Güney Kafkasya Boru Hattı'na MB Crusher imzası

Güney Kafkasya Boru Hattı'na MB Crusher imzası

MB kova kırıcılar ve elekleri, zaman ve maliyet tasarrufunu garantilemek için Türkiye'nin ve dünyanın farklı projelerinde kullanılıyor. 700 km doğal gaz taşıma boru hattından oluşan ve Türk Gaz Dağıtım Sistemi'ne bağlanan Güney Kafkasya Boru Hattı yağ kanallarının yapım şantiyesinde MB ataşmanları tercih edildi
 

Ülkelerin dolaşım sistemini oluşturan on binlerce kilometre gaz ve yağ kanallarından oluşan boru hatları vardır. Bunlar bir ülkenin can damarıdır. Günümüzde dünya çapında gaz, petrol ve su taşıyan yeni yol yapımlarında faaliyet gösteren binlerce şantiye bulunuyor. Genellikle bunlar, bölümlere ayrılmış, bazen erişim için kilometrelerce yol açılmasını gerektiren izole yerlerde konumlandırılmış çok büyük çalışmalardır. İşleme makineleri kilometreler boyunca çukur açmak, kum yatakları oluşturmak, boruları yerleştirmek, boruları dolduracak ve çukurları kapatacak materyali hazırlamak için şantiyeleri takip ediyor. Boru tesisatı ve kurulumu için gerekli inertlerin parça boyutlarını garantilemek amacıyla daima kurulum alanı yakınına taşınan büyük kırma ve eleme sistemleri kullanılıyor. Ancak bazen bu büyük sistemler bazı şantiyelere ulaşamaz. Çünkü bu şantiyelere giden yol yoktur. Bunun dışında, yeniden kullanılacak malzemenin başka bir yerden getirilmesi ve işlem gördükten sonra yerine geri bırakılması gerekiyor. Bu da uzun bir zaman ve maliyet gerektirir.

Güney Kafkasya Boru Hattı'nda kullanılıyor
MB kova kırıcısı ve eleme kovası ise şantiyeyi adım adım takip ediyor. Doğrudan ekskavatörün bulunduğu alana kuruluyor ve böylece başka bir taşıma masrafı gerektirmiyor. Hafriyattan çıkartılan materyali toplar, işleme alır, boyutunu küçültür ve eliyor. Yaklaşık 700 km doğal gaz taşıma boru hattından oluşan Güney Kafkasya Boru Hattı yağ kanallarının yapım şantiyesinde kullanılan 13 MB Crusher eleme kovası var. Çukurdan çıkartılan materyali doğrudan çalışma alanında eleyen on üç kova sayesinde işleme süresi kısalır ve hafriyat taşıma maliyeti ortadan kalkıyor.

MB-S18
Aynı örneği doğal gaz ve petrol taşımacılığı için önemli kanalizasyon projelerinde faaliyet gösteren ve MB-S18 eleme kovası ve BF90.3 kova kırıcı ile çalışmayı seçen büyük bir şirketin yer aldığı Arjantin’in Patagonya şehrinde de kullanılıyor. Şantiyede mevcut olan ekskavatörlere kurulu iki makine var: materyal parçalarını küçülten kırıcı ve doğrudan çukurdaki boru üzerinde eleme yapan MB-S18 eleme kovası. Bunun tercih edilme sebebi nedir? Çünkü materyal sadece bir makine – bir ekskavatörle pratik ve hızlı bir şekilde işlenebilir ve farklı boyutlara bölünebilir. Aynı zamanda zamandan da tasarruf ediliyor.

Dünya çapında tercih ediliyor
Bununla birlikte İspanya’da Malaga ve Marbella arasında bir MB kova kırıcı ve eleme kovası, yerleşim merkezinden uzak bir bölgede bulunan su kanalı kurulumu için kanalizasyon çalışmasının tamamlanmasında kullanıldı. Bu iki MB ekipmanı ile hem boruları dolduracak materyal hem de kanalı dolduracak büyük materyaller hazırlandı. Bununla birlikte, özellikle şantiyeler yerleşim merkezleri ve atölyelerden uzakta yer alan ve yol erişimi bulunmayan bölgelerde bulunuyorsa, makine bakımı da zaman ve para masrafı anlamına gelir. MB ürünlerinin bakımı doğrudan şantiyede yapılabilir ve böylece başka bir atölyeye taşınması gerekmez. Bakımı oldukça basittir; ara ara operatörün kendi başına yapabileceği şekilde yağ pompalanması yeterlidir. Freze tamburları, doğrudan şantiye alanında demonte edilebilir. Ne daha fazla bir masraf ne de zaman kaybına neden olur.

Hızlı ve verimli üretim
MB, işlenecek parçaların küçüklüğüne ya da şantiyelerin çok büyük boyutlarda olmasına bakmaksızın, her ihtiyaca göre tasarlanmış yüksek performanslı modellere sahip. MB ürünlerini kullananlar, üzerinde çalışılan bölgenin doğasını oluşturan elementleri değiştirmeksizin bu bölgeye tam anlamıyla saygılı bir şekilde üretim işlemini yürütürken, aynı zamanda hafriyat ve çukurları önceden çıkartılmış aynı materyalle doldurabiliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.

Giriş Yap

İlgili Paylaşımlar