CASE 921F Lastik tekerlekli yükleyici

CASE 921F Lastik tekerlekli yükleyici

Ahmet Güngör
TürkTraktör İş Makineleri Ürün Pazarlama Uzmanı

İş makineleri sektöründe dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alan ve 177 yıllık bir geçmişe sahip olan CASE, geçtiğimiz yıl lastik tekerlekli yükleyiciler ürün gurubundaki üretiminin 60. yılını kutladı. Son 6 yıldır Türkiye’de TürkTraktör çatısı altında temsil edilen CASE, F Serisi Lastik Tekerlekli Yükleyicileri ile birçok alanda müşteri ihtiyaçlarına çözüm sunuyor.

Hedef: Yüksek Performans, Düşük İşletme Maliyetleri

 

CASE’in 20 ton sınıfında yer alan 921F modeli yüksek performans ve düşük işletme maliyetlerini hedefleyen tasarımı sayesinde tarımsal ve hayvansal uygulama alanlarından geri dönüşüm ve ormancılığa; yol yapım çalışmalarından taş ocaklarına kadar birçok alanda kendine yer buluyor. Farklı uygulamalara özel çeşitli kapasitedeki kovaları ve yüksek kaldırma kapasitesi ile kullanıcısına yüksek üretkenlik sağlayan 921F, farklı çalışma modlarına sahip yüksek verimli FPT (Fiat Powertrain Technologies) motoru sayesinde oldukça düşük yakıt tüketim değerleri ortaya koyuyor.

Özel Tasarım Motor
 

921F gücünü, piyasada düşük yakıt tüketimi ve uzun çalışma ömrü ile tanınan FPT motorlardan alıyor. CASE ile birlikte CNH Industrial çatısı altında yer alan diğer bir marka olan FPT, CASE F Serisi Lastik Tekerlekli Yükleyicilerin ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip olan motorları bu ürün grubu için özel olarak tasarlıyor ve üretiyor.

6.7 litrelik düşük bir hacme sahip olan bu motorlar 255 hp gibi yüksek bir motor gücü üretebiliyor. Bu tonajda bir yükleyici için oldukça yüksek olan 1300 Nm’lik maksimum motor torku ise 1300 devir gibi düşük bir motor devrinde elde edilebiliyor. Maksimum motor torkunun düşük motor devir değerlerinde sağlanabilmesi ve düşük motor hacmi, bu yüksek performansı yakıt ekonomisi anlamında yalnız bırakmıyor.

921F üzerinde bulunan 4 farklı motor çalışma modu ile operatör işine uygun ideal performansı ve yakıt ekonomisini bir arada sunan modu operatör ekranı üzerinden kendi tercih edebiliyor. 921F üzerinde ayrıca otomatik motor durdurma ve otomatik düşük rölanti fonksiyonları da standart olarak bulunuyor. Otomatik motor durdurma fonksiyonu ile belirli bir süre rölanti devrinde çalışan makine kontrol ünitesi tarafından otomatik olarak durdurularak gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçiliyor. Otomatik düşük rölanti fonksiyonu sayesinde ise kısa bir süre rölanti devrinde çalışmanın ardından düşük rölanti devri devreye giriyor (900 d/d’dan 700 d/d’ya) ve ilave yakıt ekonomisi sağlanıyor.

Özel Soğutma Ünitesi Tasarımı

CASE 921F üzerinde küp şeklinde tasarlanmış soğutma paketi bulunuyor. 6 adet radyatörün bir küp oluşturacak şekilde konumlandırıldığı ve hiçbirinin art arda gelmediği bu tasarımda radyatör peteklerinde tıkanma problemlerinin yaşanma ihtimali çok düşük iken, soğutma performansı da oldukça yüksek oluyor. Küp şeklindeki soğutma ünitesinin merkezine yerleştirilmiş olan hidrolik yağ deposu da hava akımından faydalanarak ekstra soğutma sağlıyor.

921F’in sahip olduğu yüksek kapasiteli soğutucu fanın hızı elektronik bir kontrol ünitesi tarafından yönetiliyor. Sıvı sıcaklıklarının sensörler aracılığı ile sürekli kontrol edildiği bu sistemde, fanın hızı ihtiyaç oranında kontrol ünitesi tarafından ayarlanıyor. Değişken hızlı fan sistemi sayesinde, motorun soğukta ilk hareketinden sonra hızlı bir şekilde ideal çalışma sıcaklığına ulaşması sağlanırken, yakıt ekonomisine de katkı artıyor.

Ters fan sistemi diğer tüm F serisi modellerinde olduğu gibi 921F üzerinde de standart olarak sunuluyor, tozlu ve kirli ortam çalışmalarında radyatör ve ızgara tıkanma problemlerinin önüne geçiliyor.

 

Motorun Özel Konumlandırılması

Lastik tekerlekli yükleyicilerde, alışılmış düzende motor hemen kabinin arkasında, soğutma paketi ise onun arkasında konumlanır. 921F üzerinde ise motor makinenin en arkasında konumlandırılırken, soğutma paketi de CASE’in kendine has tasarımı ile motor ve kabin arasında kendine yer buluyor. Motorun makinenin en arkasında konumlanması makine üzerinde adeta bir karşı ağırlık görevi görüyor. Bu tasarım, doğal olarak ekstra ilave ağırlık kullanım oranını da azaltıyor. Bu sayede makine tonajına göre çok daha yüksek bir taşıma kapasitesi mümkün kılınıyor. İş üretkenliği artarken, makine ağırlığından sağlanan avantaj ile yakıt tüketimi daha da azalıyor.

Ağır Hizmet Tipi Tasarım

 

921 ağır hizmet tipi tasarımı sayesinde kullanıcısına uzun ömürlü bir çalışmayı garanti ediyor. Yüksek dayanımlı malzemeler kullanılarak yüksek kaliteli üretim standartları çerçevesinde üretilen yükleyici kol ve kova bağlantı kulağı tüm ağır hizmet uygulamaların üstesinden gelmek üzere tasarlanmış durumda. Daha kalın ve dayanıklı komponentlerden imal edilen ağır hizmet tipi akslara sahip olan 921F üzerinde %100 kilitlemeli diferansiyel bulunuyor. Ön aks üzerinde bulunan diferansiyel kilidi yüke girişlerde lastiklerde daha fazla tutunma sağlarken, kaygan çalışma koşullarında tekerleğin patinaja düşmesini önlüyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar