Mercedes-Benz Türk, 33 yılda 1,7 milyar TL’lik ekonomi yarattı

Mercedes-Benz Türk, 33 yılda 1,7 milyar TL’lik ekonomi yarattı

Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, 1986 yılında Aksaray’da kurduğu ve bugün 700 bin metrekare alana sahip kamyon fabrikasının şehre ve bölgesine katkılarını araştırdı. Bağımsız iki araştırma şirketi tarafından yapılan sosyal-ekonomik analiz, bugün Aksaray’da yaklaşık 500 milyon avroluk bir yatırım olan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nın şehre katkılarının önemini ortaya koydu. Mercedes-Benz Türk Aksaray’daki üretimiyle, istihdamıyla, AR-GE faaliyetleri ve ihracatı ile şehirde 33 yılda 1,7 milyar TL’lik ekonomi yarattı. Yerel halk, esnaf, yerel otoriteler, fabrika çalışanları ve aileleri olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiyi kapsayan araştırma 9 ay sürdü. Aksaray ilinde farklı demografik yapılara sahip katılımcılar ile birebir röportajların, anketlerin ve odak grup çalışmalarının yapıldığı araştırmanın sonunda yayınlanan raporda; Aksaray’da en büyük istihdamı sağlayan, ile en fazla katkısı olan, yerel ekonomiyi canlandıran, toplumun sosyal gelişimine katkı yapan, yerel girişimcilere fırsat tanıyan, çevreye duyarlı, bölgenin tanıtımında en çok katkısı olan, mesleki eğitim konusunda bölgenin güçlenmesini sağlayan şirketin Mercedes-Benz Türk olduğu ortaya çıktı. Araştırmada şirketin Aksaray’da yaptığı yatırımın, çarpan etkisi de devreye girince, üretim ve tüketimi tetikleyerek ekonomiye kayda değer bir pozitif etki yaptığı kanıtlandı.

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün; “Mercedes-Benz Türk olarak bir ilin kaderini değiştirmedeki etkimiz nedeniyle gururluyuz.”

Orta Anadolu’ya yönelen özel sektör yatırımlarının önemine değinen Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, “Mercedes-Benz Türk olarak bir ilin kaderini değiştirmedeki etkimiz nedeniyle gururluyuz. Zaman içerisinde gördük ki Aksaray, yerel kalkınmanın en güzel örneklerinden biri olarak dünyadaki sayılı Mercedes-Benz şehirlerinden biri oldu. İldeki en büyük istihdam sağlayıcı oluşumuz, üretimimiz, ihracatımız, AR-GE ve yatırım faaliyetlerimizle hem Aksaray’ın hem de ülkemizin ekonomisine katma değer sağlıyoruz.” dedi.

Fabrikanın Aksaray Sanayisi’ne toplam katkısı % 45 seviyesine ulaşırken; fabrikadaki her 1 birimlik üretim, tüm sektörlerde 3 birimlik artışı tetikliyor

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nın ürettiği brüt katma değerin, Aksaray sanayisine katkısı yıllar içinde yüzde 45 seviyesine ulaştı. Fabrikanın gösterdiği ekonomik başarı, Aksaray ekonomisini de ileriye taşıdı. Fabrikanın kuruluşundan bu yana Aksaray’a yapılan yatırım, şehrin ekonomik göstergelerinde çok önemli çıktılar sağladı. Bu çalışma kapsamında yapılan hesaplamalara göre, Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda yapılan 1 birimlik üretim, toplam tüm sektörler için 3 birimlik üretim artışını tetikliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar