4.6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, bu yıl için 7 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Burkay, Orhaneli Maden OSB projesinin de neticelenmesini istediklerini dile getirdi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, sektör için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

Çin ve Hindistan’dan yoğun ilgi

Verilen bilgilere göre, fuar boyunca; Çin ve Hindistan başta olmak üzere Almanya, Avusturalya, Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Filistin, Gana, Gürcistan, Irak, İran, İspanya, İsrail, İtalya, Kanada, Katar, Kuveyt, Makedonya, Libya, Lübnan, Mısır, Pakistan, Rusya, Senegal, Singapur, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Umman, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan’dan organize edilen alım heyetleri ile 40’a yakın ülkeden organize edilen iş insanı stantları gezdi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar