“İnşaat Sektörü İçin Yol Haritası Kurgulanmalı”

“İnşaat Sektörü İçin Yol Haritası Kurgulanmalı”

Ülkemizde kaliteli, dayanıklı, yüksek dayanım sınıflarında beton kullanılması için kurulan THBB, her ay merakla beklenen inşaat, imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile geleceğe yönelik beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2018 Aralık Raporu’nu açıkladı

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB),  hazırladığı “Hazır Beton Endeksi Aralık Ayı Raporu”’na göre Faaliyet Endeksi aralık ayını düşüş ile kapattı. Türkiye genelinde her ay hazır beton üreticileri ile gerçekleştirilen çalışmada türetilen 3 endeks değeri, önceki yılın aynı dönemine göre -%1,6-%1,7 oranlarında düşüş sergiledi. Kasım ayında -%2 azalan Faaliyet Endeksi aralık ayında -%1,6 gerilediği görüldü.

Aralık ayında düşüş

Hazır Beton Endeksi Aralık Ayı Raporu’nun sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, inşaat faaliyetlerinin aralık ayında oldukça sınırlı düzeyde kalarak Faaliyet Endeksi’nin aralık ayını düşüş ile kapattığını ve sektördeki durgunluğun devam ettiğini ifade etti. İnşaat sektörünü canlandırmaya yönelik kararları değerlendiren Yavuz Işık sözlerine şöyle devam etti; “Üçüncü çeyrekte -%5,3 daralan inşaat sektöründeki geriye gidiş son çeyrekte artmış görünmektedir. 2019 yılı için beklentiler olması gereken seviyenin oldukça gerisinde görünmektedir.”

Planlı ve kapsayıcı bir model arayışı

Piyasadak inşaat firmaların geleceği görebilmeleri için devletin uygun bir model bulmasını isteyen Işık sözlerini şöyle bitirdi; “İnşaat sektörü açısından son uygulamaya konulan, kamu bankaları aracılığıyla konut kredisi faizinin %1’in altına çekilmesi uygulaması yerinde ancak sektördeki kan kaybını durduracak boyutta bir etki yaratamayacağını tahmin ettiğimiz bir düzenlemedir. Piyasadaki firmaların önlerini görebilmeleri açısından inşaat sektöründe planlı ve kapsayıcı bir modelin hayata geçirilmesi gerekmektedir. 2 milyondan fazla kendine bağlı kayıtlı istihdamı olan ve diğer etkilediği sektörler ile bu rakamı çok çok yukarılara çeken inşaat sektöründeki geriye gidişi durduracak, üst segment konut projelerinin yanı sıra inşaatın bütününe yönelik bir yol haritasının kurgulanması yerinde olacaktır.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar