Dev projeye sıra dışı kule vinç

Dev projeye sıra dışı kule vinç

 

Karadeniz Bölgesinde bulunan Çoruh Nehri üzerine inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nin yüzde 70’lik kısmı tamamlandı ve barajın gövde yüksekliği 130 metreye ulaştı. DSİ 26 Bölge Müdürlüğü’nce hayata geçirilen projenin baraj yapım kısmını Limak İnşaat üstleniyor.

22 metre açıklıkta çalışan 12 ton kapasiteli Liebherr 280 EC-H kule vinci ise, özellikleri ile Türkiye’de tek olma unvanına sahip.  Artvin’de Çoruh Nehri üzerine Devlet Su İşleri (DSİ) 26. Bölge Müdürlüğü’nce yapılan ve ana yükleniciliğini Limak İnşaat’ın üstlendiği Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nde çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. Baraj tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın üçüncü çift eğrilikli ince kemer barajı unvanına sahip olacak. Toplam 4 milyon metreküp gövde hacmine sahip olan barajda günde yaklaşık olarak 7 bin metreküp beton dökülüyor. Yusufeli Barajı ve HES Projesi tesisinin kurulu gücü 558 MW ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon KWh/yıl olarak planlanıyor. Yusufeli Barajı faaliyete geçtiğinde, 558 MW kurulu gücü ile yaklaşık 650 bin nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

“Günde 7 bin metreküp beton dökülüyor”

Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nde ilk çalışmalar 19 Mayıs 2013 tarihinde başladı. Barajın en büyük yapısını oluşturan gövdesi, 130 metre yüksekliğe ulaşmış durumda. Limak İnşaat Yusufeli Barajı Teknik Ofis Şefi Bülent Çakır, “Bu aşamaya ulaşana kadar tünel inşaatlarını, ulaşım yollarını, santral binası imalatlarını tamamlamış bulunuyoruz” dedi. Barajın gövdesine kablolu sistemle beton döküldüğünü anlatan Bülent Çakır, “Gövdenin bulunduğu yer çok dik ve sarp. Bu nedenle beton dökümünü ancak kablolu sistemle yapabiliyoruz. Bu kablolu hattın her biri yaklaşık 28 ton betonu taşıyıp gövdeye dökebiliyor ve şu anda üç hat ile günde 7 bin metreküp beton dökebiliyoruz” dedi. İnşaat çalışmalarının 2021 Nisan ayında tamamlanacağını belirten Bülent Çakır, “Sadece baraj inşaatı değil, yol yapımı, köylerin ve Yusufeli ilçesinin deplasesi gibi çok büyük kapsamlı çalışmalar var. Sadece Limak İnşaat bünyesinde şu anda sahada 4 bin 500 kişi çalışıyor” dedi.

9 tane Liebherr kule vinç projenin yükünü üstleniyor

Atıl Karataş, Yusufeli Barajı Projesi’nde Makine Mühendisi olarak görev yapıyor. Projenin son derece zorlu çevre şartlarında gerçekleştirildiğini vurgulayan Karataş, “Bu projede en zorlu görevlerden birini Liebherr kule vinçler üstleniyor” dedi. Baraj inşaatında toplamda dört adet Liebherr kule vinç çalışıyor. Ancak Yusufeli Barajı ve HES Projesi kapsamında toplamda dokuz adet Liebherr kule vinç kullanılıyor. “Şu anda bulunduğumuz şantiyede bir adet 12 ton kapasiteli Liebherr 280 EC-H, iki adet 10 ton kapasiteli Liebherr 200 EC-H, bir adet de 6 ton kapasiteli Liebherr 154 EC-H olmak üzere dört tane kule vinç var” diyen Karataş, “Baraj için yapılan yol projesi kapsamında da 5 adet Liebherr kule vinci kullanıyoruz” şeklinde konuştu. 12 ton kapasiteli ve 80 metre kanca altı yüksekliği olan, ara vadi dolgusunda kurulu olan Liebherr 280 EC-H kule vinci ise projede en çok dikkat çeken makinelerinden biri. “Yaklaşık 60 metre tarama mesafesi olan kule vincin halat uzunluğu 400 metreden oluşuyor” diyen Karataş, makinenin bütün özelliklerinin kullanılarak çok kilit bir rol üstlendiğini söylüyor.

22 metre açıklıkta tek kule vinç

Ara vadi dolgusunda kurulu olan 12 ton kapasiteli Liebherr 280 EC-H, 22 metre açıklıkta çalışıyor. Türkiye’de bu açıklıkta çalışan ilk ve tek kule vinç olduğunu hatırlatan Atıl Karataş, “Kule vincin statik dengesinin sağlanması için üç kollu bir bağlantı yapıldı. Ayrıca vadide bulunması, üzerine yüklenen yükleri kaldırabilmesi ve statik dengeyi sağlamak için kesme ve inme kuvvetlerine direnç gösterebilmesi için ayrı bir mesnet noktası oluşturuldu. Liebherr yetkilileri, bu açıklıkta Türkiye’de çalışan başka kule vincin bulunmadığını ve bunun ilk olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

Liebherr Tower Crane Solutions devrede

Liebherr 280 EC-H ilk kurulduğunda, 56 metre kanca altı yükseklikten hizmet veriyordu. Ancak gövde betonunun yükselmesi, kule vinci de yükseltme ihtiyacını doğurdu. “Kule vincin o noktadan sonra yükselmesi demek, kapasitelerini aşmak demekti ki; bu noktada Liebherr’e başvurduk ve sürece Liebherr Tower Crane Solutions ekipleri de dahil oldu” diyen Karataş, detayları şöyle anlattı: “Liebherr mühendisleri, kule vincin konumunu, kotları, yükleri inceleyerek proje bazında çizimler yaptı. Daha sonrasında bu çizimler ışığında, projeye uygun bağlantı kolları imal edildi. Kule vince bağlı olan kolların her biri yaklaşık 2.5 ton ağırlıktan oluşuyor. En uzun bağlantı kolu ise 22 metre. Bu da kule vinci Türkiye’de bu açıklıktaki tek kule vinç yapıyor”. 12 tonluk kule vincin kurulum aşamasının da zorlu olduğunu hatırlatan Karataş, “Kurulum noktası, vadiye olan ulaşım zorluğu, kule vincin lojistik sürecinde de zorlanmamıza neden oldu” dedi. Parçaları olabildiğinde küçültmek durumunda kaldık ki bu montajı da oldukça zorlu hale getirdi” dedi.
Artvin’den Edirne’ye Yusufeli Barajı, 275 m gövde yüksekliği ile Eyfel Kulesinden 25 metre daha kısa olacak. Bir gökdelenle kıyaslandığında ise barajın gövdesi 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine sahip. Proje ile ilgili dikkat çeken bir diğer bilgi ise, gövdede kullanılan betonun hacminde. Yusufeli Barajı’nın gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon metreküp beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabiliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar