İŞİM Avrupa Standartlarında 4. Genel Kurul Düzenlendi

İŞİM Avrupa Standartlarında 4. Genel Kurul Düzenlendi

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi’nin (İŞİM) 4’üncü genel kurulunda söz hakkı alan OSTİM Başkanı Orhan Aydın, sanayicilerin Avrupa’dakilerle aynı seviyeye geldiğini vurgulayarak, “Kümelenme sayesinde Avrupa’ya sesimizi duyurmayı başardık” dedi

İŞİM Kümelenmesi’nin 4’üncü Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul’da söz hakkı alan OSTİM Başkanı Orhan Aydın, ulusal ve uluslararası rekabet gücünü arttırmak isteyen firmaların İŞİM desteğini arkalarına alarak güçlü bir şekilde yoluna devam ettiğini ifade etti. Kümelenmenin gelişmiş ülkelerin kullandığı bir kalkınma modeli olduğunu savunan Aydın, “Kümelenmenin, rekabet ile iş birliğinin bir arada yürümesini sağlıyor. Kümelenmeyi diğer bölgelere yaymak birincil hedefimiz. İŞİM sayesinde, Avrupa’daki kümelenmeden daha iyi iş çıkardığımızı görüyoruz” diye konuştu.

Üretim sektörü canlanmalı

Genel Kurul’da konuşan Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Ankara’nın memur ve öğrenci şehri olmaktan çıkarak üretim şehrine dönüşmeye başladığını ifade etti. Üretim sektörünün kenetlenememesinden yakınan Tuncay, “Oysa tükettiğimiz her şeyi üretebilecek güçteyiz. Her ne olursa olsun yerli üretime destek vermeliyiz. Üretmeyen bir toplumun gelecekte var olamayacağını biliyoruz” dedi.

15 milyar dolarlık katma değer

Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Genel Sekreteri Zühtü Bakır, makine imalat sanayinin son yıllarda ivme kazandığını ifade etti. Türkiye’ye değer kattıklarını ifade eden Bakır, “2017 yılında 15 milyar dolarlık katma değer oluşturduk. Ülkemiz zenginleştikçe daha çok makineye ihtiyaç duyuyoruz. Eğer imal edemezsek ithal etmek zorunda kalacağız. Güney Kore, İtalya, Tayvan gibi ülkelerde bazı incelemeler yaptık. Kümelenmelerin yarışa sokulmadan mevcut hallerini tespit edip desteklemek gerekiyor” diye sözlerini aktardı.

Üretim yapan mühendisler

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Altunok, çalışmalarının son hızla devam ettiğini  Genel Kurul’da ifade etti. Kalifiyeli mühendisler yetiştirme peşinde olduklarını aktaran Altunok, “Tasarımdan üretime kadar her noktada işini en iyi yapan mühendisler yetiştirmeyi planlıyoruz. Sanayinin üniversitesi olma yolunda emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Mevcut koşullarda, mühendis adayı öğrencilerin ancak mezun olduktan sonra pratik kazanabildiklerini görüyoruz. Bu sıkıntıyı gidermek için çalışmalarımız devam ediyor. retim yapan mühendisler yetiştirmek istiyoruz” dedi. 

Çalışmalar hızlandı

Genel Kurul’da, 2016-2018 dönemi içerisinde gerçekleştirilen faaliyetleri aktaran Küme Koordinatörü Fevzi Gökalp ve Uluslararası Proje Yöneticisi Esma Akyüz güçlü ve yoğun çalıştıklarını vurguladılar. Bazı faaliyetler yaptıklarını projelerinde anlatan Akyüz ve Gökalp, “3 yıllık süreç içerisinde 16 adet kamu destekleri bilgilendirme toplantısı düzenlendik. Küme üyelerinin ticaretini geliştirebilmek adına Eti Maden İşletmeleri, taahhüt firmaları başta olmak üzere ikili iş birliği programları planladık. Daha sonra, UR-GE’de Almanya, Dubai, ABD ve Kenya ve Güney Afrika olmak üzere 5 ülkeye yurtdışı ticaret heyeti düzenlemeyi başardık. Üyelerin ihracatını arttırmak adına Türk Dış Ticaret Merkezleri  konusunda çalışma da başlattık. Son olarak, yıl içerisinde küme faaliyetlerinin paylaşıldığı ve üyelerin de bilgilendirildiği 3 bilgilendirme toplantısı da yapmayı başardık” diye ifade ettiler.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar